LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 7 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 7

Sveçla: Radoiçiq është ndër krerët e grupeve që sulmojnë Policinë e Kosovës në veri

Prishtinë, 18 korrik 2022 – Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se sulmuesit e Policisë... »

Rama për “Frankfurter Rundschau”: Serbia nuk e mbështet në asnjë mënyrë luftën e Putinit

Tiranë, 18 korrik 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë një intervistë për gazetën gjermane “Frankfurter Rundschau” se... »

Martinelli: Burimet e rinovueshme të energjisë – shpëtim për Ballkanin Perëndimor

Kontinenti evropian dhe Ballkani Perëndimor duhet të investojnë në burime të rinovueshme të energjisë, që të jenë të sigurt në... »

E vërteta mbi zbulimin e rezervave të naftës dhe gazit në Shqipëri

Tiranë, 17 korrik 2022 – Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, se ky vend gjendet pranë një zbulimi të... »

Në portin e Durrësit gjendet i hapur një kontejner me banane, arrestohen 20 persona

Durrës, 17 korrik 2022 – Cenimi i elementëve të sigurisë së një kontejneri me banane që dyshohet se mund të... »

UNICEF shpreh shqetësimin për trafikimin e qenieve njerëzore në Shqipëri

Shkodër, 17 korrik 2022 – Trafikimi i qenieve njerëzore, përfshirë fëmijët, vazhdon të jetë shqetësim në Shqipëri, megjithë uljen e... »

Pesë zyrtarë policorë lëndohen gjatë një aksioni kundër kontrabandës në veri të Kosovës

Prishtinë, 17 korrik 2022 – Policia e Kosovës njoftoi se pesë zyrtarë të saj janë lënduar në veri të Kosovës... »

Arkitekti gjerman: Prishtina, një kaos që duhet të ndalet

Prishtinë, 17 korrik 2022 – “Kosova është vend kaotik, por shumë i gjallë”, është përshkrimi me të cilin arkitekti gjerman,... »

Shkupi dhe Sofja nënshkruajnë protokollin për kapërcimin e dallimeve

Sofje, 17 korrik 2022 – Ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë Veriut dhe Bullgarisë, Bujar Osmani dhe Teodora Gençovska,... »

Kosova eksportuese e shërbimeve në sektorin e IT-së

Prishtinë, 16 korrik 2022 – E nxitur nga potenciali që ka Kosova në fushën e teknologjisë së informimit dhe komunikimit... »

SHBA e përshëndet miratimin e “propozimit francez” nga Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

Uashington, 16 korrik 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përshëndetën të shtunën vendimin e Kuvendit të Maqedonisë së... »

Liderët e BE-së e përshëndesin miratimin e propozimit francez nga Maqedonia e Veriut

Bruksel, 16 korrik 2022 – Liderët e Bashkimit Evropian kanë përshëndetur votimin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut për miratimin... »

Rama e mirëpret miratimin e propozimit francez nga Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

Tiranë, 16 korrik 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka përshëndetur miratimin e propozimit francez për zgjidhjen e... »

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut e miratoi propozimin francez

Shkup, 16 korrik 2022 – Kuvendi i Maqedonisë së Veriut e miratoi të shtunën propozimin francez për zgjidhjen e kontestit... »

Serbia ankohet: Kryesuesi i OSBE-së nuk e respektoi neutralitetin ndaj Kosovës

Beograd, 15 korrik 2022 – Serbia i ka dërguar notë proteste Polonisë, si kryesuese e radhës e misionit të Organizatës... »

Shtyhen diskutimet mbi mandatin e deputetes Olta Xhaçka

Tiranë, 15 korrik 2022 – Në Tiranë, këshilli parlamentar i mandateve dhe imunitetit shtyu edhe për një javë tjetër diskutimet... »

Opozita maqedonase e pengon debatin për propozimin francez

Shkup, 15 korrik 2022 – Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut të premten ka vazhduar debati për miratimin e dokumentit... »

Rama u kundërpërgjigjet me ashpërsi kritikëve të nismës për amnisti fiskale

Tiranë, 15 korrik 2022 – Në Shqipëri kryeministri Edi Rama reagoi sot me tonë të ashpra ndaj institucioneve ndërkombëtare dhe... »

Kreu i OSBE-së: Erdha në Kosovë të marr informata të dorës së parë për reformat

Prishtinë, 15 korrik 2022 – Ministri i Punëve të Jashtme të Polonisë, Zbigniew Rau, i cili është kryesues i radhës... »

Kongresi amerikan miraton një rezolutë për rastin e vëllezërve Bytyqi

Uashington, 15 korrik 2022 – Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së ka miratuar një rezolutë lidhur me rastin e vrasjes së... »

Kuvendi i Shqipërisë e rrëzoi dekretin e Presidentit Meta për Butrintin

Tiranë, 14 korrik 2022 – Kuvendi i Shqipërisë e rrëzoi të enjten në mbrëmje dekretin e Presidentit Meta për rishikimin... »

Abazoviq thotë se është gati të japë dorëheqje nga pozita e kryeministrit

Podgoricë, 14 korrik 2022 – Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka thënë sonte në mbrëmje se ai është... »

Lajçak e Bislimi biseduan për hapat e ardhshëm të dialogut Kosovë – Serbi

Bruksel, 14 korrik 2022 – Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, e ka takuar sot në... »

Shkup: Debat mes tensionesh e protestash për propozimin francez

Shkup, 14 korrik 2022 – Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut të enjten u zhvillua debati për miratimin e dokumentit... »

Borrell dhe Varhelyi në Mal të Zi: Fokusohuni drejt integrimit në BE

Podgoricë, 14 korrik 2022 – Zyrtarët e lartë evropianë përgëzuan të enjten Malin e Zi për mbështetjen dhe rreshtimin përkrah... »

Ursula von der Leyen i sugjeron Maqedonisë së Veriut ta pranojë propozimin francez

Shkup, 14 korrik 2022 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen shkoi sot në Shkup ku foli në... »

Në Kosovë, miratohet në parim Projektligji për Byronë për Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme

Prishtinë, 14 korrik 2022 – Shimca në Kuvendin e Kosovës e miratoi të enjten në leximin e parë projektligji për... »

Dhoma Amerikane kërkon tërheqjen e projektligjit për amnistinë fiskale

Tiranë, 13 korrik 2022 – Kryeministri Edi Rama ka thirrur konsultime me grupet e biznesit për planin e tij kontrovers... »

Mbrojtja e Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit kërkon t’u dorëzohen materialet shfajësuese

Hagë, 13 korrik 2022 – Të mërkurën në Hagë u zhvillua konferenca e 13-të mbi ecurinë e çështjes kundër ish-drejtuesve... »

Nesër në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut do të votohet për propozimin francez

Shkup, 13 korrik 2022 – Kuvendi i Maqedonisë së Veriut (MV) do të mbajë të enjten (më 14 korrik) seancën... »