HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA - Page 3 HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA - Page 3

Familja Bytyqi: SHBA të angazhohet për zbardhjen e vrasjes së tre vëllezërve

Familja Bytyqi i bën thirrje administratës së presidentit amerikan, Joe Biden që të angazhohet seriozisht për zbardhjen e rastit të... »

Firmosni peticionin! Shpëtoni restorantet tona!

Firmosni peticionin për të rritur ndihmën federale ndaj restoranteve – kanë qenë historikisht zemra e komunitetit tonë – e bëjnë... »

Kosnett takon delegacionin e Kongresit Pan-Shqiptar të Amerikës

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka takuar sot në... »

Shqiptaro-amerikani Chris Nikic, atleti me sindromën “Down” që po frymëzon miliona vetë

I thanë se nuk do të jetonte, se nuk do të ecte, se nuk do të kishte pavarësi »

Zgjedhjet në New York: Qytet demokratësh, por jo aq i majtë sa duket

Nga Ruben Avxhiu Në metropolin gjigand amerikan, 90% e njujorkezëve me “tesera” partie, janë Demokratë dhe vetëm 10% Republikanë. Në... »

Shoqata “ Ana e Malit” në New York, 510 mijë dollarë për qendrën kulturore

Shuma totale e dhuruar 210 mijë dollarë si dhe borxh për ndërtimin e objektit pa afat e pa interes 300... »

Lamtumirë aktivistit të komunitetit Brahim Gashi

Brahim Gashi, aktivisti i zellshëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, ka ndërruar jetë të enjten, më 9 qershor, në moshën... »

Rrugëtimi i Ardian Zikës, mishërim i ëndrrës amerikane

Nga Burim Goxhuli Nëntorin e vitit të kaluar shqiptaro-amerikani Ardian Zika fitoi mandatin e tij të dytë si përfaqësues i... »

Komuniteti shqiptar mbledh fonde për kongresistin Ritchie Torres

Ish kongresisti Eliot Engel i bashkohet veprimtarit Harry Bajraktari dhe komunitetit në darkën përkrahur bashkëkryetarin e ri të Kaukusit të... »

Qindra shqiptarë myslimanë kremtuan Fitër Bajramin në Glendale, Queens

QUEENS NY : Ditën e bukur të majit në lagjen Glendale, Queens, sot akoma më tepër e ka zbukuruar kremtimi... »

Marko Kepi, shtron iftar për besimtarët shqiptar muslimanë në Staten Island – Nju Jork

Nga Beqir SINA – New YorkPromovohet projekt-ideja “’Illirian House’ një Qënder e cila do jetë në dobi të mbare Komunitetit... »

Rrëfimi i shqiptaro-amerikanit që la Amerikën për Kosovën

Në Kosovë ekziston një prirje e të rinjve për t’u larguar nga vendi, në kërkim të mundësive dhe një jete... »

Lindje në kohën e pandemisë

Mbresa dhe emocione në ditëlindjen e parë të Santino-s Nga Gena Morina Bajrami Çdo lindje fëmijë është një triumf i... »

Koncert me artistë të komunitetit dhe ndihmë për rigjedhjen të Këshilltarit shqiptaro-amerikan Vedat Gashi

Në 24 prill, shqiptarët, dashamirësit e muzikës shqiptare dhe mbështetës të Këshilltarit të Komunës, Vedat Gashi do të kenë mundësinë... »

Kongresi Panshqiptar Amerikan zhvillon takim me përfaqësues të DASH për vaksinat

Përfaqësuesit e Kongresit Panshqiptar Amerikan ka zhvilluar takim me 5 zyrtarë nga Departamenti i Shtetit pas një kërkese që organizata... »

Një shqiptaro-amerikan në rubrikën Forbes 30 Nën 30

Egzon Gashi zgjidhet nga revista prestigjioze për punën e tij në ndihmë të arsimit në Kosovë Nga Beqir Sina Duke... »

Vaksina COVID-19: Shteti i New York-ut u flet shqiptarëve edhe në gjuhën shqipe

Nga Beqir SINA Brooklyn, NY: Në kohën kur Nju Jorku vazhdon të “përjetojë” rrezikun që ka nga Covid-19, një vemendeje... »

Koordinimi në SHBA nëpërmjet PAAC: Regjistrimi i popullsisë së Maqedonisë së Veriut

Me iniciativë të PAAC (Pan-Albanian American Congress, Kongresi PanShqiptaro-Amerikan, https://www.thepaac.org) do të organizohen takime koordinuese virtuale çdo të Dielë duke... »

New York: Marko Kepi, zyrtarisht kandidat për Këshillin Bashkiak

Zgjedhjet fillestare do të mbahen më 22 qershor 2021  Nga Beqir Sina Marko Kepi po kandidon zyrtarisht, këtë radhë për... »

Gazeta “Illyria” dhe komuniteti shqiptaro-amerikan festuan me madhështi 5-Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Kozeta Zylo   Në kryeqytetin e botës në Manhattan qindra shqiptarë, përfaqësues organizatash dhe të ftuar amerikanë u mblodhën... »

New York: Senati dhe Asambleja e shtetit, rezolutë për 5 vjetorin pavarësisë së Kosovës

Nga Beqir Sina ALBANY, New York – Senatori Jeff Klein (D-Westchester/Bronx) dhe Asembleisti Mark Gjonaj (D-80/Bronx) u bashkuan, më 17... »

Protestë para Kombeve të Bashkuara në mbështetje të Luginës së Preshevës

Nga Beqir Sina KOMBET E BASHKUARA:Shqiptarët e Amerikës zgjodhën dje sheshin kryesor përpara Selisë së OKB-së në New York, për... »

Sofra gjithëshqiptare e ndërrimit të viteve në Chicago

Ku tepelenasi trokiste gotën me raki rushi me gjakovarët dhe vallen pogonishte e hiqte një prishtinali   Nga Gezim Muhaj... »

1 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

2 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

3 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

4 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

5 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

6 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »

7 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nam cursus. Morbi ut mi. Nullam enim leo, egestas id, condimentum at,... »