In memoriam: Anton SERREQI

“Njeri i komunikimit dhe bashkëpunimit”  Ditët po kalojnë, koha po rrjedh, festat e Pashkëve erdhën, në këtë kohë pandemie, ku... »

Dimensionet historike e politike të Qendrës Përkujtimore “Bllaca 99”

Nga Mehmet PRISHTINA Në brezin ndërkufitar Kosovë-Maqedoni të shtunën u  inaugurua Qendra Përkujtimore “Bllaca 99”, në kuadër të së cilës... »

PSE AGRON GJEKMARKAJ E KA TE SIGURTE KARTONIN E DEPUTETIT?

Nga Zeqir Lushaj -Per ata qe edhe pertojne me lexue shume faqe,  po ua jap pergjigjen te shkurter qe ne... »

Kardinali Ernest Simoni, martiri i gjallë i Kombit Shqiptar

(65-vjetori i meshtarisë së parë dhe mesazhi i tij për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri)  Në një bisedë në... »

TË VOTOJMË PA TIFOZËRI TË SËMURË!

Thanas L. Gjika Midis ne shqiptarëve bie në sy një tipar jo i mirë, madje i keq: na pëlqen vetja.... »

Refleksione për shkrimin “ Edhe unë jam Çam”

Shkruan Pertefe Leka Krenaria  kombëtare e publicistit të mirënjohur Zotit Frank Shkreli  në një shkrim “ Edhe unë jam Çam”, më bën... »

KUR FORCA E SË DREJTËS, SHPËTON KRIMIN KUNDËR NJERËZIMIT

Në 22-vjetorin e Eksodit. Ismail Gashi Memorandum I ASSHA (SANU) për dëbimin e shqiptrëve nga trojet e tyre etnike, në... »

“Kampionët e Reformës në Drejtësi” të Shqipërisë

Nga Frank SHKRELI Shqiptarë, flini rehat! Jeni në duar të sigurta, të pakën sa i përket reformës në drejtësi, dua... »

Bllaca e 1999-tës, trajektorja e një gjeopolitiketë re

Nga Dr. Skender ASANI Para 22 viteve, pikërisht këtu ku ndodhemi sot, gjeopolitika po shkruante një kapitull të ri në... »

Departamenti Amerikan i Shtetit: Përditësim mbi Statusin e Shërbimit të Dhënies së Vizave

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Këto ditë, Departamenti i Shtetit të SHBA-së (DOS) ka lëshuar deklaratën e... »

SI E SHKROVA NJË DRAMË PËR FËMIJË QË NUK DO ISHTE SHKRUAR KURRË

(Lenini Mes Fëmijëve)  Naum Prifti Fati i dramave është tekanjoz. Por kurrë nuk do besoja se do hyja në historikun... »

Z. Kryeministër, të gabosh është njerëzore, të kërkosh falje është hyjnore

Nga Frank Shkreli Absolutisht e pabesueshme! Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama mendon gjithnjë se nuk ka asgjë të keqe... »

Dita e shtunë

Nga Sadik Elshani Ditët janë të njejta për një sahat (orë), por jo për një njeri – Marcel Proust (1871... »

Letër Presidentit për kthim dekorate

I burgosuri politik Gëzim Peshkëpia i kthen Presidentit Meta dekoratën Zoti President, Mora vesh per dhenien nga ana tuaj te... »

U ZGJODH KRYESIA E RE E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE SHQIPTARO-AMERIKANË

(Mëhill Velaj u rizgjodh kryetar, dr. Yllka Filipi nënkryetare dhe Veneta Çallpani sekretare e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë) Nga Adnan Mehmeti, Presidenti... »

NË KUJTIM TË 4 DËSHMORËVE TË LIRISË – TË 2 PRILLIT, 1991 NË SHKODËR

Nga Frank Shkreli Ishte 2 Prilli i vitit 1991.  Dy ditë më parë me 31 mars, ishin mbajtur zgjedhjet e... »

Qeveria Krivokapiq-Abazoviq po diskriminon Diasporën

Nga Naser Nika Me shumë vëmendje po ndjekim situaten në vendlindje dhe me politikën e re të Qeverisë së re... »

SHOVINIZMI NUK ESHTE BESIM FETAR

HUMANIZMI NUK KA KUFI Nga Sali Bollati Besimi fetar si ndjenjë njerëzore nderimi ndaj Zotit dhe jetës së përtej varrit;... »

Pyetje nga lexuesi lidhur me Dekretin për Mbrojtjen e Statusit të Fëmijës (CSPA)

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Jam nënshtetas Amerikan dhe në vitin 2007 paraqita një peticion për bashkim... »

Serbia mbetet e pandëshkuar për 400 masakrat e kryera në Kosovë

Është e habitshme se ka edhe juristë, si Dr. Enver Hasani, që mendojnë se Kosova nuk ka të drejtë ta... »

NË SHBA KUJTOHEN VIKTIMAT E KOMUNIZMIT – NË SHQIPËRI GLORIFIKOHET REGJIMI I ENVER HOXHËS

Nga Frank Shkreli Madje edhe gjatë një fushate elektorale për Kuvendin e ri të Republikës së Shqipërisë – një vendi... »

Përditësime nga Emigracioni – Rihapen zyrat, por duhen ndjekur protokollet

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Zyrat e azilit dhe filialet e USCIS-it kanë rinisur shërbimet jo-urgjente ku... »

Gabimet

Nga Astrit Lulushi Ambicja për t’ia kaluar diktatorit, në krime, bëri që shumë udhëheqës ranë në kurthin e tij, dhe... »

Urime Kosovës, për qeverinë e re

Nga Harry Bajraktari Konstituimi i Kuvendit te Kosoves dhe formimi e Qeverise se re, u pershkua nga nje proces demokratik,ashtu... »

Të mos ndihemi inferiorë (më të ulët) e të kompleksuar

Vlerat janë arma më e fortë për t’i luftuar urrejtjen dhe paragjykimet Nga Sadik Elshani Në bisedat tona të përditshme... »

Mitet e festës kombëtare greke të 25 Marsit 1821

Nga Arben LLALLA* Çdo 25 mars Greqia organizon paradë ushtarake dhe parakalim të nxënësve të shkollave ku bien në sy... »

Mësonjëtorja e parë e Korçës është pasuri kombëtare dhe jo lokale

Nga Keze Kozeta Zylo Me shqetësim dhe dhimbje gjer në eshtër e mora lajmin e ndryshimit të emërtimit nga “Mësonjëtore... »

Albin Kurti ka nevojë për një shumicë shqiptare në parlamentin e Kosovës

Përfshirja e AAK-së në koalicionin qeveritar do të siguronte kuorumin e nevojshëm sa herë që nevojitet për vendime me rëndësi... »

Brukselizmit i ka zënë rrota bishtin me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Në mbështetje të analizës së nacionalistit Gjok Dabaj Prof.dr. Eshref Ymeri Në numrin e sotëm të Portalit “Fjala e Lirë”,... »

PANDEMIA COVID-19: FUNDI PO AFROHET

Shkruan: Dr. Pashko R. Camaj, Doktor i Shkencave të Shëndetit Publik * Teksa i afrohemi një vjetorit të shpërthimit të... »