HOMEPAGE - Op-Ed (1-3) - ILLYRIA

Reflektim për një peticion…

Nga dr. Sadik Elshani Kohë më parë një grup intelektualësh, akademikësh, studiuesish e qytetarë të profileve të ndryshim, nga më... »

Karambole gjuhësore, situata komike

Naum Prifti Karambolet gjuhësore janë një dukuri e zakonshme në linguistikë dhe në të folurën e përditshme që vjen si... »

E keqja, përgjumje, ngricë

Nga Astrit Lulushi E keqja Njeriu është si një i burgosur që imagjinon lirinë: shpirtrat e njerëzve të tillë bëhen... »

Serbia blen avionë nga Franca për të fituar mbështetjen e Parisit për çështjen e Kosovës

(Koment i redaksisë së gazetës së pavarur serbe “Danas”)   Njoftimi i presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, se gjatë vizitës... »

Si t’i rimarr paratë që i kam paguar emigracionit si garanci lirimi me kusht

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesit: Kushëriri im hyri në Shtetet e Bashkuara në mënyrë... »

Për një Bajram të vërtetë

Reflektime, mësime dhe thirrje për një jetë më të mirë Muaji i ramazanit mbetet një muaj reflektimi. Reflektimi i vetëdijesimit... »

Emanuel Heba – shembëllimi i nderit, fisnikërisë e zemërgjerësisë

  Ramadan Muçolli Javën që shkoi u nda nga jeta Prof. Dr Emanuel Heba, autoritet shumë i respektuar në fushën... »

“Bllaca ‘99” – dëshmi e gjenocidit serb në Kosovë

Teksa shkruante për dëbimin e shqiptarëve të Kosovës në vitin 1999, shkrimtari ynë Ismail Kadare e kishte kapur këtë moment... »

Kujtimi i një vizite të paharrueshme në Kosovën e pasluftës dhe 99-vjetori i Prof Sami Repishtit

Nga Harry Bajraktari Në 99-vjetorin e Prof. Sami Repishtit, gjej rastin që ta përsëris se sa me fat kemi qenë... »

Gratë në dimensionin e Lirisë

Nga Mimoza Dajçi Shtysë për këtë artikull më dha biseda në New York me një regjisor të ri, i cili... »

Në 25-vjetorin e rënieve të mëdha për liri e për atdhe

 MASAKRA E TERRORI I DHUNËS GJENOCIDALE SERBE NË SLLOVI Më 15 e 16 prill 1999, dhuna gjenocidale e barbarisë mesjetare... »

NGA GRUA E DASHURUAR NË STATUJË DHE RIKTHIMI…

– Në ditën kur lindi poetja amerikane Maya Angelou –  Sot më bëri përshtypje një tjetër gjë, kalimi nga grua e dashuruar... »

A duhen të tërhiqen subjektet politike shqiptare nga koalicioni qeveritar në Mal të Zi?

Nga Xherladin Zeneli Të mërkurën,me  27 Mars 2024 në Komisionin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit për politikën dhe demokracinë, është... »

NGJARJA QË GREKËT NUK DUAN TË KUJTOJNË NË DITËN E PAVARËSISË

Nga Arben Llalla Greqia feston çdo 25 mars, si dita e fillimit të Revolucionit të 1821 për çlirimin e saj... »

Ombrella e NATO-s është garancë për sigurinë në Ballkan

Paqja dhe stabiliteti në Ballkan nuk mund të ruhet duke i bërë koncesione hegjemonisë ruso-serbe , aq me tepër kur... »

24 Mars 1999, fillimi i fundit të vuajtjeve të Kosovës dhe lindjes së nje epoke të re në liri

Çaste shprese e ankthi – një përjetim personal Nga dr. Sadik Elshani Më 24 mars të vitit 1999 forcat e... »

ENDJE MBI NJË TREGIM

Shkruar në 80 vjetorin e çlirimit të Ishullit të Sazanit nga forcat partizane më 21 tetor 1944. VERI TALUSHLLARI Ku... »

MANASTIRI I DEÇANIT, ASOCIACIONI SERB DHE DINARI KUNDËR KOSOVËS

Vetëm ushtria dhe policia e fortë, zbatimi i plotë e i drejtë i ligjit dhe respektimi i kushtetutës garantojnë pavarësinë... »

MBI LUFTËN RUSI – UKRAINË

     (Shënim) Nga Thanas Gjika Putini po të kishte parasysh rezultatet e Luftës së Ftohtë, kur bota Euro-Atlantike e mposhti Kampin... »

Putini dëshiron luftë në Ballkan

Rusia po i shfrytëzon tensionet etnike derisa Serbia po e kërcënon me dhunë Kosovën dhe  secesionistët po e kërcënojnë me... »

AMERIKANËT DUAN TË DINË PËR SHENJTEN NËNË TEREZA

– Fjala e znj. Eda Zhiti në Kishën “St. Mary” në Mokena, në shtetin Illinois – Father Dindo Billote do... »

Jared Kushner: Çfarë po planifikon dhëndri i Trumpit në Ballkan?

Një projekt i mundshëm investimi i dhëndrit të Donald Trumpit, Jared Kushner, në Serbi dhe në Shqipëri ka ndezur debate... »

Autoriteti i lokaleve

Andon Dede, Nju York Ky shkrim për bukën, më kujton Tiranën e dikurshme që kishte disa lokale apo dhe kuzhinierë... »

VLERËSIME PËR STUDIMIN E ILIR IKONOMIT FAN NOLI – APOSTULLI

Thanas Gjika Botimi i studimit biografik “Fan Noli, vëllimi i parë Apostulli” UET PRESS, 430 faqe, përbën një ngjarje të... »

MARSI I PËRHERSHËM I BURRIT ME MBIEMËR KRUJËN…

SHQIPTARËT JANË MË SHUMË SE SHQIPËRIA    Nga Visar Zhiti   Shqiptarët e fortë, ata të mirët, bujarët, me një... »

VRULL TERMASH E SHPREHJESH PEZHORATIVE E ANTISHQIPTARE

Në 43-vjetorin e demonstratave të 1981   Nuk ishte habi, pse politika komuniste sërbe, dhe disa kuadro shqiptare që ishin... »

Analogji

Astrit Lulushi Stalinin shihet si hero nga shumë rusë, megjithëse trashëgimia e tij është njollosur nga historia.  71 vjet më... »

“Main Kampf-i”(Lufta ime) e Hitlerit në Shqip

– Para, gjatë dhe pas leximit të librit – nga Andon Dede, New York Po e nis këtë koment me një... »

PARAFESTË

Marsi që vjen, më 2025, shënon 80 vjetorin e hapjes së Shkollës së Mesme Ushtarake SKËNDERBEJ VERI TALUSHLLARIIsh skënderbegas, 1971-’75... »

Viza për të punësuarit e përkohshëm pranë një organizate fetare

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesiPunoj si administrator kishe në Shqipëri. Një kishë në Shtetet... »