HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA

Shqiptari që ka mbrojtur për 30-vjet me radhë presidentët e Shteteve të Bashkuara

Kuqezi nga tarraca e Shtëpisë së Bardhë Një shqiptaro-amerikan, i cili ka shërbyer për 30 vjet me radhë në forcat... »

Kongresistja Maloney në takim me shqiptarë në Nju Jork: SHBA mbështet kërkesat tuaja të drejta

Nju Jork, 19 dhjetor 2021 – Carolyn Maloney, përfaqësuese e Nju Jorkut në Kongresin e Shteteve të Bashkuara, pak ditë... »

PËRKUJTIM: Nosh Frani Bojaj  

(1928-2020) Sot bëhet viti qysh se u ndave prej nesh Nosh Frani i dashur.  Në ditën e sotme një vit... »

Ipeshkvia e Kosovës e vlerëson mbështetjen e shqiptarëve të Amerikës

Prishtinë, 29 nëntor 2021 – Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami, në vigjile të Festës së Flamurit, bëri një vizitë... »

Shqiptarët në New York takohen me kongresisten e fuqishme Carolyn Maloney

Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami kërkon sanksione nga Amerika për Serbinë – Beogradi ka treguar se pa presion nuk... »

Zgjedhjet lokale dhe komuniteti shqiptar në SHBA

Këto histori, jo vetëm fitoret, por edhe humbjet, çimentojnë bindjen se një fazë e re ka filluar për komunitetin tonë... »

Një shqiptar në krye të projektit që do të transformojë politikat madhore të SHBA-së

Ish-bosi i kompanisë Google imiton projektin e mendimit politik të kohës së Luftës së Ftohtë – zgjedh Ylli Bajraktarin si... »

Ngjarja që paralajmëroi një epokë të re historike

7 tetor 1989: Seminari kushtuar 300-vjetorit të Pjetër Bogdanit në New York Nga Ruben Avxhiu 32 vjet më parë, në... »

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, takohet me diasporën në New York

Merr pjesë edhe ministrja e Jashtme dhe e Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz Nga Beqir SINA NEW YORK Presidentja e... »

Kongresisti i njohur për shqiptarët Lee Zeldin zbulon se ka mposhtur një sëmundje të rëndë

Nga Ruben Avxhiu Kongresisti republikan, Lee Zeldin, i cili po kandidon për guvernator i Nju Jorkut (New York) ka deklaruar... »

Shqiptarët dhe hebrenjtë bashkohen për një lutje të përbashkët në kujtim të 11 Shtatorit

10 vjet më parë, në 10-vjetorin e tragjedisë, 11 shtator 2010 – RIBOTIM Nga Ruben Avxhiu Ditën e shtunë, në... »

Ëndrrën e Demokracisë Amerikane të  B.Merxhanit  për Shqipërinë e përjetuan vajzat e tij me familjet e tyre

Nga jeta me shumë të panjohura e një mendimtari evolucionist, Aleksandër Branko Merxhani nga Çamëria Nga Pertefe Leka  …..   ... »

Dekorime që çmojnë rolin e shqiptaro-amerikanëve në shërbim të kombit

Presidenti Ilir Meta nderon veprimtarët Rexh Xhakli (pas vdekjes), Skënder Perolli dhe Christopher Hyland, për rolin e tyre për përparimin... »

Jim Xhema zbulon tri kontributet kryesore të Senatorit Bob Dole për Kosovën

Shkrimin e tij në anglisht me rastin e ditëlindjes së 98 të Senatorit Dole, mund ta lexoni këtu: http://www.illyria.com/statement-of-appreciation-for-senator-bob-dole/ “Senatori... »

Piknik përmbyllës i një proçesi mësimor plot sfida

Në përmbyllje të vitit akademik 2020-2021 Albanian-American Dual Language & Culture dhe Shkolla Shqipe “Children of the eagle” nën kujdesin... »

Familja Bytyqi: SHBA të angazhohet për zbardhjen e vrasjes së tre vëllezërve

Familja Bytyqi i bën thirrje administratës së presidentit amerikan, Joe Biden që të angazhohet seriozisht për zbardhjen e rastit të... »

Firmosni peticionin! Shpëtoni restorantet tona!

Firmosni peticionin për të rritur ndihmën federale ndaj restoranteve – kanë qenë historikisht zemra e komunitetit tonë – e bëjnë... »

Kosnett takon delegacionin e Kongresit Pan-Shqiptar të Amerikës

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka takuar sot në... »

Shqiptaro-amerikani Chris Nikic, atleti me sindromën “Down” që po frymëzon miliona vetë

I thanë se nuk do të jetonte, se nuk do të ecte, se nuk do të kishte pavarësi »

Zgjedhjet në New York: Qytet demokratësh, por jo aq i majtë sa duket

Nga Ruben Avxhiu Në metropolin gjigand amerikan, 90% e njujorkezëve me “tesera” partie, janë Demokratë dhe vetëm 10% Republikanë. Në... »

Shoqata “ Ana e Malit” në New York, 510 mijë dollarë për qendrën kulturore

Shuma totale e dhuruar 210 mijë dollarë si dhe borxh për ndërtimin e objektit pa afat e pa interes 300... »

Lamtumirë aktivistit të komunitetit Brahim Gashi

Brahim Gashi, aktivisti i zellshëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, ka ndërruar jetë të enjten, më 9 qershor, në moshën... »

Rrugëtimi i Ardian Zikës, mishërim i ëndrrës amerikane

Nga Burim Goxhuli Nëntorin e vitit të kaluar shqiptaro-amerikani Ardian Zika fitoi mandatin e tij të dytë si përfaqësues i... »

Komuniteti shqiptar mbledh fonde për kongresistin Ritchie Torres

Ish kongresisti Eliot Engel i bashkohet veprimtarit Harry Bajraktari dhe komunitetit në darkën përkrahur bashkëkryetarin e ri të Kaukusit të... »

Qindra shqiptarë myslimanë kremtuan Fitër Bajramin në Glendale, Queens

QUEENS NY : Ditën e bukur të majit në lagjen Glendale, Queens, sot akoma më tepër e ka zbukuruar kremtimi... »

Marko Kepi, shtron iftar për besimtarët shqiptar muslimanë në Staten Island – Nju Jork

Nga Beqir SINA – New YorkPromovohet projekt-ideja “’Illirian House’ një Qënder e cila do jetë në dobi të mbare Komunitetit... »

Rrëfimi i shqiptaro-amerikanit që la Amerikën për Kosovën

Në Kosovë ekziston një prirje e të rinjve për t’u larguar nga vendi, në kërkim të mundësive dhe një jete... »

Lindje në kohën e pandemisë

Mbresa dhe emocione në ditëlindjen e parë të Santino-s Nga Gena Morina Bajrami Çdo lindje fëmijë është një triumf i... »

Koncert me artistë të komunitetit dhe ndihmë për rigjedhjen të Këshilltarit shqiptaro-amerikan Vedat Gashi

Në 24 prill, shqiptarët, dashamirësit e muzikës shqiptare dhe mbështetës të Këshilltarit të Komunës, Vedat Gashi do të kenë mundësinë... »

Kongresi Panshqiptar Amerikan zhvillon takim me përfaqësues të DASH për vaksinat

Përfaqësuesit e Kongresit Panshqiptar Amerikan ka zhvilluar takim me 5 zyrtarë nga Departamenti i Shtetit pas një kërkese që organizata... »