KOMUNITET - (2-30) - ILLYRIA - Page 3 KOMUNITET - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

Nga ditari i një gruaje fisnike dhe vitale, Flora Selfo

Nga Kimete Haxhaj Sot, në shënimet e mija do të ndalem tek figura e një gruaje fisnike, një zonje stoike... »

Koncert Madhështor për Festat e Fundvitit nga Shkollat Shqipe “Alba Life” (Ambasador i Kombit)

Programi ishte i pasur me larmishmëri në interpretime poezish, këngësh dhe vallesh shqiptare Nga Keze Kozeta Zylo Sot në një... »

Promovimi i librit të Xhevat Kallajxhiut « Linkoln » në Nju Jork, të pranishëm ish kolegë të autorit nga Zëri i Amerikës

Nga Beqir SINA – New York VATRA – BRONX NY : Në shtëpinë e Vatrës në Bronx(NY), me rastin e... »

MUZEUMI TRADICIONAL SHQIPTAR APO ODA E RAPSHAS SË HOTIT NË MICHIGAN

Rreth 600 artikuj të trashëgimisë tonë kombëtare që tregojnë plotësisht një jetë të pastër e të gjallë shqiptare nga e... »

Konsulli i Përgjithshëm i Kosovës në New York, Ambasadori Blerim Reka, midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life”, Brooklyn

Nga Këze Kozeta Zylo Unë biri yt, Kosovë, t’i njoh dëshirat e heshtura/ t’i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me... »

JEHONA E 110 VJETORIT TË PAVARËSISË TEK “BIJTË E SHQIPES” NË PHILADELPHIA

Nga Tajar Domi Shpallja e pavarësisë është ngjarja më e rëndësishme e një vendi, e një kombi. Për ne shqiptarët,... »

LAJMËRIM PËR TË PAME

Me dhimbje te thelle njoftojme miqte, shoket dhe te gjithe komunitetin me rastin e vdekjeste se dashurit tone, Lul Musli... »

New York: Lamtumira e fundit për Lul Bajraktarin

Me nderime të larta, në praninë e familjarëve, miqve dhe të  pjesëmarrësve nga komuniteti shqiptaro-amerikan, në varrezat Oakwood Cemetery në... »

Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami takohet në New York me Presidentin e “Hysenbelliu Group” Irfan Hysenbelliun

Botuesi i gazetës së njohur shqiptaro-amerikane “Illyria”, Vehbi Bajrami, është takuar mbrëmë në New York me Presidentin e “Hysenbelliu Group”... »

DEMI I RACËS

DITA E SHTATË ME “SHAKATË VLONJATE” Nga Luan Çipi Ky, ish koloneli vlonjat T.P., si lë të kuptohet, ka hequr... »

Eric Adams Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut feston “Ditën e Trashëgimisë Shqiptare” me simbolin e Shqiponjës dhe Plisin 

Nga Beqir SINA Mark Gjonaj: “Një festë e mahnitshme e Festës së 110-të të Pavarësisë së Shqipërisë e organizuar nga... »

Mikpritje madhështore në shtëpinë historike Mansion Gracie nga kryebashkiaku i Nju Jorkut në 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Nga Keze Kozeta Zylo Zoti Eric Adamas, Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut mblodhi shqiptarët së bashku për të festuar... »

Dita e flamurit festa e madhe kombëtare! 

Nga Beqir Sina Federata Panshqiptare e Amerikës Vatra me rastin e Festës së Flamurit Kombëtar dhe të 110 vjetorit të... »

Aleanca Shqiptare në New Jersey festoi 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Kremtimi i 110-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në New Jersey, organizuar nga Aleanca Shqiptare u moderua nga poetja... »

Shqiptaret në Amerikë, në Staten Island të New Yorkut festuan Ditën e Flamurit Kombëtar dhe 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Të bashkuar, si një trup i vetëm, për të ruajtur gjuhën e kulturën tonë, për të promovuar vlerat tona kombëtare... »

Kevin Sekniqi në “30 nën 30”

Rubrika e lakmuar “30 Under 30” e revistës së famshme të biznesit “Forbes” ka përfshië edhe një shqiptar në SHBA... »

Flamuri Kuq e Zi përsëri valëvitet në sheshin e bashkisë së Philadelphia-s

Anekënd botës shqiptarët sot festojnë 28 Nëntorin – Ditën e Flamurit, 110 Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Edhe... »

Staten Island: Komuniteti shqiptaro-amerikan festoi 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Nga Këze Kozeta Zylo Ja, pra, ky është Flamuri Ynë i kuq e me shqiponjën dykrenare të zezë në mest.... »

28 Nëntori – Flamuri kuqezi valëvitet mbi Nju Jork

Familja dibrane Rusi e vendosi flamurin kuqezi mbi ndërtesën e tyre në 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë Nga Beqir SINA... »

Dita Ndërkombëtare kundër dhunës ndaj grave

NEW YORK Fushata “UNITE” për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave e vajzave është një nismë prej 16 ditësh, që... »

Shqiptaro-amerikanët marshojnë nga Nju Xhersi në Nju Jork për  110-vjet pavarësi të Shqipërisë

Marshuesit këndonin dhe u ndalën në Times Square duke u fotografuar me kënaqsi me kureshtarët aty pari që bënin gjithashtu... »

Shqiptarët me plot entuziazëm e dinjitet parakaluan në Paradën e Ditës së Falënderimeve në Philadelphia

Veprimtaritë e shoqatës “Bijtë e Shqipes” për nder të 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë kanë filluar të marrin... »

Shqiptarët në Jacksonville Florida festojnë 110 vjetorin e Pavarsisë, Ditën e Flamurit dhe 10 vjetorin e Degës se Vatrës

Nga Lek Gjoka Sigurisht që Muaji Nëntor është Muaji i shenjtë për shqiptaret kudo në botë. Një frymë ngrohtësie me... »

New York: Festimi i Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë

Nga Beqir Sina NEW YORK, NYMbrëmë, anëtarë të Këshillit të Bashkisë të qytetit të Nju Jorkut (New York City), organizuan... »

Femrat e suksesshme e të guximshme të familjes Boletini

Me anë të këtij materiali uroj të gjitha gratë e vajzat shqiptare kudo në botë me rastin e Festës së... »

DITË FESTE NË CHICAGO !

Nga Ilaz KadriuKështu u festua 28 Nëntori sot në Qendrën Shqiptaro-amerikane.Stafi i Shkollës Shqipe ” Kongresi i Manastirit ” në... »

Fan Noli nga qielli i puthi në ballë nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx

Fan Noli dhe Korifejtë e Vatrës iu dhanë bekimin për të mësuar Gjuhën Shqipe, gjuhën tonë hyjnore. Nga Keze Kozeta... »

PERKUJTOJMË ME RESPEKT: Dr. NIHAT BAKALLI (1931-2018)

Në fotografi: Nga e majta në të djathtë: Zz. Filip Gazulli, Eduard M. Dilo, Dr.Nihat Bakalli, dhe  Latif Celo. Ishte një  mik... »

LQSHA, shumë të shqetësuar për presionin mbi Kosovën nga BE dhe Departamenti i Shtetit

Të dashur miq dhe përkrahës— Joe dhe unë, së bashku me shumicën dërrmuese të Bordit të Drejtorëve të Lidhjes Qytetare... »

Celebrate Albanian Independence Day by Helping to Preserve Fan Noli’s Church

When Fan Noli celebrated the first Divine Liturgy in the Albanian language “our eyes were filled with tears.”~ Constantine “Nini”... »