HOMEPAGE - Op-Ed (1-3) - ILLYRIA - Page 25

Peticionet për bashkim familjar dhe datat prioritare të procesimit nga konsullata

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Përshëndetje. Kam një pyetje. Motra në Amerikë ka paraqitur... »

Na mbytën talentat dhe ekspertët…

Altin Ahmeti   Vazhdojnë të diskutojnë dhe interpretojnë për ‘ Parime” apo kategori që nuk ekzistojnë në të drejtën ndërkombëtare,... »

Mos pyetni si u kall spitali i Tetovës-atë e kallëm të gjithë ne!

Kim Mehmeti Ka raste kur fjalët nuk kanë asnjë kuptim, kur dhembja shkon përtej dhembjes dhe kur duhet t’i dorëzohemi... »

NJË NUSE DEMOKRATIKE PËR MBRETËRINË SHQIPTARE

NGA ILIR IKONOMI Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog,... »

“Liria nuk është kurrë më shumë se një brez larg zhdukjes”

Ishte shtatori i vitit 1980. Si shumë udhëheqës politikë amerikanë të periudhës së luftës së ftohtë, edhe ish- guvernatori republikan... »

Shqip, drejtshkrimi i gjuhës tonë

Eroll Sejdiu   Drejtshkrimi i gjuhës shqipe karakterizohet nga ajo që quhet normë, domethënë zgjidhja apo varianti që është pranuar... »

Dita ndërkombëtare e krimeve të totalitarizmit pa respektin e merituar

Nail Draga “malesia.org” Përkujtimi i datave të shënuara paraqet moment të veçantë nderimi dhe respekti qytetar e institucional në çdo... »

Shën Nëna Tereze: jeta, porosia, trashëgimia dhe risia

                     (5 – vjetori i shenjtërimit) Jeta Gonxhe Bojaxhiu u lind në Shkup më 27 gusht 1910 nga prindërit shqiptarë... »

UDHETIMI DREJT LIRISE, AMERIKA

Nga Redin Hafizi Duke lexuar disa komente pro apo kunder Amerikes ne mendje me erdhen kohet e fillimit te emigrimit... »

SHKOLLA SHQIPE NË FURTUNËN E KOHËRAVE

Refleksione Arsimore Shkruan: Ismail Gashi-Sllovia             Fati i shkollës shqiptare, gjuhës e librit shqip, gjithnjë ishte sikur edhe fati i... »

Çështja shqiptare është e paplotë pa Kosovën

Kosova, sipas qëndrimeve të deritanishme të udhëheqësve të saj, ndodhet në linjë me politikat evropiane të integrimit. Nëse qeveria aktuale... »

Fjala shqipe

Eroll Sejdiu   Gjuha standarde shqipe është bërë një gjuhë “artificiale” jo aq nga përdorimi i fjalëve të huaja, sa... »

Pyetje nga lexuesi lidhur me vizat

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Gjatë kësaj periudhe po lexoj shumë rreth vizave amerikane dhe fatmirësisht gjeta... »

“Një shtëpi e ndarë dhe e përçarë kundër vetes nuk mund të qëndojë”

Kjo thënIe është përdorur nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Abraham Linkolni, në kohën e Luftës Civile midis jugut dhe... »

Kosova ka nevojë për një ofensivë diplomatike

Kujdesi në përzgjedhje është virtyt, por caktimi i ambasadorëve të rinj nuk duhet të vonohet më Nga Ruben Avxhiu Në... »

Kolë Berisha, veprimtar largpamës dhe guximtar (1946 – 2021)

In memoriam Kolë Berishën e kam njohur në “vitet e nxehta”, të 80 – ta, atëherë kur një pjesë e... »

Shqipëri Etnike – Një Komb – Një Flamur – Një Shtet

Hyzri Salihu, “Diaspora Shqiptare” Një filozofi e qartë dhe aktive për bashkimin kombëtar të popullit shqiptar, do të arrij të... »

Lamtumirë e vonuar…

Nga Albana M Lifschin  Nuk di nëse u ka ndodhur ndonjëherë që në një moment të veçantë qetësie kur je... »

Liria e fjalës dhe “trubaduri” sllav në Korçë

Ja edhe këngëtari sllav Goran Bregoviq (e quaj “sllav” pasi nuk jam i sigurt se cilit prej grupeve etnike sllave... »

Detyrimi ynë ndaj Nënës Terezë nuk është shlyer ende

Ne jemi të bindur se qëndrimi që kemi ndaj figurave të shquara, na e përcakton edhe statusin tonë civilizues, prandaj... »

Mos e lini t’ju skadojë Dokumenti i Rezidencës së Përhershme (green card)

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Siguroheni që do ta rinovoni green card-ën në kohë, d.m.th. përpara se... »

Edhe një dhe të fundit herë, për Bregoviqin dhe tifozin e tij, Edi Ramën

E kundërta e “kinse patriotit”, sipas Ramës, duhet të jetë prototipi i një kosmopoliti që nuk i pengon Bregovqi i... »

Diplomaci sureale: Çfarë është “Lëvizja e të paangazhuarve” për të cilën po përgatitet të Serbia në tetor, pse ajo i ngjan një dasme pa nuse e pa dhëndër

Ambasador Shaban Murati Kushdo, që do të mësojë se çfarë është diplomacia sureale, mjafton të ndjekë ministrin e jashtëm serb... »

PSE DUHET TË TAKOHEN SA MË PARË EDI RAMA DHE ALBIN KURTI?

Është nevojë urgjente që Kosova të rikthejë shikimin nga Tirana zyrtare dhe kryeministri Kurti sa më parë të takohet me... »

Dita Evropiane e Kujtimit të Viktimave të komunizmit dhe nazizmit

23 Gushti shënon Ditën Evropiane të Kujtimit të Viktimave të stalinizmit, komunizmit dhe nazizmit. Anembanë Evropës, 23 gushti kujtohet si... »

Ramush Tahiri po na mungon…

Nga Sadik Elshani U bë një javë që u nda para kohe nga kjo botë Ramush Tahiri, politogu, gazetari, këshilltari... »

Shaban Arifaj – njeriu që la gjurmë të pashlyeshme në historinë e radios në Kosovë

Është vështirë të flitet në këtë çast pikëllimi për mikun dhe kolegun tonë të nderuar, Shaban Afifaj. Kjo vjen nga... »

Perëndimi i mbylli sytë para realitetit në Afganistan

Kishte kohë që ishte bërë i qartë dështimi i ndërkombëtarëve në Afganistan, por perëndimi nuk donte të pranonte faktet.  ... »

Malazezë t’ u dalin per zot varrezave te tyre shekullore, por dhe ne tonave te para 20 vjetëve!

Nga Muharrem Salihu   Vapa e fortë mund të prodhojë dalldi edhe tek kolektivitetet: kësisoj mund ta shpjegoj pse dikush... »

Afganistani, test për pro-amerikanizmin

Një gjigant mediatik si “Sputnik” rus nuk bën gjë tjetër pos të “redaktojë” disponimin e publikut, duke i kthyer kundër... »