KOMUNITET - ILLYRIA - Page 11 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 11

Një ditë në shtëpinë e Fan Nolit në Boston

Nga Van Christo Kur qeshë fëmijë, jetoja në Roxbury dhe kujtimet e të dielave në kishën e Shën Gjergjit fillojnë... »

DioGuardi, një letër Presidentit Pavlopulos: Griseni këtë Dekret Mbretëror!

Joseph DioGuardi ish kongres i njohur  amerikan dhe themeluesi i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane I ka dërguar një leter të hapur... »

Engel përballë sfidës së fortë zgjedhore, shqiptarët mblidhen për ta mbështetur

Nga Ruben Avxhiu Dhjetëra shqiptaro-amerikanë u mblodhën mbrëmë në Bronx, për të mbështetur rikandidimin e kongresistit Eliot Engel për vitin... »

Paul Nicaj, shqiptari që ka punuar për vite me Donald Trump

“Shqipëria e ka faturën e paguar”, tha Donald Trump më 1990, kur Ramiz Alia theu akullin dhe erdhi për herë... »

Tinguj shqiptarë në Boston

Nga Entela Sula Prifti BOSTON – Tingujt e pianos kishin zënë vend në hapsirën kumbuese të sallës. Ishte një prej... »

Përdhunimet janë krime lufte: Serbia denoncohet publikisht në New York

Manifestim i madh solidariteti me të mbijetuarat e fushatave serbe të përdhunimeve: Shqiptarët, boshnjakët e kroatët bashkohen në një manifestim... »

Kujtimi i genocidit në Çamëri i troket në derë Misionit Grek në Nju Jork

Pas 75-vjetësh shqiptarët nuk harrojnë tragjedinë, kërkojnë drejtësi dhe dëmshpërblim për krimin e spastrimit etnik Nga Ruben Avxhiu Kanë kaluar... »

Drita Pereziqi, ushtarja shqiptaro-amerikane që hyri në Kosovë, në agun e lirisë

Ramadan Muçolli Drita Pereziqi është një vajzë që e ka nderuar veten e vet, familjen e saj, shqiptarët kudo që... »

E vërteta vonon, por nuk harron

Aleksandra Pavlidhu Thoma shkruan me 16 qershor 2019 ne Paramithia.online.gr Κάποτε ήρθαμε στην Παραμυθιά, μα δεν πήγαμε στο σπίτι του... »

Agim Aliçkaj: Serbia duhet trajtuar si çdo agresor që e ka humbur luftën

Çfarë i tha Agim Aliçkaj ish-Sekretarit të Shtetit Henry Kissinger, gjatë përplasjes në Kongresin Amerikan për ndërhyrjen e NATO-s në... »

Shoqata “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia përkujtoi e nderoi Karl Gegen, projektuesin e ndërtuesin e mrekullive inxhinierike

            Ditën e shtunë më 27 prill shoqata “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia zhvilloi një veprimtari përkujtimore ku u përkujtua... »

Veterani shqiptar nderohet me Medalje të Artë nga Kongresi Amerikan

Nga Ruben Avxhiu Javën e kaluar, kongresisti Stephen F. Lynch i dorëzoi Medaljen e Artë Kongresionale të Zyrës së Shërbimeve... »

Medalja e Artë e Kongresit për veteranin shqiptar të Ushtrisë Amerikane nga Lufta e Dytë Botërore

Sam Simollari – i vetmi që ka mbetur gjallë nga Njësia Shqiptare që zbarkoi në Shqipëri për të ndihmuar çlirimin... »

Në kuadër të fillimit të muajit të Ramazanit, Imami Kukaj mban fjalim pranë NYPD

Ne Qendren e Departamentit te Policise se New York sot u mbajt Konferenca Vjetore para Muajit te Ramazanit. Eshte nje... »

GJURMË TË NJË MËSUESI DHE SPORTISTI ME EMËR

                                          – Me rastin e dy vjetorit të ndarjes nga jeta në Boston të Zhani Pilikës – Nga Fuat Memelli... »

Kur bijtë e shqipes fluturuan nga Amerika drejt Kosovës

20 vjet më parë, Batalioni Atlantiku u nis nga Yonkers, New York, për t’iu bashkuar UÇK-së. Kishte vetëm një gazetë... »

24 mars 1999: Kujtime të shqiptarëve që lobonin ato ditë në Washington

Nga Ruben Avxhiu 20 vjet pas fillimit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë, shqiptarët e Amerikës kanë arsye të... »

Dashuri, Mirënjohje dhe Respekt pa fund për ju mësues dhe nëna

Dëborën mund ta shihje nëpër rrugët e Filadelfias dhe i ftohti i dimrit vazhdonte të ndihej në ditët e para... »

NJË UDHËTIM ATY KU LINDI GAZETA “DIELLI”

-Nga vizita në Boston e përfaqësuesve të “Vatrës” dhe gazetës “Dielli”- Nga Fuat Memelli Data 15 shkurt, është një ditë... »

Shoqata “Bijtë e Shqipes” në Philadelphia përkujtoi e nderoi Ismail Qemalin e Isa Boletinin

Me rastin e 175 vjetorit të lindjes dhe 100 vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit dhe 155 vjetorit të lindjes... »

Kur fotografia dhe arkitektura botërore përpjeken në dorën e syrin e Ilir Rizajt

Është pejan, por i rritur në Prishtinë. S’ka mundur t’i shpëtojë vesit të pejanëve që merren me zeje, megjithëse zeja... »

Tragjedia e Selfove të Dunavatit!

Për TV – Zërin e Amerikës, Zj. Flora Selfo tha: ” E pafalshme, komunizmi veç të tjerave, na “vodhi” edhe Jetën”. Dhe... »

Një falenderim shqiptar për Ambasadoren Nikki Haley

Akti i saj i fundit, si ambasadore përpara se të jepte dorëheqjen ishte kërkesa që OKB t’i japë fund UNMIK-ut,... »

“City & State”: Një shqiptaro-amerikan mes 100 personaliteteve më të fuqishme, në Staten Island, New York

Një nga klerikët më të njohur shqiptaro-amerikanë është përfshirë në listën e 100 njerëzve më me ndikim në Staten Island... »

Koncert madhështor në “Symphony Space”, Manhattan, për 10 Vjetorin e TV dhe Shkollës Shqipe “Alba Life”

Nga Keze Kozeta Zylo Artistët dhe nxënësit shqiptarë shfaqën një koncert madhështor në Symphony Space në festimin e 10 të... »

Ambasadorja Citaku jep lajmin e hapjes së konsullatës Kosovë-Shqipëri në Chicago

Me datë 9 Mars 2018, Komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Çikago, në krye me z. Gjaneto Harusha, organizuan një pritje solemne për... »

SHBA: I jepet lamtumira e fundit, Prof. Petrit Skëndes

Nga Fuat Memelli Më 24 shkurt, në një ditë të bukur plot diell (edhe natyra e deshi Petrit Skënden), u... »

HEROI I FITOREVE TË LAVDISHME

Nga Vlashi Fili            550 vjet më parë mbylli sytë përjetësisht Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastrioti, Skënderbeu, duke mbyllur kështu, periudhën... »

Lamtumirë Pashko Gojçaj

Aktivisti i njohur i komunitetitshqiptaro-amerikan Pashko Gjeto Gojcaj, ka ndërruar jetë prej një sëmundjeje të pashërueshme, në moshën 75 vjeç.... »

A e humbi Atlanta shansin me gjigandin Amazon? CNN i kërkon ndihmë ekspertit shqiptar

Aeroporti kryesor i Atlantës është mbase ai më i ngarkuari në botë, por ditën e dielë përjetoi diçka të paparë,... »