KOMUNITET - ILLYRIA - Page 10 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 10

Lamtumira e fundit, plot emocione, për zonjën Mrika Xhema

Shkrimi: Ruben Avxhiu Foto: Halil Mula Dhjetëra njerëz u mblodhën, dje, në Greenwich, Connecticut për t’i dhënë lamtumirën zonjës Mrika... »


NDAHET NGA JETA FREDERIK GJERASI, PËRKTHYESI QË U NDODH NË “FURTUNËN” E PRISHJES SË MARDHËNIEVE SHQIPTARO-RUSE

Nga Fuat Memelli Pas një sëmundje të rëndë, të dielën më 19 prill, ndrroi jetë në Boston, në moshën 86... »

45 dormenë dhe pastrues ndërtesash të vdekur në New York

Të paktën 58 anëtarë të sindikatës (unionit) 32BJ SEIU kanë humbur jetën për shkak të COVID-19 —45 prej të cilëve... »

SABIT BYTYÇI NË AMERIKË, DËRGON VAJ PËR RRETH 1 MIJË FAMILJE, NË TROPOJË

1. Edhe kjo kohë pandemike, e fatkeqësisë natyrore “Covid-19”, i ka dëshmue edhe një herë tjetër atdhetarët e humanistët e... »

Harry Bajraktari në Amerikë dërgon ndihma për 1 mijë familje në Tropojë

Nga: Ramiz Lushaj Dje në mbrëmje vonë ka mbrri në “Qytetin e Alpeve” ndihma humanitare me 25 tonë miell për... »

Na la Ramiz Llapatinca, atdhetari, piktori, i urti e i palodhuri

Nga Vehbi Bajrami Ramiz Llapatinca, atdhetari, piktori, i urti, i palodhuri në veprimtarinë kombëtare në Amerika, paska vdekur. Na la... »

NDAHET NGA JETA GAZETARI DHE HISTORIANI, DHIMITËR DISHNICA

Fuat Memelli Një lajm i trishtë mbriti nga qyteti i Usterit. Është ndarë nga jeta në moshën 77 vjecare, gazetari... »

Dialog në gjuhën amtare në ditën e Gjuhës Amtare

21 shkurti është dita e gjuhês amtare, një ditë që njihet dhe nuk njihet, një ditë që pa asnjë dyshim... »

KUVENDIM SHQIPTAR NË “HAPPY ISLAND CENTER”

Ne fjalet e popullit tone, midis te tjerave flitej Pleqeri mos paste, me kuptimin qe mbas nje jete te gjate... »

Partia Demokrate Amerikane feston pavarësinë e Kosovës

Tom Perez, kryetar i Komitetit Kombëtar Demokratik, ka lëshuar në emër të Partisë Demokrate në SHBA, deklaratën me rastin e... »

Një ditë në shtëpinë e Fan Nolit në Boston

Nga Van Christo Kur qeshë fëmijë, jetoja në Roxbury dhe kujtimet e të dielave në kishën e Shën Gjergjit fillojnë... »

DioGuardi, një letër Presidentit Pavlopulos: Griseni këtë Dekret Mbretëror!

Joseph DioGuardi ish kongres i njohur  amerikan dhe themeluesi i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane I ka dërguar një leter të hapur... »

Engel përballë sfidës së fortë zgjedhore, shqiptarët mblidhen për ta mbështetur

Nga Ruben Avxhiu Dhjetëra shqiptaro-amerikanë u mblodhën mbrëmë në Bronx, për të mbështetur rikandidimin e kongresistit Eliot Engel për vitin... »

Paul Nicaj, shqiptari që ka punuar për vite me Donald Trump

“Shqipëria e ka faturën e paguar”, tha Donald Trump më 1990, kur Ramiz Alia theu akullin dhe erdhi për herë... »

Tinguj shqiptarë në Boston

Nga Entela Sula Prifti BOSTON – Tingujt e pianos kishin zënë vend në hapsirën kumbuese të sallës. Ishte një prej... »

Përdhunimet janë krime lufte: Serbia denoncohet publikisht në New York

Manifestim i madh solidariteti me të mbijetuarat e fushatave serbe të përdhunimeve: Shqiptarët, boshnjakët e kroatët bashkohen në një manifestim... »

Kujtimi i genocidit në Çamëri i troket në derë Misionit Grek në Nju Jork

Pas 75-vjetësh shqiptarët nuk harrojnë tragjedinë, kërkojnë drejtësi dhe dëmshpërblim për krimin e spastrimit etnik Nga Ruben Avxhiu Kanë kaluar... »

Agim Aliçkaj: Serbia duhet trajtuar si çdo agresor që e ka humbur luftën

Çfarë i tha Agim Aliçkaj ish-Sekretarit të Shtetit Henry Kissinger, gjatë përplasjes në Kongresin Amerikan për ndërhyrjen e NATO-s në... »

Shoqata “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia përkujtoi e nderoi Karl Gegen, projektuesin e ndërtuesin e mrekullive inxhinierike

            Ditën e shtunë më 27 prill shoqata “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia zhvilloi një veprimtari përkujtimore ku u përkujtua... »

Veterani shqiptar nderohet me Medalje të Artë nga Kongresi Amerikan

Nga Ruben Avxhiu Javën e kaluar, kongresisti Stephen F. Lynch i dorëzoi Medaljen e Artë Kongresionale të Zyrës së Shërbimeve... »

Medalja e Artë e Kongresit për veteranin shqiptar të Ushtrisë Amerikane nga Lufta e Dytë Botërore

Sam Simollari – i vetmi që ka mbetur gjallë nga Njësia Shqiptare që zbarkoi në Shqipëri për të ndihmuar çlirimin... »

Në kuadër të fillimit të muajit të Ramazanit, Imami Kukaj mban fjalim pranë NYPD

Ne Qendren e Departamentit te Policise se New York sot u mbajt Konferenca Vjetore para Muajit te Ramazanit. Eshte nje... »

GJURMË TË NJË MËSUESI DHE SPORTISTI ME EMËR

                                          – Me rastin e dy vjetorit të ndarjes nga jeta në Boston të Zhani Pilikës – Nga Fuat Memelli... »

Kur bijtë e shqipes fluturuan nga Amerika drejt Kosovës

20 vjet më parë, Batalioni Atlantiku u nis nga Yonkers, New York, për t’iu bashkuar UÇK-së. Kishte vetëm një gazetë... »

24 mars 1999: Kujtime të shqiptarëve që lobonin ato ditë në Washington

Nga Ruben Avxhiu 20 vjet pas fillimit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë, shqiptarët e Amerikës kanë arsye të... »

Dashuri, Mirënjohje dhe Respekt pa fund për ju mësues dhe nëna

Dëborën mund ta shihje nëpër rrugët e Filadelfias dhe i ftohti i dimrit vazhdonte të ndihej në ditët e para... »

NJË UDHËTIM ATY KU LINDI GAZETA “DIELLI”

-Nga vizita në Boston e përfaqësuesve të “Vatrës” dhe gazetës “Dielli”- Nga Fuat Memelli Data 15 shkurt, është një ditë... »

Shoqata “Bijtë e Shqipes” në Philadelphia përkujtoi e nderoi Ismail Qemalin e Isa Boletinin

Me rastin e 175 vjetorit të lindjes dhe 100 vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit dhe 155 vjetorit të lindjes... »

Kur fotografia dhe arkitektura botërore përpjeken në dorën e syrin e Ilir Rizajt

Është pejan, por i rritur në Prishtinë. S’ka mundur t’i shpëtojë vesit të pejanëve që merren me zeje, megjithëse zeja... »

Tragjedia e Selfove të Dunavatit!

Për TV – Zërin e Amerikës, Zj. Flora Selfo tha: ” E pafalshme, komunizmi veç të tjerave, na “vodhi” edhe Jetën”. Dhe... »