HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA

Homazhe tek varri i senatorit Bob Dole nga miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij

Nga Halil Mula Në njëvjetorin e varrimit të tij në Varrezat Kombëtare Arlington, në kujtim të senatorit Dole, miku dhe... »

Një rrugë në Prishtinë merr emrin “Xhim Xhema”

Komuna e Prishtinës në mbledhjen e mbajtur sot ka marrë vendim për ndryshimin e emrit të rrugës A, duke emëruar... »

Kur nuk humb shpresën, barka e fatit e gjen limanin e mirëqenies…

(Veprimtari i njohur i komunitetit shqiptaro-amerikan Turhan Rusi, nga Staten Island, New York, vdiq këtë javë. Për ta nderuar e... »

Blinken takon çiftin nga Kosova në një pastiçeri në Chicago

Chicago, 21 janar 2023 – Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është takuar me çiftin Vlora dhe Bashkim Morina, të... »

Ceremoni madhështore në Basilikën e Shën Pjetrit në Vatikan

Imzot Rrok Mirdita merr “Palliumin Metropolitan” nga Ati i Shenjtë Papa Benedikti XVI Nga Tonin Mirakaj (Botuar nga gazeta “Illyria”.... »

Kur dekorime me motive shqiptare u vendosën në Pemën e Krishtlindjes në Shtëpinë e Bardhë

Nga Ruben Avxhiu Krishtlindja e viti 2009 ishte e para e Presidentit Barack Obama në Shtëpinë e Bardhë dhe bashkëshortja... »

Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami takohet në New York me Presidentin e “Hysenbelliu Group” Irfan Hysenbelliun

Botuesi i gazetës së njohur shqiptaro-amerikane “Illyria”, Vehbi Bajrami, është takuar mbrëmë në New York me Presidentin e “Hysenbelliu Group”... »

Aleanca Shqiptare në New Jersey festoi 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Kremtimi i 110-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në New Jersey, organizuar nga Aleanca Shqiptare u moderua nga poetja... »

Shqiptaro-amerikanët marshojnë nga Nju Xhersi në Nju Jork për  110-vjet pavarësi të Shqipërisë

Marshuesit këndonin dhe u ndalën në Times Square duke u fotografuar me kënaqsi me kureshtarët aty pari që bënin gjithashtu... »

Shqiptarët me plot entuziazëm e dinjitet parakaluan në Paradën e Ditës së Falënderimeve në Philadelphia

Veprimtaritë e shoqatës “Bijtë e Shqipes” për nder të 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë kanë filluar të marrin... »

U mbajt Festivali i 30-të Shqiptar në New York: Kushtuar Monsignor Zef Oroshit

Bukuria dhe madhështia e këtij festivali për tre dekada, si u shpreh Dom Pjetër Popaj, janë fëmijët shqiptarë të lindur... »

Festivali Shqiptar në New York – 30 vjet paradë e traditave më të bukura të folklorit shqiptar

Edicioni i 30 i festivalit i dedikohet Monsinjor Zef Oroshit, themeluesit të Kishës Katolike Shqiptare në SHBA Nga Ruben Avxhiu... »

Një copëz mëmëdheu në dasmën e djalit nga Vlora dhe vajzës amerikane

Nga Merita B. McCormack Kjo vere ka qene mjaft e zene per shume familje shqiptare ne Amerike. Martesat e planifikuara... »

New York: Festivali i 30 Shqiptar i dedikohet Monsinjor Zef Oroshit

Kisha Katolike “Zoja e Shkodrës” ka njoftuar organizimin e Festivalit 30’të Shqiptar që do të mbahet me 5 dhe 6... »

Në Miçigan, shënohet 50 vjetori i famullisë “Zoja Pajtore e Shqiptarëve”

Kisha katolike “Zoja Pajtore e Shqiptarëve” në Miçigan shënoi 50 vjetorin e themelimit të famullisë, organizimi i parë i shqiptarëve... »

“Skender Imer Thaçi mes Shqipërisë, Kosovës dhe Malit të Zi”  në duart e lexuesit shqiptar në Amerikë

Nga Beqir SINA – Bronx NY Nju Jork, 1 tetor 2022 – Federata Panshqiptare e Amerikës VATRA promovoi librin “Skender... »

Ish-Presidenti Bush përkujton 11 Shtatorin, në prani të policit shqiptaro-amerikan dhe vajzës së tij

Për të përkujtuar 21-vjetorin e tragjedisë së 11 Shtatorit, ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W Bush, ishte ftuar të... »

Nata e çmimeve të Festivalit të Filmit në Qendrën “Illyria”, Bronx, NY

Nga Keze Kozeta Zylo Në Qendrën “Illyria” në Bronx, New York u zhvillua ceremonia e çmimeve të Festivalit të Filmit. ... »

BEQIR SINA SJELL NË TIRANË LIBRIN “ROB – NJË BIOGRAFI PËR DY KOHË”

Një libër i ri për lirinë, shpresën dhe të ardhmen Gazetari shqiptaro-amerikan Beqir Sina paraqiti më 8 shtator në Tiranë... »

Demokratët vendosin ta mbajnë kongresistin Jamaal Bowman

Vota e ndryshimit mbetet e përçarë, dëmton kandidatin shqiptar Vedat Gashi Nga Ruben Avxhiu Kongresisti Jamaal Bowman është zgjedhur për... »

Ish-kongresistët Eliot Engel dhe Nita Lowey mbështesin Vedat Gashin

Nga Ruben Avxhiu Kandidati shqiptaro-amerikan për në Kongresin Amerikan, Vedat Gashi ka marrë dje mbështetjen e dy ish-kongresistëve të fuqishëm... »

Ndihmoni Vedat Gashin të fitojë vendin e Eliot Engelit në Kongresin Amerikan: Java e fundit e regjistrimit për të votuar

Ruben Avxhiu Komuniteti ynë do të ketë mundësi të kthejë 23 gushtin në një datë historike duke e zgjedhur Vedat... »

Shoqata Shqiptaro-Amerikane AALEA vlerëson autoritetet më të larta në Policinë e Nju Jorkut

Shoqata Shqiptaro-Amerikane e Zbatuesve të Ligjit (Albanian American Law Enforcement Association – AALEA) konfirmohet përsëri si organizata profesionale më e... »

Një shqiptaro-amerikane në festën e 4 Korrikut, në Shtëpinë e Bardhë

Besa Tafilaj Pinchatti është Drejtoreshë Ekzekutive e Shoqatës Kombëtare të Familjeve Ushtarake amerikane Nga Ramiz Lushaj             Shtëpia e Bardhë... »

KOSOVA LINDORE, VIJA E PARË E FRONTIT ME SERBINË FASHISTE

NGA MA. AGIM ALIÇKAJ          Në New York dhe Washington delegacioni patriotik i Kosovës Lindore (Preshevë, Bujanoc, Medvegjë) në përbërje... »

Federata Panshqiptare Vatra shënon 110 vjetorin e themelimit

Me rastin e 110 vjetorit të themelimit, Federata Panshqiptare Vatra organizoi një mbrëmje festive dhe një konferencë shkencore ndërkombëtare ku... »

NË SHTËPINË, KU SHQIPTARI E NDJEN VETEN MË SHUMË SHQIPTAR

(Promovohet libri “Zjarri arbëror i pashuar” i Prof. Dr. Bexhet Asani) Mikëpritje, dashamirësi, art, kulturë, traditë e bujari! Të gjitha... »

Presidentja Osmani dekoroi z. Jim Xhema dhe z. Christopher Hyland

Prishtinë, 24 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dekoroi z. Jim Xhema dhe z. Christopher Hyland, dy mbështetës... »

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx

Kombi ynë forcohet më shumë duke u mësuar fëmijëve në Diasporë Gjuhën Shqipe  (A. Kurti) Nga Kozeta Zylo Kryeministri i... »

Lamtumirë Dr. Gjon Buçaj

Shkruar nga Merlin Tushe NEW YORK Për nder të figurës e veprimtarisë patriotike të Dr. Gjon Buçaj, i cili u... »