KOMUNITET - ILLYRIA - Page 13 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 13

Takim kushtuar 135-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

WORCESTER, MA – Veprimtaritë me karakter patriotik, kanë qënë në vëmëndje të vazhdueshme të Shoqatës “Kombi” me qendër në qytetin... »

Mbyllja e vitit shkollor, 2012-2013, në Shkollën Shqipe “Gjuha Jonë”në Philadelphia

Nga Dritan Matraku Eshtë bërë traditë që dita e fundit e vitit shkollor tek shkolla;”Gjuha Jonë” në Filadelfia, të kthehet... »

Pikniku “Dita e Traditës Shqiptare – New York 2013”

Nga Beqir Sina Çdo vit, komuniteti shqiptaro-amerikan i zonës së “Tri-Shteteve” (NY-NJ-CT), organizon një piknik të shënuar si Dita e... »

Dita Globale e Prindërve

Më 17 Shtator të vitit 2012 me Rezolutën 66/292, Asambleja e Kombeve të Bashkuara miratoi “DItën Globale të Prindërve”. Këtë... »

Të humbasësh statusin e azilantit kur po aplikon për green card

Rubrika e Emigracionit: Për ju avokati Kieran BOTH   Një lexues i rubrikës sonë na shkruan : Unë aplikova për... »

Bekim Fehmiu përkujtohet në New York

Nga Beqir Sina Tre vite nga vdekja dhe 77 vite nga ditëlindja, aktori Bekim Fehmiu kujtohet në Amerikë, në një... »

Festivali i Fëmijëve Shqiptarë në Amerikë “Zërat e Rinj 2013”

Me çmimin e parë u nderua e kënga “Jemi ne e ardhmja” me muzikë nga Pranvera Çobo teksti Violeta Mirakaj,... »

Mbretërorë e legalistë në SHBA mbështesin kandidaten e PLL-së, në Pukë, Leonora Laçi

Nga Beqir Sina NEW YORK CITY : Një grup veteranësh të komunitetit emigrantë të vjetër, mbretërorë besnikë, këta, me në... »

T’i jepet fund uzurpimit të tokave shqiptare në Martinaj

Në çdo shtet të mirëfilltë demokratik , e drejta e fjalës së lirë si edhe e drejta për të protestuar... »

Emigracion: Si ta sjell të fejuarin në Amerikë?

Unë jam një shtetase amerikane dhe gjatë një vizite në Shqipëri u njoha me një djalë dhe vendosa të martohem... »

Shkresa “Sekret”

BOSTON – Në kthesën e rrugës për në Teatrin muzikor “North Shore” të Beverlit, Mass, në qoshen e rrugës, në... »

Nxënësit shqiptarë të Medresesë fitojnë olimpiadën në SHBA

Nga Beqir Sina HUSTON TEXAS : Në datat 8-13 maj 2013 në Houston Texas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,... »

Në Florida, Vatra, feston ditëlindjen e Naim Frashërit

Nga Beqir Sina JACKSONVILLE, Florida – 167 vjetori i lindjes së poetit tonë kombëtar Naim Frashëri, rilindasit tonë të madh,... »

Pacientja serbe

Të punuarit në spital të jep mundësi të jesh në kontakt me individë të ndryshëm, amerikanë apo nacionalitet të huaj.... »

Një takim me poetin e shquar Vangjush Ziko

Mbresa   Nga Fuat Memeli BOSTON – Prej kohësh kam patur dëshirë të takohem me poetin e shquar, prof. Vangjush... »

Sofra Kërçovare 2013 në Chicago, feston fitoren historike te Kërçovës!

  Nga Chicago, Beqir Sina Në sallën e madhe të festimeve dhe gazmendeve të ndryshme, lokalin e njohur të komunitetit... »

Në ditëlindjen e Presidentit Diaz, Jr. në Bronx

Nga Mimoza Dajçi Fotot Aleks Nilaj Me rastin e 40 vjetorit të lindjes së tij, Presidenti i Bashkisë – Bronx... »

Vatra mban Kuvendin në New York – Dr Gjon Buçaj zgjidhet kryetar

Nga Beqir Sina YONKERS, NY: Kuvendi i Federatës PanShqiptare të Amerikës, Vatra, u hap me një përshëndetjeje të dërguar nga... »

Dita e Lirisë së Shqipërisë në Westchester

Manifestimi për Martirin e Demokracisë, Nikë Marnaçaj   Nga Beqir Sina NEW YORK, NY: Në Valhalla – Westchester County, ditën... »

Pranvera e përgjakur e Bostonit

Përjetime për tragjedinë e 15 prillit   Nga Fuat Memeli   Prej ditësh, pranvera kishte trokitur edhe në Boston. Në... »

Shqiptarët në Philadelphia festojnë 5-vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Duke ecur përpara të mos harrojmë rrugën nga erdhëm   Nga Laver Niku Shoqata Atdhetare-Kulturore Shqiptare-Amerikane “ Bijtë e Shqipes”... »

Për Kosovën, historinë dhe dinjitetin tonë

“Gjaku i djemve të mi i qoftë për hajër kombit shqiptar”, kumbuan fjalët e Ahmet Bytyqit, babait të tre vëllezërve... »

Gazeta “Illyria” dhe komuniteti shqiptaro-amerikan festuan me madhështi 5-Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Kozeta Zylo   Në kryeqytetin e botës në Manhattan qindra shqiptarë, përfaqësues organizatash dhe të ftuar amerikanë u mblodhën... »

Një festë familjare

Nga Mimoza Dajçi Fotot Jeffrey Panish Zakonisht jemi mësuar të marim pjesë në takime e festa të organizuaura nga shoqatat... »

New York: Senati dhe Asambleja e shtetit, rezolutë për 5 vjetorin pavarësisë së Kosovës

Nga Beqir Sina ALBANY, New York – Senatori Jeff Klein (D-Westchester/Bronx) dhe Asembleisti Mark Gjonaj (D-80/Bronx) u bashkuan, më 17... »

Taksat mbi të ardhurat dhe ligji për emigrantët pa dokumenta

Rubrika: Çeshtje të Emigracionit: Avokati Kieran Both u përgjigjet pyetjeve tuaja   Pyetje: Unë jam një emigrant pa dokumenta i... »

Kontribut i ri nga diaspora për ndërtimin e Katedrales “Nënë Tereza” në Prishtinë

Nga Beqir Sina Kisha Katolike Zoja e Shkodrës në New York, mblodhi këtë fundjavë në lokalin e njohur Eastëood –... »

Vdekjet në aksidentet rrugore, mallkimi i komunitetit shqiptar në SHBA

Bilanci i tmerrshëm i rrugës 5 të vdekur e shumë të plagosur brenda tri ditëve – Tregojuni të rinjve për... »

Koha e pritjes për vizë

Çeshtje tё Emigracionit – Avokati Kieran Both pёr ju   Departamenti i Shtetit u ka krijuar mundësinë personave që kanë... »

Texas: Dy vajza shqiptare vdesin në aksident

Një familje shqiptare ka pësuar një aksident të rëndë në Kilgore. Texas (Teksas), ku dy vajza në shkollë të mesme... »