LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 80 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 80

BE dënon ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës në veri të vendit

Prishtinë, 15 prill 2022 – Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka dënuar ashpër at që e ka cilësuar “sulm... »

Policia e Kosovës sulmohet me armë në pjesën veriore të vendit

Prishtinë, 15 prill 2022 – Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se Policia... »

Maqedonia e Veriut i dëbon edhe gjashtë diplomatë rusë

Shkup, 15 prill 2022 – Maqedonia e Veriut ka dëbuar të premten, 15 prill, edhe gjashtë diplomatë të tjerë nga... »

Xhaçka: Pa meritokraci nuk ka qëndrueshmëri në shërbimin diplomatik

Betohen 14 diplomatë të rinj të Shqipërisë në ceremoninë për gjeneratën “Iliaz Vrioni” Knid Ndrenika Ministrja për Europën dhe Punët... »

Presidentja Osmani konfirmon se në Kosovë veprojnë struktura paralele serbe

Prishtinë, 14 prill 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka konfirmuar konstatimin e raportit të Departamentit Amerikan të... »

Familja e Astrit Deharit dhe avokati i saj: Provat e dërguara në Zvicër ishin të manipuluara e të dëmtuara

Prishtinë, 14 prill 2022 – Avokati Tomë Gashi dhe prindërit e aktivistit të ndjerë të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, thanë... »

SPAK dorëzon rekurs për Saimir Tahirin: Të shpallet fajtor për akuzat e ngritura

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka bërë rekurs në Gjykatën e Lartë që ish ministri i... »

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE dhe në Këshillin e Evropës

Prishtinë, 13 prill 2022 – Autoritetet e Kosovës e kanë vënë si prioritet aplikimin e Kosovës në mekanizmat ndërkombëtarë. Synimet... »

“Vatra” e propozon Dritan Demirajn kandidat për President të Shqipërisë

Nju Jork, 13 prill 2022 – Federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra” e propozon kolonelin Dritan Demiraj kandidat për president të... »

Qeveria e Kosovës e miraton projektligjin për pagën minimale

Prishtinë, 13 prill 2022 – Pas njëmbëdhjetë vjetësh, Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin që i hap rrugë rritjes së... »

Frej: Izraeli e konsideron të rëndësishëm forcimin e lidhjeve me Kosovën

Prishtinë, 12 prill 2022 – Kryeministri i Kosovës Albin Kurti priti të martën në takim ministrin e Bashkëpunimit Rajonal të... »

DASH: Në Kosovë vazhdon pandëshkueshmërie e korrupsionit

Uashington, 12 prill 2022 – Në raportin për të drejtat e njeriut në botë në vitin 2021, Departamenti i Shtetit... »

DASH: Pavarësia e gjyqësorit, kufizimi i shprehjes së lirë, korrupsioni e pandëshkueshmëria – problemet kryesore në Shqipëri

Uashington, 12 prill 2022 – Departamenti amerikan i Shtetit thotë se çështjet kryesore lidhur me të drejtat e njeriut në... »

Debat i ashpër në Kuvendin e Kosovës për politikën e jashtme

Prishtinë, 12 prill 2022 – Në një debat parlamentar në Kosovë, partitë opozitare kritikuan qasjen e qeverisë ndaj politikës së... »

Kosova do të mbështesë hetimet për kërcënimet me vdekje të Dick Martyt

Prishtinë, 12 prill 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë të martën, 12 prill, se autoritetet e Kosovës... »

Në prill, Qeveria ndan nga 100 euro shtesë për pensionistët, punëtorët dhe studentët

Prishtinë, 12 qershor 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, njoftoi të martën se familjeve në asistencë sociale, pensionistëve, punëtorëve... »

Grevë e përgjithshme e mësimdhënësve në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 11 prill 2022 – Në shumicën e shkollave nëntëvjeçare dhe të mesme në Maqedoninë e Veriut sot nuk u... »

Dick Marty pohon se është kërcënuar nga shërbimet sekrete serbe për të fajësuar shqiptarët

Gjenevë, 11 prill 2022 – Ish-raportuesi i Këshillit të Evropës, Dick Marty, ka pohuar se ai është kërcënuar me vdekje... »

Bugajski: Anëtarësimi i Kosovës dhe Bosnës e Hercegovinës në NATO është thelbësore për parandalimin e luftës në Ballkan

Uashington, 11 prill 2022 – Njoftimi se Serbia e ka pranuar nga Kina një sistem të sofistikuar tëmbrojtjes kundërajrore ka... »

SHBA sanksionon shtatë persona nga Ballkani Perëndimor, për korrupsion dhe minim të demokracisë

Uashington, 11 prill 2022 – Shtetet e Bashkuara shpallën vendosjen e sanksioneve ndaj disa personave në Ballkanin Perëndimor, përfshirë ish-kryeministrin... »

Kancelari Scholz në takim me Ramën, premton mbështetje për Ballkanin Perëndimor

Berlin, 11 prill 2022 – Gjermania do të ketë një vëmendje të shtuar ndaj Ballkanit Perëndimor, si përsa i përket... »

Lajçak: Pranimi i Ballkanit Perëndimor në BE është çështje më urgjente se kurrë më parë

Bruksel, 10 prill 2022 – Emisari special i BE-së për dialogun Kosovë-serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se pranimi i vendeve... »

FRONTEX do të mbështesë Shqipërinë për riintegrimin e emigrantëve

Tiranë, 10 prill 2022 – Agjencia Europiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare, FRONTEX do të mbështesë Shqipërinë ndër 26 shtetet... »

ITSHKSH shënon 23 vjetorin e golgotës shqiptare, në Bllacë

Shkup, 9 prill 2022 – Sot në zonën ndërkufitare Kosovë-Maqedoni e Veriut, konkretisht në Kompleksin memorial “Bllaca 99”, në organizim... »

Meta: Kam edhe disa detyra para se të lë Presidencën

Tiranë, 9 prill 2022 – Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, në konferencën e shtypit, ka ngritur akuza për... »

Shkup, arrestohet Muhamet Zeqiri, sekretar i përgjithshëm i Qeverisë

Shkup, 9 prill 2022 – Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Muhamet Zeqiri u mor në arrest mbrëmë... »

Lajçak: “Tani është koha për progres” në dialogun Kosovë – Serbi

Athinë, 8 prill 2022 – “Koha për progres është tani”. Kështu ka theksuar Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për Dialogun... »

Rama përgëzon SHÇBA-në dhe SPAK-un për arrestimin e zyrtarëve policorë në Morinë

Tiranë, 8 prill 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar lidhur me arrestimin e 32 zyrtarëve policorë në... »

Manifestim në mbështetje të Ukrainës në Tiranë

Tiranë, 8 prill 2022 – Në mbështetje të qëndresës heroike të popullit ukrainas kundër agresionit rus, komuniteti ukrainas në Shqipëri... »

Kurti e Lajçak biseduan për vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi

Athinë, 8 prill 2022 – Në kuadër të Forumit Ekonomik të Delfit, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një... »