HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 32 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 32

Një viktimë e zjarreve në Kosovë

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Zjarret që e kanë përfshirë Kosovën javën e fundit kanë marrë jetën një burri nga... »

Shqipëria përballet me zjarret, një i vdekur dhe dëme të mëdha materiale e mjedisore

Tiranë, 3 gusht 2021 – Një qytetar e ka humbur sot jetën nga zjarri në fshatin “Asim Zeneli” të Gjirokastrës.... »

Zjarret në Shqipëri: Situatë shumë serioze në Karaburun

Tiranë, 3 gusht 2021 – Komiteti i Mbrojtjes Civile i Shqipërisë është mbledhur të hënën rreth mesnatës për të diskutuar... »

Richard Grenell takon Metën dhe Ramën në Tiranë

Sipas zotit Meta, promovimi i investimeve amerikane nga Grenell është e vetmja mënyrë për të garantuar mirëqenie për të gjithë... »

SPAK këmbëngul për procesin ndaj Mediut, e ankimon vendimin e Gjykatës

Tiranë, 2 gusht 2021 – Në Shqipëri Prokuroria Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar ankimoi... »

Shqipëria riatdheson 14 fëmijë dhe 5 gra nga kampet e ISIS-it

Kryeministri Edi Rama i shoqëroi të 19 personat nga Libani në Tiranë në atë që e quajti “operacioni më i... »

Tirana thotë se me daljen e variantit “Delta”, vaksinimi është kthyer në çështje urgjente, sepse koha nuk pret

Mjekët në Shqipëri nuk kanë nxjerrë ndonjë udhëzues nëse duhet të vazhdojë vaksinimi kundër Koronavirusit në periudhën e temperaturave të... »

Presidentja Osmani dorëzon dekoratën për Beau Biden, djalin e Presidentit Biden

Prishtinë, 1 gusht 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të dielën, në një ceremony shtetërore, ka dorëzuar Medaljen Presidenciale... »

Mediet në Kosovë – larg të qenit objektive e profesionale

Prishtinë, 1 gusht 2021 – Keqinformimi dhe gjuha e urrejtjes janë mjaft të pranishme në mediat e Kosovës. Kjo tendencë,... »

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Uashington, 31 korrik 2021 – Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve... »

Biden pranon Medalje Presidenciale nga Kosova për djalin e ndjerë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do të ndajë këtë të diel, Medalje Presidenciale për Sundim të Ligjit për Beau Biden,... »

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen nga 100 dollarë

Uashington, 30 korrik 2021 – Presidenti amerikan, Joe Biden, u ka bërë thirrje shteteve të ofrojnë nga 100 dollarë për... »

Kthehen maskat për shumicën e amerikanëve

Uashington, 29 korrik 2021 – Maskat e fytyrës po kërkohen të mbahen përsëri në Shtetet e Bashkuara në disa komunitete... »

Dekorime që çmojnë rolin e shqiptaro-amerikanëve në shërbim të kombit

Presidenti Ilir Meta nderon veprimtarët Rexh Xhakli (pas vdekjes), Skënder Perolli dhe Christopher Hyland, për rolin e tyre për përparimin... »

Arrijnë në Kosovë 27 të mbijetuar të aksidentit në Kroaci

Prishtinë, 27 korrik 2021 – Të martën, në orët e vona të mbrëmjes kanë arritur në Kosovë 27 të mbijetuar... »

SHBA paralajmëron kundër udhëtimit në disa shtete

Qendrat amerikane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara, dhe Departamenti amerikan i Shtetit, kanë lëshuar paralajmërime... »

Zi për viktimat, lutje për të lënduarit në aksidentin tragjik

Prishtinë, 26 korrik 2021 – Sot është ditë zie shtetërore në Kosovë. Në institucionet shtetërore flamujt janë lëshuar në gjysmë... »

Po vinin nga Gjermania për pushime: Aksidentohet autobusi i Kosovës

Të paktën 10 shqiptarë të vdekur e shumë të lënduar, rrugës në Kroaci   Një autobus me targa të Kosovës... »

Distria Krasniqi e Kosovës merr medaljen e artë olimpike në xhudo

Kosova ka shkëlqyer përsëri duke marrë një medalje të artë në sportin e xhudos ashtu si në debutimin e saj... »

Distria Krasniqi arrin në finale të Lojërave Olimpike në Tokyo

Tokyo, 24 korrik 2021 – Xhudistja kosovare Distria Krasniqi e kasiguruar tashmë medlajne e ardgjendë në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”,... »

SHBA e BE bën thirrje për qëndrueshmëri në systemin e reformuar të drejtësisë në Shqipëri

Tiranë, 23 korrik 2021 – Diplomatët perëndimorë në  Shqipëri u bënë thirrje autoriteteve të sistemit të drejtësisë të arrijnë më... »

Petro Koçi thirret në SPAK për të dëshmuar pas denoncimit për krimin e korrupsionin në Fier

Tiranë, 23 korrik 2021 – Deputeti i zgjedhur i PS-së, Petro Koçi është thirrur nga Prokuroria e Posaçme, SPAK, për... »

SPAK nis verifikimin e deklaratës së Petro Koçit për “krimin e organizuar” në Fier

Tiranë, 22 korrik 2021 – SPAK nis verifikimin e deklaratave të ish-zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Petro Koçi, i cili pak... »

Kurti: Greqia duhet ta njohë Kosovën dhe të marrë rol udhëheqës në rajon

Athinë,21 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për median greke “To Vima”, ka thënë se... »

Gjykata e Lartë vendos pezullimin e punimeve për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

Tiranë, 21 korrik 2021 – Gjykata e Lartë e Shqipërisë vendosi të mërkurën pranimin e kërkesës së përbashkët të 27... »

Kush çfarë humb nga dështimi i dialogut Kosovë-Serbi?

Para nisjes së takimit midis udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë më 19 korrik në Bruksel, shefi i diplomacisë evropiane, Josep... »

Waterbury: Festohet Kurban Bajrami në Qendrën Islame Shqiptaro Amerikane

Gazmend Aga: Le te festojme duke gezuar njerezit e tjere. Zoti e do besimtarin qe nuk e harron te afermin,... »

Takimi Kurti-Vuçiq: Asnjë pajtim, vetëm akuza të ndërsjella

Bruksel, 19 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, zhvilluan takimin e dytë... »

Botohet dosja sekrete e Sigurimit të Shtetit kundër poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi

Tiranë, 18 korrik 2021 – Në Tiranë, sapo ka dalë nga shtypi një libër me dosjen sekrete të Sigurimit famëkeq... »

Piknik përmbyllës i një proçesi mësimor plot sfida

Në përmbyllje të vitit akademik 2020-2021 Albanian-American Dual Language & Culture dhe Shkolla Shqipe “Children of the eagle” nën kujdesin... »