HOMEPAGE - Shkence (2-4) - ILLYRIA

Science: Shqipëria e fundit në Europë për kërkime shkencore

Në një kohë kur shkencat dhe inovacioni po zhvillohen me një ritëm të shpejtë, duket se Shqipëria po renditet e... »

Tre shkencëtarë amerikanë fitojnë çmimin Nobel në kimi për studimet mbi pikat kuantike

Stokholm, 4 tetor 2023 – Tre shkencëtarë në Shtetet e Bashkuara u shpallën fitues të çmimit “Nobel” në kimi të... »

Çmimin Nobel për fizikë e ndajnë tre shkencëtarë, për studim të elektroneve

Stokholm, 3 tetor 2023 – Çmimi Nobel për Fizikë u është ndarë tre shkencëtarëve që kanë kryer eksperimente me dritën... »

Shkencëtarët Katalin Kariko dhe Drew Wesiman fitojnë çmimin Nobel për mjekësi

Stokholm, 2 tetor 2023 – Shkencëtarja hungareze Kalin Kariko dhe shkencëtari amerikan Drew Weissman fituan çmimin Nobel në mjekësi të... »

NASA po eksploron një aeroplan pasagjerësh që rrugën Nju Jork- Londër mund ta bëjë për 90 minuta

Nga Nju Jorku në Londër për vetëm 90 minuta? NASA po eksploron potencialin e një aeroplani supersonik që një ditë... »

India shkruan historinë, anija kozmike e saj zbarkon afër polit jugor të Hënës

Nju Delhi, 23 gusht 2023 – Anija kozmike Chandrayaan-3 ka zbarkuar në sipërfaqen hënore më 23 gusht, duke e bërë... »

Studimi: Inteligjenca Artificiale ndihmon në diktimin e kancerit të gjirit

Lund (Suedi), 21 gusht 2023 – Inteligjenca artificiale mund të përdoret në ekzaminimet e kancerit të gjirit për të përmirësuar... »

Donanemab, ilaçi me rezultate premtuese kundër Alzheimerit

Ilaçi i ri, Donanemab, është duke u përshkruar si pikë kthesë në luftën kundër Alzheimerit, pasi një testim global ka... »

Bota mund të ngrohet më shumë se 1.5 gradë Celsius deri më 2027

Bota mund të thyejë limitin kyç të temperaturës për herë të parë, kanë parashikuar shkencëtarët. Hulumtuesit kanë thënë se ekziston... »

Inteligjenca artificiale krijon zëra për filma dhe për reklama

Një numër gjithnjë e më i madh kompanish po përdor inteligjencën artificiale për të imituar zërat njerëzorë. Korrespondenti i Zërit... »

Raport i ri i OKB-së, shtresa e ozonit po ripërtërihet

Denver, 9 janar 2023 – Shtresa mbrojtëse e ozonit po ripërtërihet ngadalë, por dukshëm me një ritëm që do ta... »

SHBA pritet të njoftojë një arritje të madhe në fushën e energjisë

Uashington, 13 dhjetor 2022 – Departamenti i Energjisë i Shteteve të Bashkuara pritet të njoftojë të martën se shkencëtarët amerikanë... »

Një ilaç për Alzheimerin konsiderohet si zbulim i rëndësishëm

San Francisko, 30 nëntor 2022 – Shkencëtarët e kanë konsideruar si tejet të rëndësishëm zbulimin e një ilaçi që besohet... »

Sonda e re e NASA-s “Artemis” nis anijen kozmike “Orion” drejt Hënës

Uashington, 16 nëntor 2022 – Sonda e re e NASA-s Artemis, nisi fluturimin debutues për në Hënë, të mërkurën herët,... »

Tre shkencëtarë e fitojnë çmimin Nobel për kimi

Stokholm, 5 tertor 2022 – Tre shkencëtarë u nderuan të mërkurën me çmimin Nobel të këtij viti në kimi, për... »

Tre shkencëtarë fitojnë çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në teknologjinë kuantike

Stokholm, 4 tetor 2022 – Tre shkencëtarë fituan të martën çmimin Nobel të këtij viti në fizikë për punën e... »

Suedezi Svante Paabo e fiton Çmimin Nobel për Mjekësi

Stokholm, 3 tetor 2022 – Shkencëtari suedez Svante Paabo u nderua me çmimin Nobel në Mjekësi këtë vit për zbërthimin... »

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

Uashington, 27 shtator 2022 – NASA përplasi me sukses një sondë në një astereoid, gjatë një prove të paprecedentë për... »

NASA shpreson të nisë së shpejti raketën drejt Hënës

Uashington, 18 shtator 2022 – NASA deri më tani nuk ka qenë në gjendje të nisë raketën e parë për... »

NASA e shtyn sërish nisjen e raketës rreth Hënës

Cape Canaveral (Florida), 3 shtator 2022 – Raketa që NASA pritet ta dërgojë për një mision rreth Hënës ka pësuar... »

Shtyhet nisja e raketës së NASA-s drejt Hënës

Uashington, 29 gusht 2022 – Një problem me motorin e ka detyruar NASA-n të shtyjë lëshimin e raketës së re... »

Shërohet pacienti i katërt me HIV. Ai ishte i sëmurë prej vitit 1988

Mjekët e një spitali në Kaliforni thonë se një burrë që ishte i infektuar me HIV që nga vitet ‘80... »

Një epokë e re në eksplorimin e hapësirës

Uashington, 24 korrik 2022 – Astronomët dhe shkencëtarët nga mbarë bota kanë filluar të reagojnë ndaj imazheve të reja që... »

NASA publikon fotot e marra nga teleskopi më i fuqishëm hapësinor

Agjencia Hapësinore amerikane (NASA) publikoi sot grupin e plotë të fotografive të para me ngjyrë, të realizuara nga teleskopi hapësinor... »

Kamionët pritet të jenë automjetet e para pa shoferë në rrugë

Kamionët pa shoferë ndoshta do të jenë në autostrada shumë më herët se njerëzit që udhëtojnë me makina të vogla,... »

Çfarë zbulon zëri për personin?

Kur dërgjojmë zërin e një personi, krijojmë automatikisht edhe përshtypjen për karakterin e tij. Çfarë zbulon në të vërtetë zëri?... »

Neandertalët

Astrit Lulushi Nëse njerëzit e shpellave ishin më të fortë se njerëzit modernë, atëherë pse u zhdukën? Bëhet fjalë për... »

Shkencëtarët australianë zbulojnë një objekt “të frikshëm” në Rrugën e Qumështit

Curtin (Australi), 27 janar 2022 – Shkencëtarët australianë thanë se kanë zbuluar një objekt rrotullues të panjohur në Rrugën e... »

Kirurgu që e transplantoi zemrën e derrit te njeriu rrëfen në Euronews Albania

Tiranë, 17 janar 2022 – Pacienti të cilit iu transplantua zemra e derrit është në gjendje shëndetësore stabile. Kështu deklaroi... »

SHBA: Zemra e një derri transplantohet me sukses te një njeri

Nju Jork, 11 janar 2022 – Kirurgët amerikanë kanë transplantuar me sukses zemrën e një derri të modifikuar gjenetikisht në... »