POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 16 POLITIKË - (2-30) - ILLYRIA - Page 16

Sekui: Palët të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve

DENION NDRENIKA Komisioni Europian i bëri thirrje udhëheqjes politike në Shqipëri të pranojë dhe të ketë respekt për rezultatin e... »

Ema Bonino e cilëson historike Marrëveshjen Kosovë-Serbi

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Ministrja e Punëve të Jashtme të Italisë, Emma Bonino, e ka vlerësuar lart përkushtimin e... »

Shtyhet ratifikimi i Marrëveshjes së Brukselit në Kuvendin e Kosovës

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Kuvendi i Kosovës nuk do të votojë këtë javë projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së... »

SHBA deklaron vazhdimin e mbështetjes për Kosovën

Shkup, 19 qershor 2013 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) shprehin përkrahjen e mëtutjeshme për Kosovën, në nismen e... »

Premtimet e fundit elektorale pak para finishit të 23 qershorit

Rama: Legalizimet e shtëpive do t’i bëjmë falas – Berisha: Qytetarët paguajnë sot vetëm 30% të vlerës së legalizimeve  ... »

Pak vota për Partinë e Pensionistëve të Shqipërisë

Votuesit shqiptarë të ndarë në parti dhe jo sipas interesave   Aristir Lumezi Votuesit shqiptarë edhe në këto zgjedhje do... »

Malaj dhe Prifti, dy të pavarurit që sfidojnë Ramën dhe Berishën

Nga Dardan Malaj Në një kohë kur sistemi zgjedhor në Shqipëri nuk favorizon aspak konkurimin e partive jashtë koalicioneve, elementi... »

Rumsfeld: Shqipëria është vlerë në NATO

Ish-Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld qëndroi në Tiranë me ftesë të Fatmir Mediut, kryetarit të Partisë Republikane   Denion... »

SHBA-BE sytë tek 23 Qershori

Rama pesimist për vëzhguesit e ODIHR-it   Nga Dardan Malaj Bashkimi Evropian do t’i ndjekë zgjedhjet e 23 Qershorit me... »

Maqedoni: Regjistrim të popullatës, por pa mërgimtarët shqiptarë

Regjistrim të popullsisë nuk pati vitin e kaluar. Nuk pati as sivjet dhe me gjasë nuk do të ketë as... »

Dështoi edhe një raund bisedimesh midis Beogradit e Prishtinës

Ramadan Muçolli   Delegacionet e Beogradit e Prishtinës nuk arritën të gjejnë një zgjidhje të pranueshme për të dy palët... »

Nis diskutimi për ndryshime të Ligjit për Festat

Prishtinë, 17 qershor 2013 – Qeveria e Kosovës ka iniciuar ndryshimin e Ligjit për Festat Zyrtare. Në mbledhjen e të... »

Të hënën vazhdojnë bisedimet për telekomunikacionin dhe energjetikën

Bruksel, Beograd, 16 qershor 2013 –  Të hënën, në Bruksel, delegacionet e Kosovës dhe Serbisë do të zhvillojnë për raund... »

Thaçi e Daçiq vlerësojnë progresin në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Vjenë, 16 qershor 2013 – Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiq, kanë lavdëruar progresin e... »

Debat mbi marrëveshjen Kosovë-Serbi

Problemet mes dy vendeve janë krijuar me shekuj dhe ato nuk mund të zgjidhen brenda një nate, ky ka qenë... »

NATO shihet si sinonim i lirisë dhe paqes në Kosovë

14 vite pas hyrjes së forcave tokësore të NATO-së në Kosovë, kjo aleancë nga elita politike dhe qytetarët e Kosovës... »

Komisioni Europian: Të plotësohet KQZ-ja

KE me pikëpamje të njejta me SHBA-në për çështjet e zgjedhjeve të përgjithshme të 23 qershorit – Ambasadori Etore Sekui... »

Ku po përqendrohet beteja, nëntë ditë para zgjedhjeve

Beisha-Rama, “luftë” edhe për një votë të vetme në Tiranë, Elbasan, Fier dhe Berat –  Lezha, Shkodra dhe Durrësi janë... »

Marko Dajti: Do të rikthejmë bustin e Enver Hoxhës në qendër të Tiranës

Deklaratë provokuese publike nga Partia e Punës së Riorganizuar të Shqipërisë – Aleati i Partisë Socialiste në koalicion: “Busti do... »

Maqedoni: Zyrtarizmi i gjuhës shqipe kërkon ligj të ri

  Zejnulla Veseli   Shkup, 13 qershor – Duke sqaruar deklaratën e disa ditëve më parë, kur tha që Kushtetuta... »

Maqedonasit nuk i duan shqiptarët por i duan paratë e tyre

Anketa e zhvilluar gjatë muajit maj nga Instituti maqedonas “Dimitrije Çupovski” ka rezultuar se për maqedonasit, Shqipëria dhe Kosova shihen... »

Ndërkombëtarët të alarmuar për ngërçin në KQZ

Rrezikohet certifikimi i zgjedhjeve Afrimi i 23 qershorit kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare ka rindezur debatin e krizës në... »

Zgjedhjet lokale në Kosovë – më 20 ose 27 tetor

Prishtinë, 14 qershor 2013 – Zgjedhjet lokale në Kosovë do të mbahen me 20 ose më 27 tetor dhe ato... »

Jahjaga bëri thirrje për bashkëpunim të vendeve të rajonit

Bratisllavë, Prishtinë, 13 qershor 2013 – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka deklaruar të enjten në Bratisllavë, se vizioni i... »

Projekligji për ratifikimin e Marrëveshjes së Brukselit i kthehet qeverisë

Prishtinë, 12 qershor 2013 – Komisioni për legjislacion i Kuvendit të Kosovës nuk e ka proceduar për miratim Projektligjin për... »

Halimi: Shqiptarët e Luginës së Preshevës te këne status të njëjtë me serbët në Kosovë

Prishtinë, 10 qershor 2013 – Riza Halimi, lider i Partisë për Veprim Demokratik (PVD), njëherësh deputet në Kuvendin e Serbisë,... »

Të martën fillon gjykimi i rastit “Bllaca III”

Prishtinë, 10 qershor 2013 – Të martën mbahet seanca fillestare e procesit gjyqësor lidhur me rastin “Bllaca III”, në të... »

Të njohurat dhe të panjohurat e zgjedhjeve lokale në Kosovë

Ramadan Muçolli   Afati ligjor për shpalljen e zgjedhjeve lokale në Kosovë po afron, por Presidentja Jahjaga po e pret... »

Shqipëria përsëri me laps dhe letër

Dështon projekti i votimit dhe numërimit elektronik të votave – 5 milionë euro të shkuara dëm për projektin pilot me... »

PS-PD, beteja e egër për votat e fshatarëve

Nga Dardan Malaj Statistikat e regjistrimit të fundit të popullsisë dhe banesave konstatojnë se në Shqipëri afro 46% e popullsisë... »