KOMUNITET - (2-30) - ILLYRIA

KUR ISMAIL KADARE NDEROHEJ NË KONGRESIN AMERIKAN

Në vitin 2015, me propozimin e botuesit të gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami, kongresisti Eliot Engel mundësoi valëvitjen e një flamuri... »

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë është sot në zi

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë është sot në zi, pasi  mëngjesin e trishtë të kësaj të hëne të  1 korrikut,  shuhet... »

Mirënjohës përjetë ndaj shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadare

Ishte një nder që e pata mik e që bashkëpunuam në vite për gazetën “Illyria”, botime librash e veprimtari të... »

Një spektator nga qielli duartroket kombëtaren në Gjermani

Nga Keze Kozeta Zylo Kampionati Europian i futbollit bashkoi zemrat e shqiptarëve dhe ndezi atmosferën duke gjëmuar me brohorima nëpër... »

PETRIT ALIBEAJ – NJERIU QË NDËRTON URA MIQËSIE

Shqiptaro-amerikanit, Petrit Alibeaj, i jepet flamuri amerikan që u valvit në Kongresin Amerikan (Capitol Hill) Nga Fuat Memelli Veprimtari i... »

Ceremonia e 17-të Përkujtimore për Viktimat e Komunizmit në Washington

Haxhi Dauti Kryetar i Këshilli Shqiptaro Amerikan dhe aktivistja Merita Bajraktari marrin pjesë në ceremoninë e vendosjes së kurorave “Roll... »

Konsulli i Përgjithshëm i Kosovës në New York, Ambasadori Blerim Reka dhe një pritje në nderim të 25-Vjetorit të Çlirimit të Kosovës

Nga Kozeta Këze Zylo Në mjediset e Konsullatës së Përgjithshme të Kosovës në Manhattan, Konsulli i Përgjithshëm I Republikës së... »

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës 

Nga Beqir SINA NEW YORK :  Kosova shënoi të mërkurën 25 vjetorin e çlirimit. Më 12 qershor të vitit 1999... »

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

Nga Keze Kozeta Zylo Nxënësja e shkëlqyer Sabrina Vela është Valedictorian (nxënësja më e mirë) për diplomimin e saj në... »

“The Bajraktari Journey: The American Dream”-“Rrugëtimi i Bajraktarit: Ëndrra Amerikane”

Nga Beqir Sina Slideshow : June 9, 2024 YONKERS – New York : Të shtunën, 8 qershor 2024, në Alamo... »

Shqiptaro-amerikanët bisedojnë për Kosovën me Senatorin John Thune, kandidat për Lider të Partisë Republikanë në Senatin Amerikan  

Aktivistë të komunitetit shqiptaro-amerikan dhe miq të tyre amerikanë u takuan në New York, parmbrëmë me Senatorin amerikan John Thune... »

PLAGËT E ÇAMËRISË NUK JANË MBYLLUR

Veprimtari e degës së Shoqatës “Vatra” të Bostonit,  kushtuar 80 vjetorit të genocidit ndaj popullsisë çame Nga Fuat Memelli Sivjet... »

Botuesi Vehbi Bajrami, një vizitë e bukur në Arkansas te gjenerali Welsey Clark – në 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

Botuesi i gazetës shqiptaro-amerikane, “Illyria”, që botohet në New York, Vehbi Bajrami, bëri një vizitë këto ditë në Little Rock,... »

FESTË E FILMIT SHQIPTAR NË BOSTON

– U çel në mjediset e kishës së Shën Gjergjit “Noli Fim Festival” , i pari festival i filmit shqiptar... »

Këngëtarja shqiptaro-amerikane Enisa Nikaj nderohet nga qyteti i New York-ut

Nju Jork, 30 maj 2024 – Këngëtarja shqiptaro-amerikane, Enisa Nikaj, është nderuar për arritjet e saj nga Këshilli Qytetit të... »

Ndërron jetë ish-ushtari i UÇK-së, Esat Tahiri

Të afërmit dhe Batalioni “Atlantiku” presin vizita të shtunën, në 8 qershor, në Bronx – detajet në fund të shkrimit... »

DELEGACIONI I LQSHA NË KONGRESIN AMERIKAN

Asociacioni serb si parakusht para marrëveshjes përfundimtare, është përpjekje për të imponuar kontrollin e Serbisë mbi Kosovën dhe zhdukjen e... »

Protestë simbolike në New York: Duam të votojmë në 2025! 

Nga Beqir Sina Me moton “Duam të votojmë në 2025”, një grup aktivistësh zhvilluan një protestë simbolike në New York,... »

Senati dhe Asambleja e Shtetit të Nju Jorkut në këmbë për Shkollat Shqipe “Alba Life”

Nga Keze Kozeta Zylo Për herë të parë në historinë e politikës amerikane dhe në isntitucionet më të larta qeveritare... »

MBRESA NGA NJË TAKIM KRIJUESISH

Shoqata Mbarëshqiptare Social-Kulturore “Bijtë e Shqipes” në Filadefia (Philadelphia) organizon një veprimtari me një grup krijuesish, që jetojnë në këtë qytet... »

Panairi i tretë vjetor “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Bronx, New York

Mbi 5 mijë shqiptarë dhe mbi 100 shoqata dhe biznese shqiptare u bënë së bashku duke festuar kulturën, historinë dhe... »

30 Vjetori i Ditës Ndërkombëtare të Familjes

Pak ditë më parë në Selinë e OKB në New York u festua 30 vjetori i Ditës Ndërkombëtare të Familjes. Për... »

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Nga Beqir SINA NEW YORK – Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën(18 maj 2024) në qytetin e New York-ut, The... »

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Diasporë

Nga Keze Kozeta Zylo Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin... »

DEKLARATA PUBLIKE E LQSHA PËR KOSOVËN

Jemi të befasuar nga qëndrimet e fundit të presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Schulz, të cilët janë... »

U promovua në Michigan libri “APOSTULLI” i studiuesit Ilir Ikonomi

Kronikë nga Valentin Lumaj Të dielën më 12 Maj, Qendra Kulturore “Nënë Tereza” e Kishes Zoja Pajtore në Southfield, Michigan... »

New York: U shfaq dokumentari “Mirënjohje – Miku i çmuar i shqiptarëve, Sir Noel Malcolm”

Kryevepra e Noel Malcolm për Kosovën: Mbrojtja më e mirë është e vërteta Nga Beqir Sina NEW YORK Në një... »

“Shpresë dhe Paqe” festoi Ditën e Nënës dhe u nderua nga Senatorja e Nju Jorkut Nathalia Fernandez

Organizata e Gruas “Shpresë & Paqe” festoi ditën e nënës në një takim me anëtare të shoqatës dhe me të... »

Laert Sallaku mban fjalimin si studenti më i mirë i policisë në New York

Nga Këze Kozeta Zylo Laert Sallaku nderohet me çmim nga z. Eric Adams Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut dhe... »

PLANIFIKO TË ARDHMEN, REGJISTROHU!

Republika e Kosovës ka filluar procesin e regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave. Ky proces do të realizohet nga... »