OP-ED - ILLYRIA

KOMBI I LASHTË I NDRITUR SHQIPTAR I RREZIKUAR NGA EKSTREMIZMAT

Nga Agim Aliçkaj,          Prof.  Dr. Nusret Pllana ishte i burgosur politik, luftëtar i lirisë dhe tani veprimtar i palodhur... »

Dy pakica, dy standarde

Pakica Serbe e Kosovës, me dokumenta ilegale do të lëvizin pa viza në  BE, kurse  shqiptarët në Preshevë, Medvegjë, Bujanoc... »

Emigracioni nëpërmjet Biznesit – Rregullorja për Sipërmarrësit Ndërkombëtarë, rasti i “start-up”-eve

Nga Avokati Kieran Both Sipas Rregullores për Sipërmarrësit Ndërkombëtarë (IER), Departamenti i Sigurisë Kombëtare (DHS) pas një shqyrtimi një për... »

Çështje të Emigracionit: Qendra Kombëtare e Vizave (NVC)

Nga Avokati Kieran Both (Adresa për pyetje personale lidhur me emigracionin ndodhet në fund të shkrimit.) NVC mbush 30 vjet... »

Rezoluta për Srebrenicën – zëri i të drejtës për jetë

Me miratimin e Rezolutës për shpalljen e datës 11 korrik si Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë, rishqyrtohet... »

Lopë dhe deputetë, në albumin e 25 vjetorit të Shqipërisë Socialiste 

Naum Prifti Në vitin 1969 albumi “25 vjet Shqipëri Socialiste” ka një fotografi lopësh, që siç mund ta shohë gjithkush,... »

Të qenit “Elvis”

Astrit Lulushi Ka shumë imitues të Elvisit. Por ky rast është i veçantë; duket aq i bindur se është në... »

ÇMIMI ITALIAN NDËRKOMBËTAR “CAMAIORE” I JEPET POETIT VISAR ZHITI

Është i njohur çmimi letrar ndërkombëtar, që jepet ndër vite në Itali, “Camaiore – Francescco Belluomini”, ndër të rrallët e... »

Dita e Pavarësisë

Nga Avokati Kieran Both Më 4 korrik, festojmë ditëlindjen e 248-të të vendit tonë dhe ditën kur Kongresi Kontinental miratoi... »

Miku ynë serb, glorifikuesi kryesor i gjenocidit

  Perëndimi vazhdon ta shohë presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq si partner kryesor në rajon, pavarësisht historisë së tij të... »

Lamtumirë Ismail Kadare!

Shqipëria në zi dhe shqiptarët në mbarë botën. Si ata që e kanë njohur nga afër dhe lexuesit anembanë të... »

Kadare do të jetë personalitet madhështor historik i Kombit Shqiptar

Të hënën, më 1 korrik, u nda nga jeta intelektuali dhe krijuesi Ismail Kadare. U shpreh ngushëllimet më të thella... »

ARDHJA E ROMANIT TË PARË SHQIP DUKE TEJKALUAR KOMPLEKSIN E EDIPIT

– “Marcia” e Dom Ndoc Nikajt shtyn kufijtë – Nga Visar Zhiti Drita kishte fillue me zbardh e dilli me... »

Odiseja e një pikture

Astrit Lulushi “Mona Lisa”, padyshim piktura më e famshme në botë, ka qenë dhe është objekt i shumë spekulimeve. Ajo... »

Çështje të Emigracionit: Martesa me një nënshtetas amerikan

Nga Kieran Both Kam bërë celebrimin këtu, në Shqipëri. E fejuara ime është nënshtetase amerikane. A mund të marr një... »

Shpresëdhënëse – Mbresa nga një Mbrëmje së Bashku e Qendrës Kërkimore për Fëmijë Shën Juda

Rafaela Prifti Shpresëdhënëse është fjala përmbledhëse e darkës së parë Një Mbrëmje së bashku e Spitalit Kërkimor për Fëmijë Shën... »

Program i ri në horizont në ndihmë të rasteve të bashkimit familjar

Çështje të Emigracionit nga Avokati Kieran Both Presidenti Biden foli për një proces të ri që u mundëson personave pa... »

HALIL ARIF GECAJ (1930-1984)

Me rastin e 40 vjetorit të vdekjes së Halil Arif Gecajt, ne bijtë dhe bijat e tij, e kujtojmë me... »

KU JE MOJ E DREJTË?

Naum Prifti Skicë humoristike – botuar me rastin e njëvjetorit të ndarjes nga jeta Sa herë vinte xha Sadedini në... »

ART SHËTITËS NË RRUGËT E ÇIKAGOS

– Hapat e bukura të Kaltrës, vajzës shqiptare – Nga Visar Zhiti The Art Walk in Chicago. Dhe kur arti... »

As për lotin e një fëmije…

Historia e shtrembëruar nuk mund të jetë mësuese e mirë e jetës Nga dr. Sadik Elshani Është për t’u habitur... »

Memuaristika dhe eseistika: Dy profile të vlerta të shkrimësisë së Naum Priftit

Ribotuar me rastin e një vjetorit të ndarjes nga jeta Prof. Dr. Shaban SinaniProf. Dr. Tomorr Plangarica Një shkrimtar si... »

Diskrecioni i Prokurorisë në Gjykatën e Emigracionit

Çështje të Emigracionit: Nga Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Avokati im më tha se prokurori ka thënë që aplikimi... »

25 vjetori i çlirimit të Kosovës, një nxitje shtesë për konsolidim shtetëror e ekonomik

Me rezistencën e armatosur të viteve 1998/99 dhe sidomos me aktin e sakrificës vetëflijuese të familjes Jashari, e personifikuar përmes... »

NAIM FRASHËRI, POETI  YNË I MADH

Nga Luan Cipi Naim Frashëri u lind në 25 Maj 1846 në Frashër të Përmetit dhe vdiq në lagjen Erenqoj... »

Fuqia e diplomacisë së futbollit.

Arben Cici, Profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë Në një epokë të karakterizuar nga ndërlidhjet globale dhe shkëmbimet... »

Kisha Greke dhe Nazistët – Bashkautorë të Genocidit Grek 1944-1945 ndaj Shqiptarëve të Çamërisë

Artur Vrekaj Genocidi grek ndaj popullsisë shqiptare të Çamërisë është një nga tragjeditë më çnjerëzore që ka njohur njerëzimi dhe... »

Presidenti Biden nxjerr një proklamatë dhe rregull të ri për azilin politik

Çështje të Emigracionit nga Avokati Kieran Both Më 4 qershor 2024, Presidenti Biden shpalli një proklamatë të re e cila... »

Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut duhet të inicojnë lëvizjen për shtetformim

Procesi i shteformësisë së shqiptarëve, do të duhej të jetë kapitulli i ri i marrëdhënmieve në mes të dy popujve... »

Lamtumirë Minella Papakostandini, një nga pionerët e elektrifikimit të Shqipërisë

U nda nga jeta ne qytetin e Worcesterit ne USA njeri nga pioneret e elektrifikimit te vendit, kryeinxhinieri i pare... »