HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 53 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 53

BE-ja e heq Kosovën nga lista e vendeve të sigurta

Bruksel, 30 gusht 2021 – Këshilli i Bashkimit Evropian ka konfirmuar heqjen e Kosovës nga lista e vendeve të sigurta,... »

Zgjidhen 4 nënkryetarë të PD-së

Njoftimi nga Partia Demokratike opozitare pas zgjedhjes nga Këshilli Kombëtar   Jorida Tabaku, nënkryetare përgjegjëse për marrëdhëniet me jashtë dhe... »

MSH: 3 viktima dhe 486 raste të reja me COVID-19 për 24 orë në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt... »

ATJONI, KULLA ILIRE, BUZËQESHJA DHE FJALËT PËR ATË…

         – Në 26 vjetorin e lindjes së Atjon Zhitit –           Atjon Zhiti, i riu nga Tirana, që u... »

Mbi 90 për qind e viktimave të koronavirusit në Kosovë ishin të pavaksinuar

Prishtinë, 30 gusht 2021 – Minsitria e Shëndetësisë e Kosovës bëri të ditur se shumica e viktimave të koronavirusit që... »

Masat kundër COVID-19 në Kosovë godasin shtetasit e Shqipërisë

Prishtinë, 30 gusht 2021 – Shtërgimi i masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit në Kosovë i ka goditur edhe... »

Sot pritet të arrijë në Kosovë grupi i dytë i refugjatëve afganë

Prishtinë, 30 gusht 2021 – Sot pritet të arrijë grupi i dytë i shtetasve afganë që do të strehohen përkohësisht... »

Sulme me raketa ndaj Aeroportit të Kabulit

Kabul / Uashington, 30 gusht 2021 – Disa raketa u hodhën drejt aeroportit të Kabulit të hënën në mëngjes, derisa... »

Plani i Kombëtares së Shqiptarëve kundër Polonisë, Hungarisë dhe San Marinos

Kombëtarja shqiptare do të nisë nga e diela e 29 gushtit grumbullimin për tre ndeshjet eliminatore të  vlefshme për kualifikueset... »

Parandalohet një ngjarje e mundshme kriminale në Durrës

Finalizohet nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës, në bashkëpunim me strukturat hetimore të DVP Durrës, operacioni policor i koduar... »

Kombëtarja e Shqiptarëve mbërrin në Varshavë për lojën me vendasit polakë

Kombëtarja do të ketë tre ditë të plota përgatitje para sfidës me polakët, që zhvillohet te enjten duke filluar nga... »

Ndërroi jetë Sherif Merdani, i burgosur politik me 16 vjet pas Festivalit të 11-të në RTVSH

Këngëtari i njohur Sherif Merdani ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 81-vjeçare. Lajmi i është bërë me dije... »

SHBA kreu një sulm ndaj një objektivi të Shtetit Islamik në Kabul

Kabul, 29 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kryer të dielën një sulm me dron në Kabul,... »

Edhe një jetë tjetër po ta kisha, epikës do t’ia kushtoja

Nga Ruben Avxhiu Prof. Dr. Zymer U Neziri tregon për gazetën shqiptaro-amerikane “Illyria” se si u realizua botimi nga Universiteti... »

Katër kandidatët për zevëndësin e Bashës pasi ikin Paloka dhe Spaho

Lulzim Basha,  ka vendosur te drejtoje partine demokratike në këtë mandat te trete ne opozite me nje ekip te ri. ... »

Vdiq ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha

Prishtinë, 29 gusht 2021 – Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha ka ndërruar jetë të dielën në moshën 73-vjeçare... »

182 afganë erdhën sot në Rinas

182 personat e mbërritur sot çojnë në 417 numrin e qytetarëve afganë të ardhur në Shqipëri Knid Ndrenika Në orët... »

80 vjet nga masakra sllave në Bozhaj të Shqipërisë Veriore, sot nën Malin e Zi

“Masakra është kryer në fillim të prillit të vitit 1941 nga ushtria jugosllave”-raporton “Malesia.Org” Knid Ndrenika Shqiptarët e Shqipërisë Veriore... »

Kosova ashpërson masat kundër COVID-19, rikthen kufizimin e lëvizjes

Prishtinë, 28 gusht 2021 – Qeveria e Kosovës, të shtunën, më 28 gusht, i ka ashpërsuar masat kundër koronavirusit, pasi... »

905 raste të reja dhe 3 viktima nga COVID-19 brenda 24 orëve në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt... »

Kolec Çefa, studiuesi i njohur tani prehet në varret e familjes

U kthye përgjithmonë nga Tirana, në Shkodër, studiuesi dhe shkrimtari i njohur, Kolec Çefa, autor i disa librave e i... »

Basha: Beteja jo kundër PS-së, por pakicës së korruptuar që ka kapur dhe plaçkit shtetin

Postimi i kryetarit demokrat opozutar Lulzim Basha   Beteja jonë dhe e shoqërisë shqiptare nuk është kundër Partisë Socialiste, por... »

Ish-sigurimsi jugosllav tregon se si rekrutoi si spiun Goran Bregoviqin

Nga Skënder Zogaj Pjesëmarrja e këngëtarit Goran Bregovit në Festën e Birrës në Korçë, jo vetëm që i hodhi hije... »

Në luftë për të shpëtuar jetë

Prishtinë, 27 gusht 2021 – Aparatet që monitorojnë gjendjen e pacientëve, në kujdesin intensiv të Klinikës Infektive, në Prishtinë, e... »

“Zgjedh opozitën ndaj pushtetit”, dorëhiqet deputeti Mark Marku

Pse s’do shkoj në Këshillin Kombëtar të PD-së dhe as në Kuvendin e Shqipërisë   Mark Marku nuk do të... »

Në Tiranë, ministrat shqiptarë të Mbrojtjes flasin për investime të përbashkëta

Shqipëria dhe Kosova do të forcojnë ndjeshëm bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes. Lajmin e dhanë ministrat e vendeve... »

Mbërritën në Rinas 170 afganë që kanë punuar për fondacionin “Soros”

Për të pritur 170 afganët e parë kanë dalë kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka... »

Shqipëria dënon sulmin terrorist në aeroportin e Kabulit

Deklarata nga ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka: “Unë dënoj me fjalët më të forta sulmin e tmerrshëm terrorist në aeroportin... »

Shpërthim jashtë aeroportit të Kabulit, raportohet për së paku 13 të vdekur

Kabul, 26 gusht 2021 – Të paktën 13 persona janë vrarë në shpërthimin që ka ndodhur të enjten jashtë Aeroportit... »

Nderime për Nënën Terezë, në ditëlindjen e saj

Prishtinë, 26gusht 2021 – Humanistja e madhe shqiptare, Nëna Terezë, e cila është simbol i solidaritetit dhe bamirësisë në botë,... »