LAJME - ILLYRIA - Page 149 LAJME - ILLYRIA - Page 149

Bizneset e Kosovës e mirëpresin hapjen e Aeroportit të Kukësit

Prishtinë, 18 prill 2021 – Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) e vlerëson hapjen e aeroportit të Kukësit si mundësi të... »

Analistët: Fushata zgjedhore në Shqipëri e shpërfaq krizën e medias

Tiranë, 18 prill 2021 – Fushatat zgjedhore në Shqipëri i shtyjnë mediat vendase në një krizë të pazakontë profesionale. Ato... »

Në Kosovë lehtësohen masat për parandalimin e përhapjes së pandemisë

Prishtinë, 18 prill 2021 – Qeveria e Kosovës i ka hequr disa kufizime, të vëna më 6 prill për të... »

Në Kukës, hapet aeroporti i dytë ndërkombëtar i Shqipërisë

Kukës, 18 prill 2021 – Në Kukës u hap të dielën pasdite aeroporti i dytë civil ndërkombëtar në Shqipëri. Fluturimi... »

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 50 mijë doza të vaksinës “AstraZeneca”

Tiranë, 18 prill 2021 – Të dielën në mbëmje mbërrinë në Shqipëri edhe 50 mijë doza të tjera të vaksinës... »

Shqetësime për kërkimet për naftë dhe gaz në bregdetin turistik të Ulqinit

Ulqin, 18 prill 2021 – Këto ditë nisi procesi i shpimit në bregdetin e Ulqinit për gjetjen e naftës dhe... »

Mbërrijnë në Shqipëri 40. 800 doza të vaksinës “Astra Zeneca”

Tiranë, 17 prill 2021 – Të shunën në mbrëmje, në Shqipëri kanë arritur   40.800 doza të tjera të vaksinës “AstraZeneca”,... »

Anketa: Papunësia dhe korrupsioni largojnë të rinjtë nga Shqipëria

Tiranë, 17 prill 2021 – Një anketë e zhvilluar në Shqipëri tregoi se papunësia dhe korrupsioni janë faktorët kryesorë që... »

Prokuroria dhe policia përfshihen në përplasjet mes ministrit Vitia dhe gazetës “Insajderi”

Prishtinë,17 prill 2021 – Një shkrim i gazetës online “Insajderi.org” që ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, e bën përgjegjës për... »

Familja maqedonase dhuroi zemrën e vajzës për të shpëtuar jetën e një djali 27 vjeç

Shkup, 17 prill 2021 – Në Maqedoninë e Veriut është realizuar për të dytën herë transplanti i zemrës. Bëhet fjalë... »

Celibashi u bën thirrje të rinjve të marrin pjesë në zgjedhje

Tiranë, 17 prill 2021 – Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, përmes një postimi në Twtter, u ka... »

Sllovenia ngre pyetje të pakëndshme me diskutimet për “shpërbërjen” e Bosnjës

Lubjanë, 17 prill 2021 – Nisja e tij ka qenë e papritur, motivet e paqarta, ndërsa serioziteti i dyshimtë. Një... »

“Independent”: Pilotëve u është kërkuar të kenë shumë kujdes kur fluturojnë mbi Shqipërinë

Londër, 16 prill 2021 – Pilotëve u është kërkuar të “bëjnë shumë kujdes” kur fluturojnë në hapësirën ajrore të Shqipërisë,... »

BE do të dërgojë 651.000 doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 16prill 2021 – Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19... »

Sfidat e vaksinimit kundër COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 16 prill 2021 – Po bëhen gati tri javë që kur Kosova filloi procesin e vaksinimit dhe gjatë kësaj... »

Trupat e para amerikane arrijnë në Shqipëri, për “Defender Europe 21”

Tiranë,16 prill 2021 – Të enjten pasdite në portin e Durrësit në Shqipëri ka mbërritur anija e parë ushtarake amerikane... »

Yuri Kim: Sa më shumë vende që vizitoj, aq më shumë e dua Shqipërinë!

Tiranë, 16 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, e kacilësuar si “vizitë frymësuese” vizitën që ka... »

Petar Petkoviqit s’i lejohet vizita në Kosovë

Prishtinë, 16 prill 2021 – Autoritetet e Kosovës e kanë refuzuar Drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë,... »

Publikohet akuza ndaj ish pjesëtarit të UÇK-së Pjetër Shala

Hagë, 16 prill 2021 – Dhomat e Specializuara me seli në Hagë njoftuan të enjten mbrëma se ish pjesëtari i... »

Dhuratë për Ramazan nga “vëllezërit palestinezë”

Palestina i kërkon Organizatës së Bashkëpunimit Islamik të ndërpresë të gjitha lidhjet me Kosovën Kryediplomati i Palestinës, Riyad al-Malki i... »

Ambasadorja KIM: “Vota nuk duhet të shitet, as të blihet!”

Tiranë, 15 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, i ka bërë jehonë qëndrimit të Komunitetit Mysliman... »

Në Kosovë, sektori i gastronomisë do ta rifillojë punën më 19 prill

Prishtinë, 15 prill 2021 – Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal e Kosovës njoftoise sektori i gastronomisë në Kosovë do... »

Udhëheqësit e Kosovës e quajnë prioritet çështjen e personave të pagjetur

Prishtinë, 15 prill 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, dhe nënkryetarja... »

Fushata zgjedhore në Shqipëri shoqërohet me shkelje ligjore dhe abuzime

Tiranë, 15 prill 2021 – Në Shqipëri, vëzhgues të pavarur të fushatës zgjedhore vlerësojnë se veprimtaria partiake e javëve të... »

Biznesmeni turk i kërkuar në Turqi gjeti strehim në Kosovë

Prishtinë, 15 prill 2021 – Biznesmeni kontrovers turk, Sedat Peker, i cili në Turqi konsiderohet si një ndër personat më... »

Jansha refuzon të komentojë dokumentin “non-paper” për Ballkanin Perëndimor

Lubjanë /Bruksel, 15 prill 2021 – “Kabineti i kryeministrit të Republikës së Sllovenisë, tash për tash, nuk do ta komentojë... »

Rama paralajmëron se në Shqipëri do të arrijnë 90.800 vaksina “AstraZeneca”

Tiranë, 15 prill 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se... »

Kim: SHBA do t’i jetë mirënjohëse Shqipërisë për sakrificat në Afganistan

Tiranë, 15 prill 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikësnë Shqipëri, Yuri Kim, e ka vlerësuar pjesëmarrjen e... »

Publikohet “dokumenti slloven” që ringjall idenë për ndryshimin e kufijve në Ballkan

Lubjanë, 15 prill 2021 – Mediumi slloven “Necenzurirano.si” e ka publikuar sot një “dokument diplomatik jozyrtar” që flet për ridefinim... »

Nesër në Kosovë nis vaksinimi i personave mbi 75 vjeç

Prishtinë, 15 prill 2021 – Më 16 prill në Kosovë do të fillojë vaksinimi i personave të moshës 75-79 vjeç... »