HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA

ART SHËTITËS NË RRUGËT E ÇIKAGOS

– Hapat e bukura të Kaltrës, vajzës shqiptare – Nga Visar Zhiti The Art Walk in Chicago. Dhe kur arti... »

Elhaida Dani emërohet drejtore artistike e Festivalit të 63-të të këngës në RTSH

Tiranë, 11 qershor 2024 – Elhaida Dani, një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës së lehtë shqiptare, rikthehet në... »

Në 75-vjetorin e arkivave të Shqipërisë, vlerësohet partneriteti me ITSHKSH

Shkup, 10 qershor 2024 – Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) kremtoi 75-vjetorin e themelimit të saj. Nga data 5-9... »

Éric Faye: Do të vazhdoj të shkruaj për kulturën shqiptare

Prishtinë, 7 qershor 2024 – “Sa herë që vij në Ballkan e ndiej atë ngrohtësi dhe unë vazhdoj të shkruaj... »

‘Nata e errët e shpirtit’ përcaktoi aktivitetin misionar të Nënë Terezës

Universiteti i Birminghamit në Mbretërinë e Bashkuar njofton botimin e studimit të ri të Gëzim Alpion Birmingham, Angli – Një... »

Prezantim i shkëlqyer i kulturës së Kosovës në New York

Baleti Kombëtar të Kosovës paraqiti mbrëmë në Teatrin “St Jean” në Manhattan të New York-ut, premierën e shfaqjes “Tango Nights”... »

Ekspertët bëjnë thirrje për ruajtjen e zbulimit arkeologjik në Durrës

Tiranë, 30 maj 2024 – Ekspedita arkeologjike në territorin ku ngrihej shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës po i... »

Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në kanalet e RAI Calabria

Tiranë, 28 maj 2024 – Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) njoftoi se arbërishtja tashmë është gjuhë zyrtare... »

Një studim multidisiplinar mbi Kosovën dhe shqiptarët në kontekst të ndryshimeve gjeopolitike

Frashër DEMAJ (Recension për librin “Gjeopolitika, territori, konflikti” të akademik Hivzi Islamit dhe profesor Arsim Ejupit)   Botimi “GJEOPOLITIKA, TERRITORI,... »

Një botim me interes mbi gjeohapësirën shqiptare në kontekstin e ndryshimeve gjeopolitike

(Një vështrim fillestar mbi librin “Gjeopolitika, territori, konflikti” të Hivzi Islamit dhe Arsim Ejupit)   Të mërkurën në Akademinë e... »

“Dallëndyshja e kujtesës” rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

Tetovë, 22 maj 2024 – Të mërkurën, në Bibliotekën Universitare “Maks van der Shtul” të UEJL në Tetovë, në prani... »

Abetarja e Petrit Halilajt në Nju Jork e Lexueshme për të Gjithë

Rafaela Prifti Vargu i vizitorëve në hapësirën e tarracës së hapur të muzeut prestigjioz të artit The Metropolitan Museum of... »

Begaj vlerëson punën e Institutit të Trashëgimisë së Shqiptarëve në Shkup

Shkup, 15 maj 2025 – Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Shkëlqesia e tij z. Bajram Begaj, priti të ,artën në... »

REGJISORI I TVSH-SË JANI TANE, I PALODHUR EDHE NË EMIGRIM

“Jetova aq sa punova” Volfang Gëte Nga Fuat Memelli Janë disa regjisorë të Televizionit Shqiptar që me punën dhe talentin... »

“Kosova më jep shpresë për të ardhmen e Ukrainës”

Historia e Kosovës, shtetit që u përball me luftë 25 vjet më parë, fotoreporterit amerikan me bazë në Ukrainë, Brendan... »

NGA ERRËSIRA NË DRITË – BASHKËBISEDIM ME SHKRIMTARIN VISAR ZHITI…

“Care for Albania” – Chicago, SHBA. Nga Dr. Sonila Sejdaras Në mjediset e Organizatës “Care for Albania”, (“Kujdesu për Shqipërinë”),... »

Gjykata Kushtetuese i hap rrugë zbatimit të marrëveshjes për menaxhimin e Butrintit

Tiranë, 25 prill 2024 – Gjykata Kushtetuese vendosi me shumicë votash të rrëzojë kërkesën e deputetëve të opozitës për shfuqizimin... »

LETËR SHKRIMTARËVE SERBË

  Tregojuni fëmijëve se na keni vra Na keni therrë me bajoneta Të lidhur për trungje pemësh  Në fyt na... »

NË PANAIRIN E LIBRIT – SHTËPIA, NË SHTËPI – PANAIRI I LIBRIT

– SHBA, Connecticut, Stamford, Biblioteka “Ferguson” – Nga Visar Zhiti  Në SHBA në shtetin Connecticut, në qytetin Stamford, në Bibliotekën... »

“‘Lamtumirë!’, them i pari”…

Denion Ndrenika, Nju Xhersi Né Festivalin e 36 të kenges ne RTSH më kujtohet kenga “Lamtumirë them i pari” me... »

Jana Kukaj, artizanja që e ruan traditën në zonën e Zadrimës

Mimoza Picari, Zëri i Amerikës Të bësh art me baltën. Me mendjen zemrën dhe duart e saj Jana Kukaj, në... »

Një rreze drite në terrin e historiografisë së Kosovës

Ramadan Muçolli Historiografia është e rreptë. Nuk hedh në dritë periudhat, ngjarjet e figurat historike që nuk dokumentohen. Historiografia serioze... »

Shqipja është gjuha e dytë e huaj më e folur në Zvicër, pas anglishtes

Bernë, 19 mars 2024 – Një hulumtim i kryer nga Zyra Federale e Statistikave e Zvicrës, i kryer për herë... »

Marrëdhëniet e shqiptarëve me Kroacinë kanë në themel interesat e përbashkëta

Shkup, 18 mars 2024 – Drejtori i Arkivit Shtetëror të Kroacisë, Dinko Çutura, ka pritur sot në një takim pune... »

Lamtumirë miku im Bajram Sefaj!

Nga Qerim Vrioni         Pas një sëmundje të rëndë,  në datën 12 mars 2024, u nda nga jeta në... »

Shqipëria nuk u përgjigjet kritikave të UNESCO-s për Butrintin

Tiranë, 13 mars 2024 – Shqipëria publikoi të hënën raportin për Parkun Kombëtar të Butrintit, që do të shqyrtohet nga... »

Nderohet në Tiranë shkrimtari Naum Prifti, ish veprimtar i Federatës Vatra

Tiranë, 12 mars 2024 – Në Tiranë, Akademia e Shkencave nderoi sot në 92 vjetorin e lindjes shkrimtarin Naum Prifti.... »

Zonja Kreshmë

Jonida SELA Sot karnavalet në Shqipëri kanë trajta spektakolariteti dhe janë ritualizuar, aq sa koha rituale e caktuar nga besimet... »

Filmi “Oppenheimer” i fitoi 7 çmime “Oskar”

Los Anxheles, 11 mars 2024 – “Oppenheimer”, drama historike që bëri bujë dhe arriti fitime prej miliarda dollarësh, u shpall... »

Shqipëria u përgjigjet kritikave të UNESCO-s për Gjirokastrën dhe Beratin

Tiranë, 5 mars 2024 – Organizata e Kombeve të Bashkuara për Srsim, Shkencë e Kulturë, UNESCO, një vit më parë... »