LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 110 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 110

Kuvendi i Shqipërisë e zgjodhi kreun e AMA-s, pavarësisht shqetësimeve të shumta

Tiranë, 7 korrik 2021 – Kuvendi i Shqipërisë e zgjodhi sot drejtuesin e ri të Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA),... »

Tiranë: Lufta ndaj krimit dhe korrupsionit

SPAK: Ky është vetëm fillimi Në Tiranë, drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme AntiKorrupsion, Arben Kraja, tha sot se arrestimet e... »

Në Kosovë, ngrihet aktakuzë kundër ish-ministres Dhurata Hoxha

Prishtinë, 7 korrik 2021 – Prokuroria Speciale e Kosovës njoftoi të mërkurën se ka ngritur aktakuzë kundër pesë personave me... »

Vuçiq: Rezoluta e Kosovës për Srebrenicën ishte e pritshme

Beograd, 7 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar pas miratimit të Rezolutës për dënimin e gjenocidit... »

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutë për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë

Prishtinë, 7 korrik 2021 – Deputetët e Kuvendit të Kosovës miratuan rezolutën për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë në Bosnje... »

Vdes Fazli Veseli, babai i Kadri Veselit

Prishtinë, 7 korrik 2021 – Fazli Veseli, babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, ka vdekur sot. I ndjeri ishte në gjendje... »

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen në Bruksel

Bruksel, 7 korrik 2021 – Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel, në kuadër të dialogut për normalizimin... »

Delegacioni i Kosovës e njofton BE-në për ecurinë e zbatimit të marrëveshjeve me Serbinë

Bruksel, 7 korrik 2021 – Të martën në Bruksel u zhvillua një takim i delegacionit të Kosovës për dialogun me... »

Ilir Bytyqi: Serbia madhëron kriminelët e luftës

“Problemi në rastin tonë dhe në shumë raste të tjera është se Serbia madhëron dhe mbron kriminelët e luftës”, tha... »

Nesër, Kuvendi i Kosovës diskuton për Marrëveshjen e Uashingtonit

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Marrëveshja për normalizim ekonomik mes Kosovës e Serbisë, e , nënshkruar nga ish-kryeministri i Kosovës,... »

Policia gjermane godet një rrjet gjigant të trafikut të drogës dhe armëve, mbi 750 të arrestuar

Berlin, 6 korrik 2021 – Policia gjermane ka goditur një rrjet gjigant të transportit të drogës dhe trafikimit të armëve,... »

Gjykata vendos për të arrestuarit në Lushnjë: Shtatë – në burg, katër – në arrest shtëpie

Tiranë, 6 korrik 2021 – Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) ka vendosur të lë në arrest me... »

Ankimohet vendimi i KPK-së për prokuroren Imeraj

Tiranë, 6 korrik 2021 – Në Shqpëri, Komisioneri Publik bëri të ditur se ka ankimuar vendimin e Komisionit të Pavarur... »

Në Prishtinë vazhdoi gjykimi për rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, më 6 korrik, ka vazhduar gjykimi për rastin e vrasjes... »

Lajçak: Në bisedimet Kosovë – Serbi nuk ka asgjë teknike

Bruksel, 6 korrik 2021 – I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet ndëmrjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak,... »

Sllovenia kërkon hapjen e negociatave të BE-së me Tiranën dhe Shkupin deri në tetor

Strasburg, 6 korrik 2021 – Kryeministri slloven, Janez Jansha, tha të martën se Bashkimi Evropian duhet t’u mundësojë Shqipërisë dhe... »

Arrestohen kryetari dhe 10 zyrtarë të Bashkisë së Lushnjes

Tiranë, 6 korrik 2021 – Kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe, u arrestua të martën gjatë një operacioni policor kundër korrupsionit,... »

Senatorja Ernst paralajmëron për rritjen e ndikimit rus në Ballkan

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Senatorja amerikane nga shteti i Ajovës, Joni Ernst, në një intervistë për Radion Evropa e... »

Vuçiq: E mbështes liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Beograd, 6 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Alekander Vuçiq, ka deklaruar se e mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën,... »

Presidentja e KE-së bëri thirrje për përshpejtimin e procesit të zgjerimit të BE-së

Bruksel, 5 korrik 2021 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, të hënën, përsëriti thirrjen për pëshpejtimin e... »

Kurti: BE-ja dujet t’i mbajë premtimet e saj

Prishtinë, 5 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se Bashkimi Evropian, duhet të bëjë pjesën e saj... »

Dendias: Legjitimiteti i njohjes eventuale të Kosovës buron nga GJND

Athinë, 5 korrik 2021 – Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, në një intervistë për gazetën “Realnews”, ka folur... »

Rama: Procesi për nënshtrimin e nacionalizmave në Ballkan po shtypet nga nacionalizmat në BE

Berlin, 5 korrik 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka adresuar kritika të ashpra ndaj vendeve që e pengojnë... »

Në Bruksel nisin përgatitjet për takimin Kurti-Vuçiq

Bruksel, 5 korrik 2021 – Bashkimi Evropian konfirmoi se takimi në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në nivelin... »

Rushiti: Dënimi i Vukotiqit, shpresë për drejtësi për viktimat tjera

Prishtinë, 5 korrik 2021 – Dënimi i ish-policit serb, Zoran Vukotiqit për dhunën seksuale është një rast historik për faktin... »

Zoran Vukotiq dënohet me 10 vjet burg, për dhunë seksuale gjatë luftës

Prishtinë, 5 korrik 2021 – Gjykata Themelore në Prishtinë e ka dënuar me dhjetë vjet burgim, ish-rezervistin e policisë serbe,... »

Gjermania do të ndajë tre milionë vaksina për Ballkanin Perëndimor

Berlin, 5 korrik 2021 – Kancelarja gjermane, Angela Merkel, pas një takimi virtual me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor në kuadë... »

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj rendit arritjet kundër korrupsionit

– Verifikimi i integritetit dhe vleresimi per drejtorine e pergjithshme te burgjeve – Projekti pilot per kurrikualet e shkolles per... »

Senatorja Ernst në kampin “Bondsteel”, tërheq vërejtjen për rrezikun nga ndikimi rus

Prishtinë, 3 korrik 2021 – Senatorja amerikane Joni Ernst, e vizitoi kampin ushtarak amerikan në Kosovë, Bondsteel. Ajo ua ka... »

Liderët e Kosovës ia urojnë SHBA-së Ditën e Pavarësisë

Prishtinë, 4 korrik 2021 – Liderët politikë në Kosovë kanë uruar Shtetet e Bashkuara për Ditën e Pavarësisë. Presidentja e... »