HISTORI - ILLYRIA - Page 3 HISTORI - ILLYRIA - Page 3

Të dehur nga fantazia e një të ardhme më të mirë

Nga Ruben Avxhiu Plot 30 vjet më parë, u mbajtën zgjedhjet historike që rrëzuan për herë të parë nga pushteti... »

PELLAZGËT, PARAARDHËSIT E PARË TË SHQIPTARËVE

Akademia e Shkencave në Tiranë dhe akolitët e saj në Prishtinë e gjetkë refuzojnë me pa justifikim dhe ndonjë studim... »

“NEVER FORGET” – GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT  1844-1999

– Libër xhepi nga Prof. Dr. Nusret Pllana dhe MSc. Agim Aliçkaj               Ky libër doli nga shtypi këto ditë... »

Times-Gazette (1929) / Giuseppe Falgari, berberi personal i Zogut, ruhet nga dy roje të armatosura kur rruan mbretin

Nga Aurenc Bebja, Francë – 27 Shkurt 2022 “Times-Gazette” ka botuar, të premten e 9 gushtit 1929, në faqen n°7, një shkrim... »

Libri i historianit Arben Llalla Genocidi në Çamëri tashmë edhe në gjuhën greke

Urim GJATA Këto ditë doli në qarkullim libri i historianit Arben Llalla në gjuhën greke “Kolaboracionistët grek projektuesit dhe udhëheqësit... »

Puçshteti i shkurtit ’91 në Shkollën e Bashkuar

Nga Azem PARLLAKU Me 20 shkurt të vitit 1991 shtatorja e Enver Hoxhës njeriut i cili për më tepër se... »

Albert Ajnshtajn, protestoi vrasjen e albanologut Milan Shuflaj, në faqen e parë të “The New York Times”

Ruben Avxhiu Në 19 shkurt 1931, agjentët serbë vranë studjuesin dhe albanologun e madh kroat Milan Shuflay. Ata ia thyen... »

SFONDI I DEPËRTIMIT TË SUKSESHËM TË BASHKIMIT SOVJETIK NË LINDJEN E MESME

Një ligjëratë e mbajtur nga Xhafer Deva, i ftuar si ligjërues në Akademinë Ushtarake, në West Point, NY, SHBA, viti... »

Një nga arkitektët që ndërtuan legatën amerikane në Shqipëri ishte projektuesi i parë i Zyrës së famshme Ovale në Shtëpinë e Bardhë

Legata Amerikane, diku rreth vitit 1938. E ndërtuar në 1920, Legata Amerikane është ndërtesa e parë e ndërtuar nga Departamenti... »

KRUSHQIT E LIRISE JANE DESHMORET E REPUBLIKES SE KOSOVES

Në 55-vjetorin e lindjes dhe 32-vjetorin martirizimit të Xhevdet Braznicës               (23 mars 1967-1 shkurt 1990) Xhevdet Breznica u rreshtua... »

Dorët

Astrit Lulushi Dorianët quheshi njerëz që pranonin e jepnin dhurata. Ata janë kahasuar edhe me hebrenjtë si popull i zgjedhur... »

KONGRESI I LUSHNJES (21-31 JANAR 1920) – THEMELI I INSTITUCIONEVE SOVRANE DHE PAVARËSISË SË PLOTË TË SHTETIT SHQIPTARË

Nga Kevin Haxhiu* Pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në vitin 1912 një vitë më vonë në vitin 1913 në... »

Pirro i Epirit

Astrit Lulushi A ishte Pirro ilir apo grek? Kjo është pyetje e vjetër, por diçka e rëndësishme duhet thënë. Burimi... »

Elena Mihal Gjika ( 22.01.1828 – 17.11.1888)

Enciklopedi e gjallë, kampione e palodhur e çështjes së kombësive, e çlirimit të gruas, mbretëreshë e pashembullt e Shqipërisë. “Deri... »

Rushit Dik Sina 1882-1930

(Postohet në 140 vjetorin e lindjes)   Nga Moisi Murrja Rushit Dik Sina lindi në Rreth-Kale të ish komunës së... »

Historianët: Me vdekjen e Skënderbeut, shqiptarët e humbën edhe orientimin perëndimor

Tiranë, 17 janar 2022 – Sot mbushen plot 554 vjet nga vdekja e figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeu (më... »

Dy fjalë për Maratonomakun e Lirisë së Kosovës

Nga Sinan KAMBERAJ Enver Malokun e kam njohur në vitin 1970 kur e ka filluar punēn nē Televizionin e Prishtinës.... »

“Te panginjurit”

Memoriali i të uriturve, Irlandë Nga Sebastian Zonja Skulpturë në përkujtim të atyre që humbën jetën gjatë Zisë së Madhe... »

Gazeta franceze (1860) / Dekreti i firmosur nga Giuseppe Garibaldi dhe Francesco Crispi u lejon shqiptarëve të Italisë të praktikojnë fenë e tyre

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Dhjetor 2021   “L’Opinion nationale” ka botuar, të mërkurën e 28 nëntorit 1860, në faqen... »

Kur dy avionë u përplasën mbi New York City

(Në fotografi, avioni i kompanisë ajrore United Airlines – Fluturimi 826 – i rrëzuar mbi Brooklyn, në kryqëzimin e Sterling... »

Çfarë kërkonte Ibrahim Rugova në vitin 1993? (Dokumenti)

Prishtinë, 4 dhjetor 2021 – Në maj të vitit 1993, Presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, u ishte drejtuar organizatave ndërkombëtare... »

Stefan Lasko (1900-1975), pasardhësi besnik i Fan S. Nolit në Kishën Autoqefale Shqiptare të Amerikës

Ortodoksia shqiptare në Amerikë e fillon historinë kishtare me të shquarin Fan Noli (1908), i cili themeloi Kishën Autoqefale Shqiptare... »

Raporti i ambasadës amerikane në Kajro drejtuar Zyrës së Jashtme të SHBA-ve (21 tetor 1949): Ja çfarë deklaroi Mbreti Zog për United Press (Intervista)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Nëntor 2021 Central Intelligence Agency (CIA) ka deklasifikuar në vitin 2007 dokumentin që flet në... »

Takim me martirët: I Lumi at Çiprijan Nikaj, ofm, martir

Ditën e 11 marsit të vitit 1948, në moshën 47 vjeçare, at Çiprijan Nikaj i doli përpara vdekjes si të... »

L’Echo de Paris (1910): Preteksti i mbylljes së shkollave shqiptare në Elbasan dhe Korçë nga qeveria turke

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Tetor 2021 “L’Echo de Paris” ka botuar, të dielën e 11 shtatori 1910, në faqen n°3,... »

METUSH KRASNIQI SHPIRTI NJËSUES I REZISTENCËS KOMBËTARE

Në  35-vjetorit e vdekjes Selatin Novosella. “Metush Krasniqi, personalitet integrues i Levizjës Kombëtare”. Prishtinë. 2012.   Shkruan:Ismail Gashi-Sllovia Sot jemi... »

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare... »

Senatori amerikan vendos në analet e Kongresit Aktin e Unitetit shqiptar në 1972

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shtator 2021 “Congressional Record” ka botuar, me 11 gusht 1972, “Aktin e Unitetit” të shqiptarëve... »

​30 vite nga referendumi për pavarësi të Kosovës

Më 26 shtator të vitit 1991 është mbajtur referendumi për shpalljen e Kosovës shtet të pavarur Në këtë ditë, me... »

110 vjet nga ngritja e flamurit të vetëm shqiptar në Deçiq nga Heroi Ded Gjo Luli

Presidenti Ilir Meta dekoroi figura të shquara të Malësisë Me rastin e 110-vjetorit të ngritjes së Flamurit Kombëtar në Deçiç... »