KOMUNITET - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

New York: U promovua libri “Gjenocidi serbo-malazez dhe pushtimi i trojeve shqiptare 1800-1999” i autorit Rrustem R. Berisha

Veprimtaria u organizua nga SHSHA “Skënderbej” Inc në mjediset e Qendrës “Nënë Tereza” pranë Kishës Katolike “Zonja e Shkodrës” në... »

Bislimi tregon se ai kishte kërkuar që Vulin të futet në listën e zezë të SHBA-së

Prishtinë, 11 korrik 2023 – Faton Bislimi, anëtar i Bordit Ekzekutiv të Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane, e ka përshëndetur vendimin për... »

Njeriu e shkrimtari Naum Prifti gjithmonë i dashur e i nderuar te “Bijtë e shqipes”

Shoqata Mbarëshqiptare “Bijtë e shqipes” në Philadelphia organizoi një mbrëmje përkujtimore kushtuar shkrimtarit, humanistit e veprimtarit Naum Prifti Nga dr.... »

Turneu i Golfit në Michigan, një ndeshje 23- vjeçare në “Kreshtën e Djallit“

Reportazh nga Rafael Floqi Golfi, një sport që ndërthur saktësinë, strategjinë dhe qëndrueshmërinë, mahnit zemrat e miliona njerëzve në mbarë... »

Çështje të Emigracionit: Intervista për vizë për bashkim familjar

Nga Avokati Kieran Both Çfarë të marrësh me vete në intervistë:  Sillni letrën e takimit për intervistë që keni marrë... »

Shfaqet në New York dokumentari “E Bukura nën Pranga”

Nga Anna Gjoni NEW YORK Me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër torturës (26 Qershor 2023) në një nga ambjentet e... »

Buta Biberaj pas fitores në zgjedhje: Mirënjohëse për ndihmën e komunitetit shqiptaro-amerikan

Nga Ruben Avxhiu Buta Biberaj, prokurorja e parë shqiptaro-amerikane e Kamënuelthit në Kontenë Loudoun, doli fituese në zgjedhjet brenda Partisë... »

Shkolla Shqipe “Mëso Shqip” mbylli me plot sukses Vitin shkollor 2022-2023

Na ngazëllehet shpirti më tregonin vecanërisht gjyshërit kur shikonin nipërit dhe mbesat e tyre të mblidheshin së bashku dhe të... »

“Arthur Avenue” në Bronks – dikur “Italia e vogël”, tani “Shqipëria e vogël”

Nju Jork, 17 qershor 2023 – “Arthur Avenue” është emërtim i njohur për shqiptaro-amerikanët. Në këtë rrugë, në lagjen Bronks... »

Mbi 700 shqiptarë pjesë e organeve amerikane të zbatimit të ligjit

Uashington, 15 qershor 2023 – Para një dekade, numri i shqiptarëve në organet amerikane të zbatimit të ligjit ishte rreth... »

Festivali i dytë i Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit dhe dhenia e certifikatave për vitin shume të suksesshëm 2022-2023

Senatorja e shtetit të Nju Jork-ut Nathalie Fernandez, Mark Gjonaj “Nderi i Kombit” dhe Konsulle e Republikës së Shqipërisë znj.Valentina... »

Në Qendrën Kulturore Shqiptaro-Amerikane “Struga” në Riverdale, New Jersey, u inaugurua instalacioni i “Folesë së Shqiponjës”

  Nga Beqir SINA – New York RIVERDALE, NJ Dje, ditën e diel 11 qershor në oborrin e Qendrës Kulturore... »

BIJTË E SHQIPES – TË VLERESUAR E DERË HAPUR GJITHMONË

Nga Tajar DOMI Këto ditë znj. Valentina Haliti, Kryetare e Keshillit të Qarkut Dibër, zhvilloi një vizitë pranë Shoqates Mbarëshqiptare... »

Mbrëmje gala dhe paradë madhështore nga Rrënjët Shqiptare në 15-Vjetorin e saj

Nga Keze Kozeta Zylo Qindra shqiptarë u mblodhën në Riverside Church në Manhattan për të festuar 15 Vjetorin e Organizatës... »

New York: Parada shqiptare, mijëra vërshojnë kuqezi për 145 Vjetorin e Lidhjes së Prizrenit

  Ndërsa të pranishëm në paradë të si ftuar te special ishin dhe disa figura të shquara nga institucionet njujorjeze... »

I FTUAR NË FESTIVALIN E USTERIT PASARDHËSI I SKËNDERBEUT SHEH PORTRETIN MINIATURË TË GJERGJIT NË MANUSKRIPTIN E HARVARDIT

Rafaela Prifti Gazetari dhe studiuesi Loris Castriota Scanderbegh, i cili ishte mysafir nderi i grupit arbëresh në Festivalin shqiptar të... »

Letër e Hapur: Komuniteti shqiptaro-amerikan bën thirrje për mbështetje më të fuqishme nga Departamenti i Shtetit për Republikën e Kosovës

40+ udhëheqës të komunitetit #shqiptaromerikanë, udhëheqës biznesi, akademikë dhe profesionistë nga 10+ shtete të SHBA-së bëjnë thirrje për mbështetje më... »

QIELL I VERDHË MBI VERILINDJEN AMERIKANE – KUFIZONI DALJEN NGA SHTËPIA

Ka shpresë për lehtësim të dukshëm në fundjavë, kujdes për fëmijët, të moshuarit dhe ata me probleme mushkërish, zemre e... »

Mijëra shqiptarë morën pjesë në Ditën e Trashëgimisë Shqiptare në Westchester

Në “Kensico Dam Plaza”, Qendra “Nënë Tereza” e Famullisë “Zoja e Shkodrës” dhe zyra e Parqeve të Qarkut Westchester organizuan... »

U zhvillua me sukses Festivali i 6-të i Shkollave Shqipe në New York

Drita Gjongecaj 4 qershor, 2023 – Në një ambient që mban emrin domethënës Illyria, pikërisht në New Yorkun metropolitan, më... »

Prurje të reja në historinë e komunitetit dhe për të ardhmen e tij si “familje e madhe shqiptare” nga Festivali i Usterit

Rafaela Prifti Nga datat dy deri katër qershor, Festivali shqiptar i Usterit me jetëgjatësi 40 vjeçare ruajti traditën e respektuar... »

Ismail Qemal Vlora ngriti Flamurin Kombëtar në mes të Staten Island, New York

I ftuar i nderit ishte nipi i Ismail Qemalit që kishte ardhur nga larg Qamil Vlora i cili u mirëprit... »

TENSIONI NË KOSOVË

Nga Shaqir Salihu Prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës e deri më sot shqiptarët në atdhe dhe në diasporë kudo... »

Ismail Qemal Vlora në Staten Island, Amerikë

Takim pune për ditën historike 3 Qershor Nga Këze Kozeta Zylo Në mjediset e Nino’s Restaurant në Staten Island u... »

Në Qendrën Kulturore “Nënë Tereza” u prezantua romani “Këpuca e Aktorit” të Visar Zhitit

Kronika nga Valentin Lumaj 29 Maj 2023 Ditën e djeshme, me 28 maj 2023, Qendra Kulturore “Nënë Tereza” pranë Kishës... »

Pikniku i parë madhështor në Staten Island, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Shumë shoqata të Komunitetit Shqiptar në New York dhe veçanërisht ato me seli në Staten Island... »

Tre breza tek Vatra! Emocion dhe krenari…, “50-vjet nga Revolta e Spaçit”

Jeta e pazakontë e Abdulla Ramit – Nga Franca në Burrel dhe në Internim Nga Beqir SINA Bronx NY(27 maj... »

Misioni fisnik i AFC-së ndërthuret me simbolikën historike të New England Conservatory, Boston në 27 maj

Nga Rafaela Prifti Për ata që kanë dëgjuar mjekun t’ju thotë diagnozën “kancer” në çdo lloj forme të sëmundjes që... »

BOMBARDIM DIPLOMATIK DHE POLITIK I SERBISË NË SENATIN AMERIKAN

Asociacioni i komunave serbe i pa arsyetueshëm, i pa nevojshëm dhe i rrezikshëm Nga MSc. Agim Aliçkaj          Në senatin... »

NJOFTIM

Të Dielën, me 28 Maj 2023, ne oren 2:00 PM,  Qendra Kulturore “Nënë Tereza” në Michigan, organizon një bashkëbisedim dhe prezantim... »