BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 5 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 5

Fjalim optimist i Presidentit Biden për gjendjen e vendit

Uashington, 8 shkurt 2023 – Presidenti amerikan Joe Biden mbajti të martën në mbrëmje fjalimin e tij të dytë për... »

Mbi 7200 të vdekur nga tërmetet që goditën Turqinë dhe Sirinë

Ankara /Damask, 7 shkurt 2023 – Ekipet e shpëtimit po luftojnë me kohën në përpjekje për të gjetur dhe për... »

Vuçiq konfirmon krizën në koalicionin qeverisës në Serbi

Beograd, 7 shkurt 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha më 7 shkurt se ka pasur takime me udhëheqësin... »

Shtetet e Bashkuara analizojnë pjesët e balonës së rrëzuar kineze

Uashington, 7 shkurt 2023 – Shtetet e Bashkuara njoftuan të hënën se po vazhdojnë të mbledhin pjesët e balonës kineze... »

Republikanët nisin hetimet për administratën e Presidentit Biden

Uashington, 7 shkurt 2023 – Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve bënë fushatë me premtimin për të hetuar administratën e Presidentit... »

Mbi 5 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe në Siri

Ankara / Damask, 7 shkurt 2023 – Ekipet e shpëtimit në Turqi dhe Siri po vazhdojnë përpjekjet të martën për... »

Turqia shpall gjendje të jashtëzakonshme për tre muaj pas tërmeteve

Ankara, 7 shkurt 2023 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme për tre muaj. Gjendja... »

BE-ja do të dislokojë mbi 1.000 shpëtimtarë në Turqi

Bruksel, 7 shkurt 2023 – Njëzet e shtatë ekipe të kërkim-shpëtimit janë mobilizuar për të kërkuar për të mbijetuar në... »

Emiratet ndajnë 100 milionë dollarë për Turqinë dhe Sirinë

Abu Dabi, 7 shkurt 2023 – Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan, ka urdhëruar ndarjen... »

Mbi 2.600 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 6 shkurt 2023 – Më shumë se 2.600 njerëz kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga... »

Rusët e strehuar në Serbi protestojnë kundër agresionit ndaj Ukrainës

Beograd, 6 shkurt 2023 – Në sheshin qendror në kryeqytetin e Serbisë, Beograd, dhjetëra rusë u mblodhën kohët e fundit... »

Mbi 2.300 viktima nga tërmetet në Turqi dhe në Siri

Ankara / Damask, 6 shkurt 2023 – Më shumë se 2.300 njerëz kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga... »

Mbi 1.300 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 6 shkurt 2023 – Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore dhe Sirinë veriore,... »

TMERR NË TURQI – TËRMETI MË I FORTË NË HISTORINË E VENDIT

Mbi 2,800 ndërtesa të rrëzuara. Që do të thotë se numri 1,000 i të vrarëve të deritanishëm do të shumëfishohet.... »

Bota ofron ndihmë për Turqinë dhe Sirinë

Shumë shtet dhe organizata ndërkombëtare ofruann ndihmë për banorët e zonës së goditur nga tërmeti i fuqishëm në Turqi dhe... »

Scholz planifikon instalimin e 4-5 turbinave me erë në ditë

Berlin, 6 shkurt 2023 – Qeveria gjermane do të përshpejtojë zhvillimin e energjisë së erës. Kancelari Olaf Scholz tha se... »

Temperatura të ulta kërcënuese në pjesën verilindore e SHBA-ve

Uashington, 4 shkurt 2023 – Pjesa verilindore e SHBA-ve është përfshirë këtë fundjavë nga temperatura në nivele të ulëta e... »

Ushtria amerikane e rrëzon balonën “spiune” kineze

Uashington, 4 shkurt 2023 – Shtetet e Bashkuara rrëzuan të shtunën balonën kineze në brigjet e Karolinës së Jugut, një... »

SHBA paralajmëron Turqinë për eksportet që Rusia mund t’i përdorë për luftë

Uashington, 4 shkurt 2023 – Shtetet e Bashkuara e kanë paralajmëruar Turqinë kundër eksportimit të kemikateve, mikroçipave dhe produkteve tjera... »

Portugalia do t’i dërgojë Ukrainës tanke Leopard

Lisbonë, 4 shkurt 2023 – Kryeministri portugez, Antonio Costa, ka thënë se Portugalia do t’i dërgojë Ukrainës disa tanke Leopard... »

Ukraina dhe Rusia këmbejnë dhjetëra të burgosur të luftës

Kiev, 4 shkurt 2023 – Dhjetëra ukrainas dhe rusë janë kthyer të shtunën nëpër shtëpitë e tyre, në kuadër të... »

Audiopërgjimi dëshmon se zyrtarët e fushatës Trump e dinin se i kishin humbur zgjedhjet

Medison (Uiskonsin), 3 shkurt 2023 – Një regjistrim i ri audiofonik ofron një pamje të brendshme të faktit se zyrtarët... »

SHBA: Republikanë e demokratë kërkojnë sqarime për ish-zyrtarin e FBI-së Charles McGonigal

Uashington, 3 shkurt 2023 – Në Shtetet e Bashkuara ligjvënësit amerikanë i kanë kërkuar drejtorit të FBI-së sqarime lidhur me... »

Sekretari Blinken e shtyn vizitën në Pekin, për shkak të balonës kineze

Uashington, 3 shkurt 2023 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka shtyrë udhëtimin e planifikuar për në Kinë, për... »

Kina shpreh keqardhje për shkeljen “e paqëllimshme” të hapësirës së SHBA-së

Pekin, 3 shkurt 2023 – Kina ka shprehur keqardhje për shkeljen “e paqëllimshme” të hapësirës ajrore amerikane nga ajo që... »

Një armë e re, pjesë e ndihmës amerikane për Ukrainën prej 2 miliardë dollarësh

Uashington, 3 shkurt 2023 – Një raketë e një lloji të ri, që do të dyfishonte rrezen e sulmit të... »

Lirohet përkohësisht nga burgu regjisori iranian Jafar Panahi

Teheran, 3 shkurt 2023 – Regjisori iranian Jafar Panahi është liruar përkohësisht nga burgu, disa ditë pasi hyri në një... »

Deputeti serb kërkoi detektor të gënjeshtrave për Vuçiqin

Beograd, 3 shkurt 2023 – Një deputet opozitar në Parlamentin e Serbisë, gjatë debatit për Kosovën, kërkoi që presidenti Aleksandar... »

Vuçiq e kritikon Perëndimin për dërgimin e tankeve në Ukrainë

Beograd, 3 shkurt 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka vlerësuar si gabimin më të madh politik të... »

Pentagoni: Një “balonë përgjimi” kineze po fluturon mbi SHBA

Uashington, 2 shkurt 2023 – Një objekt që dyshohet të jetë një “balonë përgjimi” kineze po fluturon mbi Shtetet e... »