BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 24 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 24

Macron e ka refuzuar testin rus për koronavirus

Moskë, 11 shkurt 2022 – Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka refuzuar testin rus për koronavirus para takimit që ka zhvilluar... »

BE paralajmëron masa ndaj veprimeve të Republikës Sërpska

Bruksel, 11 shkurt 2022 – Bashkimi Evropian ka dënuar veprimet e Kuvendit të Republikës Sërpska – entitet në Bosnje e... »

Johnson e Stoltenberg shrehin shqetësimin për krizën mes Rusisë e Ukrainës

Bruksel, 10 shkurt 2022 – Kryeminsitri britanik Boris Johnson u takua në Bruksel me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens... »

Britania e paralajmëron pasoja për Rusinë, nëse e pushton Ukrainën

Londër, 10 shkurt 2022 – Britania e ka paralajmëruar sërish presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, se  do të përballet me... »

Rusia dhe Bjellorusia nisin stërvitjet e përbashkëta ushtarake

Minsk /Moskë, 10 shkurt 2022 – Rusia dhe Bjellorusia të enjten (10 shkurt) kanë nisur stërvitjet e përbashkëta ushtarake, pavarësisht... »

Sllovakia miraton traktatin për dhënien e dy bazave ajrore SHBA-së

Bratisllavë, 9 shkurt 2022 – Parlamenti i Sllovakisë të mërkurën ka miratuar një traktat për mbrojtje ushtarake me Shtetet e... »

Ukraina skeptike se angazhimi i Macronit mund të shmangë rrezikun rus

Kiev, 9 shkurt 2022 – Shtimi i pranisë ushtarake ruse rreth Ukrainës vazhdon pa ndërprerje. Gjashtë anije luftarake ruse u... »

Sa i rëndësishëm është për Evropën gazsjellësi rus “Nord Stream 2”?

Uashington, 9 shkurt 2022 – Presidenti amerikan Joe Biden ka kërcënuar se do të bllokojë hyrjen në funksionim të gazjesllësit... »

Lituania dëshiron prani të përhershme të trupave amerikane

Vilnius, 9 shkurt 2022 – Presidenti i Lituanisë thotë se ky shtet i Baltikut do të kërkojë nga Shtetet e... »

Macron në Kiev, për zgjidhje diplomatike të krizës së Ukrainës

Kiev, 8 shkurt 2022 – Pas takimit me Presidentin rus Vladimir Putin në Moskë, Presidenti francez Emmanuel Macron ndaloi në... »

Pas takimit me Putinin, Macron shkon në Kiev

Kiev, 8 shkurt 2022 – Presidenti francez, Emmanuel Macron udhëton më 8 shkurt në Kiev, pas bisedimeve që ka zhvilluar... »

Biden: Nuk do të ketë “Nord Stream 2″, nëse Rusia e pushton Ukrainën

Uashington, 8 shkurt 2022 – Presidenti Joe Biden tha të hënën “nuk do të ketë më Nord Stream 2”, një... »

Macron bisedon me Putinin për krizën në Ukrainë

Moskë, 7 shtator 2022 – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka nisur takimin në Moskë me homologun e tij rus,... »

Blinken: SHBA e angazhuar të ndihmojë Evropën për t’u furnizuar me energji

Uashington, 7 shkurt 2022 – Shtetet e Bashkuara thonë se do të bëjnë të gjitha përpjekjet për të ndihmuar Evropën... »

BE e SHBA diskutojnë për rritjen e furnizimeve me gaz të lëngshëm

Bruksel, 7 shkurt 2022 – Bashkimi Evropian po bisedon me Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera lidhur me mundësinë... »

Macron shkon në Moskë, me shpresën se mund të parandalohet konflikti rreth Ukrainës

Moskë, 7 shkurt 2022 – Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë se beson që mund të arrihet një marrëveshje për... »

Sullivan: Rusia mund ta pushtojë Ukrainën “në çdo moment”

Uashington, 6 shkurt 2022 – Rusia mund ta pushtojë Ukrainën brenda disa ditësh apo javësh, tha këshilltari për siguri kombëtare... »

Mbërrijnë në Poloni qindra trupa amerikane elitare

Varshavë, 6 shkurt 2022 – Qindra trupa amerikane elitë mbërritën të dielën në pjesën juglindore të Polonisë, pranë kufirit me... »

Forca të mëdha ushtarake vendosen në Bjellorusi në afërsi të kufirit me Ukrainën

Uashington, 6 shkurt 2022 – Imazhet satelitore të publikuara të dielën nga një kompani private amerikane shfaqën detaje mbi manovrat... »

Ukrainë, banorët e qytetit Dnipro përgatiten për luftë

Dnipro, 5 shkurt 2022 – Dnipro është qyteti që ndodhet më pranë rajoneve Donetsk dhe Luhansk në Ukranë, në të... »

Pence: Trump e ka gabim. Nuk mund t’i përmbysja zgjedhjet

Uashington, 5 shkurt 2022 – Ish-nënpresidenti amerikan Mike Pence tha të premten se ish-presidenti Donald Trump e ka “gabim” kur... »

Uashingtoni jep detaje mbi operacionin për eleminimin e kreut të ISIS në Siri

Uashington, 4 shkurt 2022 – Udhëheqësi i Shtetit Islamik Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurashi vdiq dje në shtëpinë e tij në... »

Xi e Putin mbajnë qëndrim kritik ndaj Shteteve të Bashkuara

Pekin, 4 shkurt 2022 – Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping u takuan të premten përpara ceremonisë... »

Erdogan: Perëndimi po e vështirëson krizën Rusi – Ukrainë

Kiev, 4 shkurt 2022 – Kritik ndaj qasjes së shteteve perëndimore është treguar presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogani cili... »

Presidenti i CNN-it jep dorëheqjen për shkak të marrëdhënies me kolegen

Atlanta (Georgia, US), 2 shkurt 2022 – Presidenti i televizionit CNN Jeff Zucker dha dorëheqjen të mërkurën pasi pranoi se... »

SHBA pritet të dërgojë trupa shtesë në Evropën Lindore

Uashington, 2 shkurt 2022 – Pentagoni pritet të konfirmojë të mërkurën vendimin e presidentit amerikan, Joe Biden për të dërguar... »

SHBA i kërkon Rusisë ulje të tensioneve mbi Ukrainën

Uashington, 1 shkurt 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken zhvilloi sot një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm... »

Kongresi përgatitet për “nënën e të gjitha sanksioneve” ndaj Rusisë, nëse e pushton Ukrainën

Uashington, 1 shkurt 2022 – Falë një përpjekjeje dypartiake, Senati po përgatitet për atë që kryetari i komisionit të Marrëdhënieve... »

NATO në gatishmëri të lartë, nis trupa dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore

Bruksel, 1 shkurt 2022 – Vendet anëtare të NATO-s po dërgojnë me mijëra trupa, avionë luftarakë dhe anije tek aleatët... »

Carpenter: Kërkesat e Rusisë për sigurinë çojnë drejt një rendi të ri botëror

Vjenë, 1 shkurt 2022 – Propozimet për sigurinë evropiane, që Rusia ia dërgoi Perëndimit në fund të vitit të kaluar,... »