KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 8 KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 8

Zbulohet portreti origjinal i Skënderbeut nga Gentile Belini, pikturuar në vitin 1467

Studiuesi Fotaq Andrea, autor i album-antologjisë “Skënderbeu, Heroi Kombëtar shqiptar”, së bashku me antikuarin Dritan Muka, Kanada, kanë njoftuar ditët... »

Të enjten promovohen dy vepra kapitale mbi historinë e Shkupit

Shkup, 9 qershor 2021 – Historiografia shqiptare ka qenë e mangët me vepra që kanë ngërthyer në vete proceset e... »

Ahmet Pasha: Pengu i Pirro Manit – dramat që nuk iu vunë në skenë

Tiranë, 6 qershor 2021 – Aktori Ahmet Pasha, njëri prej aktorëve të preferuar të regjisorit Pirro Mani, i cili u... »

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Pirro Mani

Nju Jork, 3 qershor 2021 – Aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Pirro Mani, u nda nga jeta, në moshën... »

ITSHKSH: Trashëgimia e Nënës Terezë të shpallet “Pasuri kombëtare” e Maqedonisë së Veriut

Shkup, 1 qershor 2021 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup, përkatësisht Departamentit për Trashëgiminë... »

NAUM PRIFTI RRËFEN HISTORINË E DRAMËS SË NDALUAR RRETHIMI I BARDHË DHE PASOJAT NE ARTIN SHQIPTAR

Për Pashkët Ortodokse Julika Prifti interviston shkrimtarin Naum Prifti për kujtimet e mbresat për dramën e tij të parë Drama... »

Don Lush Gjergji: Ne shqiptarët e kemi vllazërinë të dyfishtë – na bashkon atdheu

Intervistoi: Selajdin Gashi Intervistë ekskluzive e Don Lush Gjergjit për portalin Shqip.de “Bibla dhe Kurani kanë shumë elemente të përbashkëta,... »

“Nomadland” e fiton çmimin “Oscar” për filmin më të mirë

Los Angeles, 26 prill 2021 – Filmi amerikan “Nomadland” i ka fituar tri çmime “Oscar”. Drama e regjisores kineze Chloe... »

Volteri – ilaç kundër të keqes dhe një shkollë sesi duhet të mbjellim kopshtin tonë

Ndue Ukaj Sapo e lexova romanin e Volterit, “Kandidi ose optimizmi”, një roman filozofik, ku, shkrimtari dhe filozofi gjenial flet... »

Selajdin GASHI – “Zëri i frymëzimit dhe zemrës”

In memoriam  Nga Don Lush Gjergji Më 20 shtator 2020 ishte përcjellja për pushimin në amshim e mikut dhe bashkëpunëtorit... »

Në Kosovë, fillon festivali i filmit rom

Prishtinë, 18 prill 2021 – Rreth 30 filma zhanresh të ndryshme, të animuar, dokumentarë, të metrazhit të gjatë dhe të... »

Ismail Kadare: Pse nuk u arratisa në vitin 1983?

Për shkrimtarin Ismail Kadare ka qenë një tjetër kohë për rrëfim, këtë herë në Vlorë, mes gjimnazistëve vlonjatë, në një... »

Refleksione për shkrimin “ Edhe unë jam Çam”

Shkruan Pertefe Leka Krenaria  kombëtare e publicistit të mirënjohur Zotit Frank Shkreli  në një shkrim “ Edhe unë jam Çam”, më bën... »

Kadare i sinqertë: “Kam duartrokitur edhe gjëra që s’duheshin duartrokitur…”

I sinqertë dhe i qeshur, shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare, në një bashkëbisedim me lexues në Vlorë, ka treguar se... »

Studiuesit diskutojnë rreth historisë kombëtare shqiptare

Shkrimtarë dhe studiues shqiptarë nga Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria u bashkuan sot në qytetin e Shkodrës në përpjekje... »

Artisti nga Kosova shpreh mirënjohjen ndaj SHBA-së nëpërmjet veprave të tij

Besart Gashi jeton në fshatin Komoran të komunës së Drenasit, rreth 30 kilometra larg Prishtinës. Në një mjedis të improvizuar... »

SI E SHKROVA NJË DRAMË PËR FËMIJË QË NUK DO ISHTE SHKRUAR KURRË

(Lenini Mes Fëmijëve)  Naum Prifti Fati i dramave është tekanjoz. Por kurrë nuk do besoja se do hyja në historikun... »

SIKUR

Poezi nga Altin Zaloshnja Vjen një kohë e vjen një cast, kur i vetëm rri menduar Katër mure, një krevat,... »

LEKSIONET E PAMËSUARA TË KODIT TË MORTJES

(Ese postmortum për Luran Ahmetin) Ne që mbetemi ta kujtojmë Luran Ahmetin, do ta kemi vështirë t’i shpjegojmë nuancat e... »

Libri i ri “ILIASI I OMERIT PËRSHTATJA NË GJUHËN SHQIPE DHE PËRKTHIMET E GABUARA EUROPIANE”

PËRMBLEDHJE Iliasi i Omerit është vepra më e vjetër e ruajtur e letërsisë europiane dhe si e tillë është vlerësuar... »

Kate Holman, një “Edith Durham” e Brukselit

Në fotografinë lart: Kate Holman me veshje kombëtare shqiptare. (Autor i fotografisë: Roland Tasho.) “Unë e admiroj vendosmërinë për të... »

Krijohet “Autokorrektori i gjuhës shqipe”

Tiranë, 30 mars 2021 – Në Shqipëri, një program i posaçëm, i quajtur Autokorrektori i gjuhës shqipe, synon të ndihmojë... »

Ramadan Sokoli, personaliteti i një profesori në një foto

Takimet me muzikologun e shquar përpara një filxhani kafeje. Nga QerimVrioni Profeso rRamadan Sokoli (Shkodër, qershor 1920–Tiranë, mars 2008), miku... »

Niagara, simfonia e ujit dhe betimi i Presidenti Roosevelet pas vrasjes së presidentit McKinley

Nga Keze Kozeta Zylo Pas një izolimi më shumë se një vit nga pandemia botërore dhe të sigurtë pas vaksinimit,... »

Brukseli rrëfen përralla dhe legjenda shqiptare…

Qëllimi i ‘’Përrallave dhe legjendave shqiptare’’ është ta promovojnë dhe mbrojnë pasurinë e kulturës shqiptare, që në botë vazhdon të... »

Cinxëri Këngëtar – Fabul për një Fabul

Nga Naum Prifti Cinxëri Fletartë kish vënë përpara fletoren e muzikës dhe po këndonte një melodi me nota –do –... »

Lista e plotë e fituesve në “Golden Globes 2021″

Drama “Nomadland” dhe komedia “Borat Subcendent Moviefilm” fituan çmimet e nderit në Golden Globes të dielën në një ceremoni kryesisht... »

Mësime dhe porosi nga koha kur çmohej profesioni i gazetarit

R. A. Si vijon puna juaj profesionale dhe sociale në kushtet e pandemisë? Ferid Selimi: U bënë thuaja një vit... »

15 VJET PAS KODRËS, PIKTORIT QË THIRRI: “DON’T MOVE!” DHE ENGJËLLI MBROJTËS…

Nga Visar ZHITI 15 vjet më parë, në ditën e 7-të të shkurtit të vitit 2006, piktori Ibrahim Kodra mbylli... »

Serbia konkurron për “Oscar“ me një film në shërbim të propagandës nacionaliste serbe

Nju Jork, 31 janar 2021 – Revista e njohur amerikane “Variety“ shkruan se Serbia ka konkurruar për çmimin “Oscar“ me... »