LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 112 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 112

Në Kosovë, regjistrohen 263 raste të reja me koronavirus

Prishtinë, 9 gusht 2021 – Më se 263 raste të reja pozitive me koronavirus janë regjistruar në Kosovëgjatë 24 orëve... »

Zaev ka një mesazh për liderët e Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjës e Hercegovinës

Beograd, 9 gusht 2021 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka çuar mesazh udhëheqësve të Kosovës, Bosnjes... »

Kusari-Lila: “Ballkani i Hapur” është nismë e dëmshme për Kosovën

Prishtinë, 9 gusht 2021 – Shefja e Grupit Parlamentar të partisë në pushtet, Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, tha se të... »

Gjykata e Posaçme e Apelit nuk e liron ish-drejtuesin policor të akuzuar për lidhje narkotrafiku

Gjykata e Posaçme e Apelit refuzon kërkesën e Jaeld Çelës për masë më të butë sigurie. Apeli i GjKKO la... »

Buletini i ministrisë së Mbrojtjes për gjendjen e zjarreve

Prej ditësh forca të shumta operacionale, efektivë të Forcave të Armatosura, zjarrfikës, punonjës të emergjencave civile e shërbimeve vendore po... »

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës në Kosovë duhet të skualifikohen për “abuzim me autoritetin”

Avokatët britanikë pretendojnë se ndjekja penale e veteranit kosovar, Nasim Haradinaj ka ndikim politik. Sipas medias prestigjioze “The Telegraph”, avokatët... »

Filluan punën 27 hetuesit e Byrosë Kombëtare të Hetimit

27 hetuesit e Byrosë Kombëtare të Hetimit nisën ditën e sotme punën, pas muajit të parë të trajnimit bazë.  ... »

Zjarri në Dukat vë në rrezik Parkun Kombëtar të Llogarasë

Parku Kombëtar i Llogarasë rrezikohet të përfshihet nga zjarri. Gazetari Enrik Mehmeti në një lidhje direkte për ‘News24’ pohoi se... »

Mehaj: Ushtria amerikane garantuese kryesore e sigurisë në Kosovë

Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e Kosovës, Armend Mehaj, ka thënë se ushtria amerikane ishte dhe është garantuese kryesore e... »

Shpjegohet arratisja e dështuar e dy të burgosurve

Arbër Çekaj njeri i burgosuri që u përpoq të arratisej është pronar i kompanisë ku u kap 613,5 kg.kokainë  ... »

Shqipëri: Shtohen ndjeshëm infektimet, 182 raste të reja

Nga Ilirjan Agolli, Zëri i Amerikës Të paktën 182 infektime të reja me Covid-19 mes qytetarëve u zbuluan sot, ndërsa... »

Peleshi: Zjarre me shumë rrezik pranë Llogarisë dhe në Tunelin e Kalimashit

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi u tregua i sinqertë kur tha se veç punës dhe përkushtimit të ushtrisë, banorëve, Emergjencave... »

Thellohet kriza mes partnerëve qeverisës në Mal të Zi

Podgoricë, 7 gusht 2021 – Në Mal të Zi është krijuar një situatë paradoksale. Qeveria e dalë nga zgjedhjet parlamentare... »

Në mediet e Shqipërisë, pak hapësirë për shqetësimet e femrave

Tiranë, 7 gusht 2021 – Në Shqipëri, Rrjeti për Barazi në Vendimmarrje ka kryer një monitorim mbi praninë e pakët... »

Në Shqipëri, një vdekje dhe 139 infektime të reja nga Covid-19

Tiranë,7 gusht 2021 – Një zotëri 79-vjeçar nga Durrësi humbi jetën prej Covid-19, pavarësisht mjekimeve në spital, duke sjellë vdekjen... »

Radhë të gjata në pikat kufitare të Shqipërisë, sidomos me Kosovën

Mijëra shqiptarë nga Kosova dhe trevat e tjera, si dhe emigrantë vijnë për të pushuar në brigjet adriatiko-joniane Knid Ndrenika... »

Në Kosovë, një i vdekur dhe 352 raste të reja me COVID-19

Prishtinë, 7 gusht 2021 – Ministria Shëndetësisë e Kosovës bëri të ditur se, gjatë 24 orëve të fundit, është shënuar... »

Gjashtë të lënduar në aksidentin me autobus trajtohen ende në Kroaci

Sllavonski  Brod, 7 gusht 2021 – Gjashtë qytetarë të Kosovës të cilët u plagosën në aksidentin tragjik me autobus në... »

Masa kufizimi për parandalimin e pandemisë në Tetovë

Tetovë, 7 gusht 2021 – Gjendja epidemiologjike në qytetin e Tetovës në Maqedoninë e Veriut është përkeqësuar, gjë që ka... »

Në Kosovë, hartohet Projektligji për Kriptovalutat

Prishtinë, 7 gusht 2021 – Keqpërdorimi i energjisë elektrike për shumë vjet në veri të Kosovës për prodhimin e kriptovalutave,... »

SPAK dërgon në gjyq dy të arrestuar me 788 kg.kokainë dhe 1,250,000 mln euro të sekuestruara

Dy shtetasit e arrestuar në Spanjë akuzohen për “Falsifikim të dokumentave”, “Trafikimi i narkotikëve”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale”,“Grupi... »

SHBA: BKH-ja do t’i tregojë Shqipërisë se ditët e pandëshkueshmërisë së të pasurve dhe të fuqishmëve kanë mbaruar

27 nga 700 kandidatë morën certifikatën e diplomimit pas trajnimit nga FBI-ja për të qenë hetues të BKH-së Knid Ndrenika... »

Zëvendës ambasadori amerikan: BKH do t’i tregojë Shqipërisë se askush nuk është mbi ligjin

Tiranë, 6 gusht 2021 – Zëvëndës-ambasadori i SHBA-së në Shqipëri, Demian Smith, iu tha kandidatëve për hetues të Byrosë Kombëtare... »

Në Kosovë, paralajmërohen masa të reja kundër pandemisë

Prishtinë, 6 gusht 2021 – Javën e ardhshme, në Kosovë pritet të hyjnë në fuqi masat e reja kundër përhapjes... »

Zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 17 tetor

Shkup, 6 gusht 2021 – Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, ka dekretuar 17 tetorin si datë... »

Shqipëria bën thirrje për vaksinim kundër COVID-19 të studentëve, nxënësve dhe mësimdhënësve

Rritje të rasteve me COVID-19 pas shfaqjes së variantit indian “Delta”. Knid Ndrenika Në Shqipëri, ministria e Arsimit u bëri... »

Kapet sërish kokainë në Portin Detar të Durrësit

  Policia saktësoi se arrestoi në flagrancë administratori i kompanisë ku do të mbërrinte kontenieri i ngarkuar me prodhime të... »

Krimet mjedisore në Shqipëri mbeten të pandëshkuara

Tiranë, 6 gusht 2021 – Dëmet e mëdha mjedisore të shkaktuara nga zjarret e ditëve të fundit në Shqipëri e... »

Parlamenti i Kosovës nuk e miratoi rezolutën për zbatimin e Marrëveshjes së Uashingtonit

Prishtinë, 6 gusht 2021 – Parlamenti i Kosovës dështoi të miratojë një rezolutë për zbatimin e Marrëveshjes së Uashingtonit për... »

A do të nisë viti i ri shkollor në shkolla?

Prishtinë, 6 gusht 2021 – Gjatë dy ditëve të fundit, 47 fëmijë janë infektuar me koronavirus në Kosovë. Gjendja e... »