HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 108 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 108

Tensione në pjesën veriore të Kosovës, pas operacionit të policisë kundër kontrabandës

Prishtinë, 13 tetor 2021 – Gjashtë pjesëtarë të policisë së Kosovës dhe një pjesëtar i komunitetit serb janë plagosur të... »

Kurti: Kontrabandën do ta luftojmë e parandalojmë

Prishtinë, 13 tetor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se aksioni policor kundër kontrabandimit të mallrave, i cili... »

BE-ja kërkon ndaljen e menjëhershme të tensioneve në veri

Bruksel, 13 tetor 2021 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha... »

Fico: Shkojnë në stadium 22 mijë tifozë, pritet rritje e të infektuarve dhe shtrimeve

Nga Elbasani, një takimi me studente të Elbasanit, drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik Albana Fico foli edhe për masat... »

Ministrja Ibrahimaj: Nuk ka asnjë sinjal për varfërim të xhepave të shqiptarëve, janë rritur pagat

Pas mbledhjes së qeverisë, ministrja e Financave Delina Ibrahimaj u shpreh se ka pasur disa rritje të çmimeve, por theksoi... »

Çuçi: Drejtori i ri i policisë takime në qarqe, do të hartohet raport për “ultimatumin” 100-ditor të Ramës

Pas mbledhjes së qeverisë, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi doli në një prononcim për mediat duke njoftuar edhe vendimet e... »

Shpërndarja e shtëpive e apartamenteve nis me 25 nëntor

Pritet që më 25 nëntor do të nisë shpërndarja e pjesës së parë të shtëpive individuale dhe apartamenteve. Të paktën... »

Amb.Kim: Ndryshimet janë të vështira, por të nevojshme

Postim në tuiter nga ambasadorja amerikane Juri Kim pas takimit me zëvendëskryeministrin Arben Ahmetaj: “U takova me zv.kryeministrin e ri... »

Serbët në veri të Kosovës e kundërshtojnë aksionin kundër kontrabandës

Prishtinë, 13 tetor 2021 – Policia e Kosovës njoftoi se ka nisur një aksion kundër kontrabandës së mallrave në disa... »

Një refugjate afgane e lind një foshnje në Prishtinë

Prishtinë, 13 tetor 2021 – Një shtetase afgane, e cila është e strehuar përkohësisht në Kosovë,  e ka lindur sot... »

Një muaj paraburgim pesë të dyshuarve për terrorizëm

Prishtinë, 12 tetor 2021 – Gjykata Themelore në Prishtinë, me kërkesë të Prokurorisë Speciale të Kosovës, ua ka caktuar masën... »

Të dyshuarit për terrorizëm “i blenë” armët nga policia

Prishtinë, 13 tetor 2021 – Në kërkesën e Prokurorisë Speciale të Kosovës për paraburgimin e pesë personave të arrestuar, të... »

Republika Sërpska refuzon ta ndalojë me ligj mohimin e gjenocidit

Banjallukë, 13 tetor 2021 – Presidentja e Republika Sërpskës në Bosnje dhe Hercegovinë, Zheljka Cvijanoviq, përmes një dekreti hodhi posht... »

Tromboza e lidhur me pacientët me koronavirus me simptoma të buta

Sipas një studimi evropian, pacientët me COVID-19 të cilët nuk kanë simptoma të rënda, përballen me një rrezik të shtuar... »

Sot blihet sërish energji, pasi OSHEE nuk siguroi një ditë më parë sasinë e duhur

“Operatori i Shpërndarjes së Energjisë zhvilloi një ditë më parë dy ankande për blerje të energjisë elektrike, por nuk arriti... »

Saimir Pirgu shkëlqen në Londër me operan “Jenufa” të kompozitorit Janacek

Tenori shqiptar Saimir Pirgu, i cili sipas shtypit dhe publikut britanik gjatë këtyre javëve ka qenë i shkëlqyer dhe impresionues... »

Noka: Basha peng i Ramës, më lufton duke më përjashtuar dhe përçarë demokratët

Deputeti demokrat Flamur Noka ka reaguar lidhur me deklaratat e kreut të PD-së, Lulzim Basha ditën e sotme. Noka është... »

Basha: S’do të lejoj asgjë dhe askënd t’i bjerë me shkelm sakrificës së demokratëve!

Videomesazh nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në “Facebook”: “Ndaj, një gjë ta keni të qartë: Partia Demokratike është... »

Nano: Oficerët Ndërlidhës, rol kyç në ndërtimin dhe forcimin e urave mes policive

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Nano pret drejtuesit e misioneve partnere: “Thellojmë bashkëpunimin. Oficerët Ndërlidhës luajnë rol kyç në ndërtimin... »

Ja arsyetimi i GJKKO-së për rihapjen e hetimit kundër Fatmir Mediut për tragjedinë e Gërdecit

Zbardhet vendimi i Gjykatës së Posaçme të Apelit për Fatmir Mediun, në të cilin renditen arsyet pse u pranua kërkesa... »

Tjetër mungesë për Kombëtaren, edhe Gjasula rezulton pozitiv me Covid-19

Shqipërisë i mungojnë edhe Bekim Balaj dhe Berat Gjimshiti të dëmtuar, Endi Çekiçi i skualifikuar dhe Sokol Cikalleshi gjithashtu me... »

10 kg. kokainë u gjet e fshehur në kapakë kontenierësh frigoriferikë në Durrës

Gjendet sërish drogë në portin e Durrësit, në një nga kontejnerët e firmës “Alba Exotic Fruit”. Port, Durrës/ Vijon operacioni policor... »

Operatori kabllor nga Serbia zgjerohet pa leje në jug të Ibrit

Prishtinë, 12 tetor 2021 – Programi i televizionit N1, që është një nga programet e rralla televizive me qëndrim kritik... »

22 mijë shikues në “Air Albania” për Kombëtaren e Shqiptarëve kundër Polonisë, Reja me katër ndryshime në formacion

Shqipëria luan një nga ndeshjet më të rëndësishme të viteve të fundit, pasi do të presë Poloninë në “Air Albania”,... »

Spaho ironizon kryetarin: Lul boll me dëbime, nis me internime dhe pushkatime!

Pas Vokshit edhe ish-nëkryetari i Partisë Demokratike, deputeti Edmond Spaho, i cili është pozicionuar së fundmi hapur pro lëvizjes “Foltorja”... »

SPAK çon në gjyq 10 zyrtarë e ish-zyrtarë të MB për abuzim me tenderin 2.8 mld lekë të uniformave të policisë

Prokurorët e Posaçëm shpjeguan se hetimi tregoi se ishin kryer veprime të kundërligjshme nga zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Ministrisë së... »

Basha: PD ka pasur llum në qeverisje, partia s’mund të bëhet bunker për interesat personale

Kreu i Partisë Demokratike, Luzlim Basha, ka shpjeguar për gazetarët vendimin për shkarkimin e Flamur Nokës si nënkryetar i Komisionit... »

Kodheli rizgjidhet zëvendëspresidente e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, znj. Mimi Kodheli mori pjesë në punimet vjetore të Asamblesë Parlamentare të NATO-s... »

Rama merret me “fake news” si dëmtues i lirisë së fjalës

Në një konferencë me temë për gazetarinë në kohë krizash zhvilluar në Tiranë, zyrtarë të OSBE-së thanë se në të... »

Shantazhi / Berisha e kërcënoi me përgjime, Basha e paralajmëron se do rrëfejë korrupsionin 2005-2013, lufta në PD drejt ‘vijës së kuqe’

Lulzim Basha i përgjigjet shantazhit të Berishës që deklaroi se e kishte përgjuar në zyrë. E paralajmëroi se nëse nuk... »