LAJME - ILLYRIA - Page 110 LAJME - ILLYRIA - Page 110

Gjermania: Jemi në dijeni për Open Balkan, mbështesim Planin e Veprimit të Tregut të Përbashkët Rajonal

Marrëveshjet e Planit të Veprimit për Tregun e Përbashkët Rajonal, janë miratuar në parim nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor... »

Posteri i Goran Bregoviqit lyhet me të zezë në rrugët e Tiranës

Këngëtari i njohur Goran Bregoviç që rrjedh nga një përzierje nacionalitetesh të ish-Jugosllavisë do të performojë në Festivalin e Birrës... »

Peleshi: Uroj të kthehet shpejt shtetasja shqiptare e mbetur në Afganistan (zë)

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi theksoi se ka besim që “do të jetë një operacion që do të ekzekutohet me... »

Mbaron takimi për afganët i amb. së SHBA-së, Kim me MJ, Xhaçka (video)

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka priti ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Juri Kim Knid Ndrenika https://wetransfer.com/downloads/9b345964d284bac1e833aa5bdf9664bf20210817104924/045f92a0e5feda00f5461d5299fa78cc20210817105008/070ebc Tirana dhe... »

Qeveria e Kosovës miraton vendimin për strehimin e afganëve

Qeveria e Kosovës të hënën në mbrëmje (16 gusht) ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Punëve të Brendshme, për dhënien... »

Takim urgjent për afganët mes MJ Xhaçka dhe ambasadores amerikane Kim

Zyrtarët theksuan se do të vazhdojnë në orët e ardhshme komunikimin me median si përherë rregullisht për çdo info Knid... »

Sekuestrohen 262 kg kanabis në Vlorë

Policia e Vlorës ka sekuestruar 262 kilogram lëndë e dyshuar narkotike kanabis. Pas finalizmit të operacionit të koduar “Çairet” u... »

Kurti: Kemi një muaj kontakte me SHBA në përgatitje për strehimin e afganëve

Kryeministri Albin Kurti, tha se një muaj që janë duke u përgatitur për strehimin e një grupi të shtetasve nga... »

Mbërrijnë në Rinas 44460 vaksina “Pfizer”

Mesazhi nga kryeministri Edi Rama: 44,460 doza të vaksinës Pfizer kanë mbërritur në Aeroportin “Nënë Tereza”👉duke e çuar në 1,845,660... »

Rikthehet shqetësimi i zjarreve në Shqipëri

Autoritetet në Shqipëri thonë se zjarrvënia e qëllimshme apo nga pakujdesia ka rikthyer shqetësimin serioz për gjendjen e zjarreve në... »

Në Shqipëri, prokurimet publike dëmtuan buxhetin mbi 120 milionë dollarë për 10 vjet

Tiranë, 16 gusht 2021 – Në Shqipëri korrupsioni në fushën e prokurimeve publike është gjerësisht i përhapur, duke sjellë për... »

Ministria e Jashtme e Kosovës: Jemi në kontakt me tre kosovarë në Afganistan

Prishtinë,16 korrik 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës thotë se është në kontakt me tre shtetas të... »

Shqipëri, grupi i parë me 250 afganë pritet të mbërrijë brenda javës

Një grup i parë prej 250 afganësh pritet të mbërrijë në Shqipëri brenda kësaj jave. Burime diplomatike i shpjeguan Zërit... »

Maqedonia e Veriut përgatitet për pranimin e afganëve

Shkup, 16 gusht 2021 – Maqedonia e Veriut po bashkëpunon me autoritetet amerikane dhe ato të Aleancës Veri-atlantike (NATO) për... »

Vaksinimi – kusht për të hyrë në Maqedoninë e Veriut

Shkup,16 gusht 2021 – Në Maqedoninë e Veriut nga dita e hënë kanë hyrë në fuqi masat e reja shtrënguese... »

Shqipëria siguroi përsëri në mesditë se është gati të presë afganët

Besohet se do të jenë 350 afganët e parë për t’u strehuar në Shqipëri Knid Ndrenika Ministrja e Jashtme, Olta... »

Rreth 100 shtetas të Maqedonisë së Veriut presin evakuimin nga Afganistani

Shkup, 16 gusht 2021 – Në Afganistan ndodhen rreth 100 shtetas të Maqedonisë së Veriut dhe të gjithë janë në... »

Kosova u bashkohet thirrjeve për largim të sigurt të njerëzve nga Afganistani

Prishtinë, 16 gusht 2021 – Kosova u është bashkuar Shteteve të Bashkuara dhe dhjetëra shteteve tjera, në thirrjen që të... »

Shqipëria do të strehojë disa qindra afganë

Shqipëria do të strehojë disa qindra afganë që kanë punuar me strukturat amerikane dhe ato të institucioneve të tjera ndërkombëtare... »

Mali i Zi, rritet numri i të infektuarve me COVID-19

Podgoricë,14 gusht 2021 – Në Mal të Zi, ditëve të fundit, është regjistruar një numër i lartë i të infektuarve... »

Në Greqi goditet rrjeti shqiptaro-grek i drogës

Janinë, 14 gusht 2021 – Policia greke e Janinës tha se goditi një rrjet shqiptaro-grek të drogës që përbëhej nga... »

20 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Shkup, 14 gusht 2021 – Marrëveshja e Ohrit e arritur para njëzet vjetësh, e pengoi ndarjen e Maqedonisë së Veriut... »

Mijëra lëndë të grumbulluara në Gjykatat e Apelit në Shqipëri

Tiranë, 14 gusht 2021 – Qendra studimore INFOÇIP ka përfunduar një studim në 6 Gjykatat e Apelit të Shqipërisë, ku... »

Në spitalet e Kosovës po trajtohen sfër 200 pacientë me COVID-19

Prishtinë, 14 gusht 2021 – Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) bëri të ditur të shtunën se në spitalet... »

Në Kosovë, vazhdon trendi i rritjes së shifrës së të infektuarve me COVID-19

Prishtinë, 14 gusht 2021 – Në Kosovë vazhdon trendi i shtimit të numrit të të infektuarve nga COVID-19. Instituti Kombëtar... »

OKB publikon një pullë postare në nderim të Nënës Terezë

Nju Jork, 13 gusht 2021 – Administrata Postare e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) e ka publikuar një pullë... »

Meta: Shqiptarët – garantë për stabilitetin e Maqedonisë së Veriut

Tiranë, 13 gusht 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka bërë thirrje për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së... »

Në Kosovë, 3 të vdekur dhe 1.128 raste të reja me COVID-19

Prishtinë, 13 gusht 2021 – Të premten në Kosovë u regjistrua numri më i lartë i të prekurve nga COVID-19... »

Reuters: Shtetet e Bashkuara kanë biseduar me Kosovën dhe Shqipërinë për strehimin e afganëve

Uashington, 13 gusht 2021 – Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka zhvilluar bisedime të fshehta me më shumë vende... »

Vdes politologu Ramush Tahiri

Prishtinë, 13 gusht 2021 – Të premten në Prishtinë ka vdekur politologu Ramush Tahiri. Pata disa muajsh ai ishte diagnostifikuar... »