HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA - Page 3

BEQIR SINA SJELL NË TIRANË LIBRIN “ROB – NJË BIOGRAFI PËR DY KOHË”

Një libër i ri për lirinë, shpresën dhe të ardhmen Gazetari shqiptaro-amerikan Beqir Sina paraqiti më 8 shtator në Tiranë... »

Demokratët vendosin ta mbajnë kongresistin Jamaal Bowman

Vota e ndryshimit mbetet e përçarë, dëmton kandidatin shqiptar Vedat Gashi Nga Ruben Avxhiu Kongresisti Jamaal Bowman është zgjedhur për... »

Ish-kongresistët Eliot Engel dhe Nita Lowey mbështesin Vedat Gashin

Nga Ruben Avxhiu Kandidati shqiptaro-amerikan për në Kongresin Amerikan, Vedat Gashi ka marrë dje mbështetjen e dy ish-kongresistëve të fuqishëm... »

Ndihmoni Vedat Gashin të fitojë vendin e Eliot Engelit në Kongresin Amerikan: Java e fundit e regjistrimit për të votuar

Ruben Avxhiu Komuniteti ynë do të ketë mundësi të kthejë 23 gushtin në një datë historike duke e zgjedhur Vedat... »

Shoqata Shqiptaro-Amerikane AALEA vlerëson autoritetet më të larta në Policinë e Nju Jorkut

Shoqata Shqiptaro-Amerikane e Zbatuesve të Ligjit (Albanian American Law Enforcement Association – AALEA) konfirmohet përsëri si organizata profesionale më e... »

Një shqiptaro-amerikane në festën e 4 Korrikut, në Shtëpinë e Bardhë

Besa Tafilaj Pinchatti është Drejtoreshë Ekzekutive e Shoqatës Kombëtare të Familjeve Ushtarake amerikane Nga Ramiz Lushaj             Shtëpia e Bardhë... »

KOSOVA LINDORE, VIJA E PARË E FRONTIT ME SERBINË FASHISTE

NGA MA. AGIM ALIÇKAJ          Në New York dhe Washington delegacioni patriotik i Kosovës Lindore (Preshevë, Bujanoc, Medvegjë) në përbërje... »

Federata Panshqiptare Vatra shënon 110 vjetorin e themelimit

Me rastin e 110 vjetorit të themelimit, Federata Panshqiptare Vatra organizoi një mbrëmje festive dhe një konferencë shkencore ndërkombëtare ku... »

NË SHTËPINË, KU SHQIPTARI E NDJEN VETEN MË SHUMË SHQIPTAR

(Promovohet libri “Zjarri arbëror i pashuar” i Prof. Dr. Bexhet Asani) Mikëpritje, dashamirësi, art, kulturë, traditë e bujari! Të gjitha... »

Presidentja Osmani dekoroi z. Jim Xhema dhe z. Christopher Hyland

Prishtinë, 24 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dekoroi z. Jim Xhema dhe z. Christopher Hyland, dy mbështetës... »

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx

Kombi ynë forcohet më shumë duke u mësuar fëmijëve në Diasporë Gjuhën Shqipe  (A. Kurti) Nga Kozeta Zylo Kryeministri i... »

Lamtumirë Dr. Gjon Buçaj

Shkruar nga Merlin Tushe NEW YORK Për nder të figurës e veprimtarisë patriotike të Dr. Gjon Buçaj, i cili u... »

Torres: “Komuniteti shqiptar i sjell kaq shumë kulturës dhe diversitetit  në Nju Jork”

Nju Jork, 16 maj 2022 – Kongresisti amerikan Ritchie Torres, mbështetës i madh i kauzave të shqiptarëve në Uashington, ka... »

25 vjet pa Shën Nënë Terezën: Seminar në New York kushtuar bijës së madhe të kombit shqiptar

Mes ligjëruesve, i ftuar nga Kosova, Don Lush Gjergji prezanton librin e tij më të fundit kushtuar shenjtores shqiptare, botuar... »

Trëndafila Maji për gratë, nënat dhe edukatoret nga Motrat Qiriazi, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Organizata e mirënjohur “Motrat Qiriazi” organizoi mbrëmje gala në festën e nënës në Amerikë. Në sallën... »

Shën Tereza dhe Prof. Gëzim Alpion në Vatër

Nga Keze Kozeta Zylo Në selinë e Federatës Pan Shqiptare Vatra u organizua një takim mbresëlënës midis komunitetit shqiptar dhe... »

Dr. Gëzim Alpion, dy ligjërata në SHBA, paraqet librin e tij të fundit kushtuar Nënë Terezës

Mund ta ndiqni në Georgetown University (Washington DC) dhe Harvard University, ose në një takim me shqiptarët në Federatën Vatra,... »

Ministrja e Jashtme Gërvalla, në New York,u takua me një grup shqiptarësh

Shpalos projektin qeveritar për strategjinë e “Dialogut me Mërgatën” Nga Beqir SINA NEW YORK Ministrja e Punëve të Jashtme e... »

Historia në dy akte e dy familjeve të arratisura nga Shqipëria

Me Zef e Lina Balajn: nga Mziu e Fierza në New York-un e largët Dje, më 13 prill ndërroi jetë... »

Rriten mundësitë për të zgjedhur një shqiptar në Kongresin Amerikan

Tërhiqen kandidatët e tjerë, pritet koalicion me Vedat Gashin kundër kongresistit Jamaal Bowman Nga Ruben Avxhiu Manuel Casanova një nga... »

Shqiptarja Marinela Shpati është fituese e “Mrs Michigan America 2022”

Ka “Miss America” por ka edhe “Mrs America”! Në këtë konkursin e dytë, që mbahet që prej gati gjysëmshekulli marrin... »

Merita dhe Raif Hyseni sjellin pranverë shqiptare në Montclair State University, NJ

Traditat që po krijojnë në këtë universitet të njohur, këta dy ambasadorë të kulturës shqiptare, janë si mbjellja e ullinjve... »

Pritje nga Misioni i Shqipërisë në OKB, me rastin e anëtarësisë në Këshillin e Sigurimit (2022-2023)

Merrnin pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka   Nga Beqir Sina MIDTOWN –... »

Tre kongresistë të fuqishëm ulen mes shqiptarëve në Manhattan, premtojnë një riangazhim amerikan për Kosovën

Meeks dhe Maloney janë figura qendrore të Kongresit dhe miqësia me ta është një pasuri e rëndësishme për komunitetin shqiptaro-amerikan... »

Shqiptari që ka mbrojtur për 30-vjet me radhë presidentët e Shteteve të Bashkuara

Kuqezi nga tarraca e Shtëpisë së Bardhë Një shqiptaro-amerikan, i cili ka shërbyer për 30 vjet me radhë në forcat... »

Kongresistja Maloney në takim me shqiptarë në Nju Jork: SHBA mbështet kërkesat tuaja të drejta

Nju Jork, 19 dhjetor 2021 – Carolyn Maloney, përfaqësuese e Nju Jorkut në Kongresin e Shteteve të Bashkuara, pak ditë... »

PËRKUJTIM: Nosh Frani Bojaj  

(1928-2020) Sot bëhet viti qysh se u ndave prej nesh Nosh Frani i dashur.  Në ditën e sotme një vit... »

Ipeshkvia e Kosovës e vlerëson mbështetjen e shqiptarëve të Amerikës

Prishtinë, 29 nëntor 2021 – Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami, në vigjile të Festës së Flamurit, bëri një vizitë... »

Shqiptarët në New York takohen me kongresisten e fuqishme Carolyn Maloney

Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami kërkon sanksione nga Amerika për Serbinë – Beogradi ka treguar se pa presion nuk... »

Zgjedhjet lokale dhe komuniteti shqiptar në SHBA

Këto histori, jo vetëm fitoret, por edhe humbjet, çimentojnë bindjen se një fazë e re ka filluar për komunitetin tonë... »