HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA

Festa e Bajramit në komunitetin shqiptar në SHBA dhe Kanada

Nga Beqir SINA – Staten Island NY Slideshow : Besimtarët musliman shqiptar në Nju York, kremtuan Fitër Bajramin NEW YORK... »

KRIJOHET NË BOSTON  SHOQATA LABËRIA, ”NDERI I KOMBIT”

Teksti dhe fotografitë nga Subi Çako             Në vitin 1908 ,në qytetin e Vlorës u krijua Klubi Atdhetar “Labëria”, shoqata... »

FTESË PËR NJË PANAIR, PËR NJË FESTË LIBRI

Adnan Mehmeti Në datën 7 prill 2024, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë do të hapë edicionin e tretë të Panairit të... »

Festohet 7- 8 Marsi në Philadelphia nga Shoqata Mbarëshqiptare “ Bijtë e shqipes”

Vlera e  gruas dhe mësuesit nuk maten, sic nuk matet pesha e qiellit. Nga Rudina Bani Organizimi i festave të... »

Sara Nezaj, kampione e ardhshme e basketbollit amerikan

Nga Ruben Avxhiu Sara Nezaj është vetëm 13 vjeç, por që tani ka marrë një ofertë nga një universitet amerikan... »

Konsullata e Përgjithshme e Kosovës dha një pritje madhështore në Manhattan për 16-Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Keze Kozeta Zylo Muaji shkurt është muaji i Kosovës martire, ndonëse na ndan një oqean i tërë prej saj... »

MESHTAR NGA DARDANIA NË SHBA…

– kronikë e 7 takimeve me Don Ndue Gjergjin – Nga Visar Zhiti FYTYRA E VENDLINDJES Më parë se ta... »

Vatra dhe Dielli me libra pranë Shkollës Shqipe Alba Life” Ambasador i Kombit në Bronx

Nga Qemal Zylo Në Shkollën Shqipe “Alba Life” në Bronx në një nga degët e saj të shumta në gjithë... »

Emiljana Ulaj, shqiptaro-amerikania e dytë në Këshillin e Bashkisë së Uestçesterit

Nju Jork, 27 janar 2024 – Ditë më parë politikanja shqiptaro-amerikane nga radhët e Partisë Demokrate, Emiljana Ulaj, bëri betimin... »

Lamtumirë Komandant! Përjetë mirënjohës për shërbimin tuaj!

Ronald Nasson, kryetar i Shoqatës së Veteranëve Shqiptaro Amerikanë ndërroi jetë në moshën 91-vjeçare Nga Ruben Avxhiu Ron Nasson ishte... »

Vedat Gashi: Rrugëtimi im nga refugjat nga Kosova deri në një pozitë me pushtet në SHBA – dëshmi e fuqisë së demokracisë amerikane

NJu Jork, 12 janar 2024 – Në zgjedhjet e fundit në nivel lokal në Shtetet e Bashkuara, disa shqiptarë u... »

Poeti Gjekë Marinaj solli magjinë e poezisë te “Bijtë e shqipes”

Në Philadelphia u organizua promovimi i vëllimit me poezi, ‘’Paradigma e Parajsës’’, të poetit, Gjekë Marinaj Nga dr. Sadik Elshani... »

Të qoftë dheu i lehtë Ibrahim Egriu

“U dha zë shqiptarëve të mërguar dhe zemër atdheut të vuajtur”. Nga Ruben Avxhiu Ka ndërruar jetë Ibrahim Egriu, aktivist... »

Fluturimi i shqiponjave

Si ka evoluar nderimi i pavarësisë shqiptare në New York – një kujtim nga 60 vjet më parë Nga Ruben... »

IBMA – shoqata e heronjve shqiptarë, që mbajnë në këmbë ndërtesat kryesore në New York e përtej

Intervistë me Vendim Lushaj, një prej nismëtarëve të themelimit të Shoqatës Iliriane të Menaxherëve të Ndërtesave (IBMA) Nga Ruben Avxhiu... »

Ukë Gjonbalaj, historia e jetës, punës dhe lobimit për atdheun në SHBA

Treguar nga vetë ai, 20 vjet më parë, gjatë një bisede me autorin Vehbi Bajrami, të botuar fillimisht në gazetën... »

Shqiptarët me këngë e valle parakaluan në Paradën e Ditës së Falënderimeve në Philadelphia

Nga dr. Sadik Elshani Fotot: Eva Dori, gazetare Tashmë ka shtatë vite që shoqatës sonë i është shtuar edhe një... »

FFK organizon kamp seleksionues në SHBA

Federata e Futbollit e Kosovës në fund të këtij muaji do të organizojë kamp me grupmoshat e reja në Shtetet... »

Bisedë me zonjushën Ballina Prishtina bijë e Gjuhës Shqipe në UPENN

“Gjuhën Shqipe unë doja që ta shihja të gjallë e për shumë vite të tjera, të dokumentuar në arkivat historikë... »

New York: Nderim në Staten Island për klerikun shqiptar Imam Tahir Kukaj

Nga Ruben Avxhiu Në një kohë kur disa janë angazhuar për të rindezur urrejtjet ndërfetare, tre klerikë në Staten Island,... »

Vdiq autori i “Jezusit Shqiptar”

Michael C Tracy, një nga artistët e mëdhenj të muraleve në New York City ka ndërruar jetë. Ai la gjurmë... »

“MBAHU NENE E MOS KI FRIKE , SE KE DJEMTE NE AMERIKE…”

Mesazhi i veprimtarise te sotme tek Restaurant AMICI ne Cherry Hill, New Jersey,  me pronar atdhetarin Alex Shefit Daku. Nga... »

Komuniteti shqiptaro-amerikan i shkruan presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

Uashington, 4 tetor 2023 – Organizata shqiptaro-amerikane nga pjesë të ndryshme të Shteteve të Bashkuara i dërguan të martën një... »

Një bisedë me At Arthur Lionin në vitin 1995

Një bisedë me At Arthur Lionin në vitin 1995 nga Vehbi Bajrami. Njohja me Nolin si fëmijë, takimi si student... »

Lamtumirë shkencëtarit e Nobelistit, Ferid Murad

Gazeta “Illyria” ishte e para që e zbuloi dhe ia prezantoi publikut shqiptar – mbeti deri në fund, Anëtar i... »

Programi folklorik, “Qershia mbi tortë”, i Festivalit Tradicional të Kishës Zoja Pajtore

Diten e dielë më 3 shtator 2023, startoi në mënyrë të jashtëzakonshme Festivali i përvitshëm i Kishës Zoja Pajtore. Vlen... »

DIBRA E MADHE DHE DIASPORA

Artdashës të shumtë, vendas dhe të ardhur nga diaspora në maratonën kulturore artistike “Dibër ishe-Dibër mbete” Halil RAMA* Dibranët e... »

Urime të përzemërta për Dom (Monsignor)  Lush Gjergjin

I nderuar Dom (Monsignor) Lush Gjergji! Komuniteti Shqiptar në Dioqezen e Arlingtonit, ne shtetin e Virxhinias, SHBA, ju dërgon urimet... »

 50 Vjet në shërbim të Krishtit dhe të Atdheut

Dedikim me rastin e 50- vjetorit të meshtarisë Pergatiti Valentin Lumaj 11 Gusht 2022 Historia e Shqipërisë mbas Gjergj Kastriotit... »

Urim me rastin e 50 vjetorit të shugurimit të Dom Ndue Gjergjit, famullitar i kishës “ Zoja Pajtore”  në Michigan, USA

Nga Merita Bajraktari- Washington DC  Me Dom Ndoun jam takuar disa here personalisht. Dy here në Uashington, dy herë në... »