BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 3 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

Në njëvjetorin e luftës, Ukraina nderon të rënët dhe premton qëndresë ndaj Rusisë

Kiev, 24 shkurt 2023 – Ukraina shënoi të premten njëvjetorin e fillimit të agresionit rus, në një ditë solemne përkujtimi... »

Shkon në mbi 50.000 numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Ankara / Damask, 24 shkurt 2023 – Numri i viktimave nga tërmetet e fuqishme që goditën Turqinë dhe Sirinë më... »

SHBA do të japë edhe 2 miliardë dollarë nidhmë ushtarake për Ukrainën

Uashington, 24 shkurt 2023 – Shtetet e Bashkuara do t’i ofrojnë Ukrainës një ndihmë shtesë prej 2 miliardë dollarësh për... »

Ish-shefi i FSB-së: Putini është tmerrësisht i frikësuar, e di se është në telashe

Moskë, 24 shkurt 2023 – Një ish-shef i Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB) së Rusisë ka deklaruar se Presidenti rus,... »

OKB kërkon tërheqjen e Rusisë nga Ukraina

Nju Jork, 23 shkurt 2023 – Kombet e Bashkuara pritet të votojnë më 23 shkurt një rezolutë që kërkon tërheqjen... »

Jeta e shqiptarëve në Ukrainë një vit pas fillimit të luftës

Largim nga shtëpia, ndarje me familje e biseda të vështira me fëmijët për luftën janë përvojat e disa qytetarëve ukrainas... »

Ndihma amerikane për Ukrainën, më e madhja që nga lufta në Irak

Uashington, 23 shtator 2023 – Nga fillimi i sulmit rus kundër Ukrainës një vit më parë, Kongresi i Shteteve të... »

Putin: Rusia po i kushton vëmendje të shtuar forcimit të arsenalit bërthamor

Moskë, 23 shkurt 2023 – Presidenti rus Vladimir Putin uroi të enjten ushtrinë me rastin e Ditës së Mbrojtësve të... »

Disidentët rusë kujtojnë tmerrin e pushtimit të Ukrainës

Robert Coalson e Idel. Realities, REL Pushtimi masiv dhe i paprovokuar i Ukrainës nga Rusia ishte tronditje e madhe për... »

Sa efektive janë sanksionet kundër Rusisë?

Sipas ekspertëve, masat ndëshkuese janë efektive – edhe nëse ende nuk e kanë arritur qëllimin e tyre përfundimtar. Cilat janë... »

Biden: Putin bëri gabim të madh që e pezulloi traktatin për armët bërthamore

Varshavë, 22 shkurt 2023 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se homologu i tij rus, Vladimir Putin,... »

Putin: Rusia po lufton për tokat e saj historike

Moskë, 22 shkurt 2023 – Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se Rusia po lufton për tokat e saj “historike” në... »

Papa dënon luftën në Ukrainë, kërkon armëpushim dhe negociata

Vatikan, 22 shkurt 2023 – Dy ditë para përvjetorit të parë të pushtimit rus të Kievit, Papa Françesku tha se... »

Ndihma ushtarake për Ukrainën shumë më e vogël se në luftëra të tjera

Frank Hofmann, DW Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi gjatë vizitës së tij të shkurtër në Kiev të hënën se ai... »

Duma ruse voton për pezullimin e Traktatit të armëve bërthamore

Moskë, 22 shkurt 2023 – Dhoma e Ulët e Parlamentit rus, e njohur si Duma e Shtetit, votoi të mërkurën... »

Biden takohet në Varshavë me liderët e Evropës Lindore

Varshavë, 22 shkurt 2023 – Në ditën e dytë të vizitës së tij në Poloni, presidenti amerikan, Joe Biden, pritet... »

Si gabuan të gjithë me parashikimet për luftën në Ukrainë?

Më 22 shkurt 2022, kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e ka pranuar një telefonatë nga homologu i tij amerikan.... »

Biden: Rusia nuk do të shënojë kurrë fitore në Ukrainë

Varshavë, 21 shkurt 2023 –Pak ditë para njëvjetorit të fillimit të agresionit rus ndaj Ukrainës, Presidenti amerikan, Joe Biden, tha... »

Blinken u kërkon Greqisë dhe Turqisë të zbusin retorikën që rrit tensionet midis tyre

Athinë, 21 shkurt 2021 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, u bëri thirrje Greqisë dhe Turqisë që të shmangin... »

Iranianët organizojnë protesta të reja kundër Qeverisë

Teheran, 20 shkurt 2023 – Iranianët kanë nisur protesta të reja kundër Qeverisë në dhjetëra lagje në kryeqytetin iranian, Teheran,... »

Biden në Kiev: “Amerika është me ju, bota është me ju”

Kiev, 20 shkurt 2023 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, qëndroi në një vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë... »

Zbulimi britanik: Ukraina rrëzoi javën e kaluar disa balona që fluturonin mbi Kiev

Londër, 19 shkurt 2023 – Ukraina ka goditur dhe rrëzuar të paktën gjashtë balona që fluturuan mbi Kiev të mërkurën,... »

Vajzat afgane detyrohen të heqin dorë nga ëndrrat, u kthehen medreseve

Kandahar (Afganistan), 19 shkurt 2023 – Në një dhomë të ftohtë në provincën Kandahar në pjesën jugore të Afganistanit, që... »

Shkon në mbi 45 mijë numri i viktimave të tërmetit në Turqi e Siri

Ankara, 18 shkurt 2023 – Tre persona, mes tyre një fëmijë, u nxorrën të gjallë nga rrënojat e tërmetit në... »

Bullgari: 6 persona akuzohen për vdekjen e 18 imigrantëve afganë

Sofje, 18 shkurt 2023 – Prokurorët bullgarë kanë ngritur akuza ndaj gjashtë personave për trafikim të qenieve njerëzore, pasi 18... »

Ish-Presidenti Jimmy Carter nis kapitullin e fundit të jetës

Ish-Presidenti Jimmy Carter (Xhimi Karter) ka vendosur të heqë dorë nga ndërhyrjet mjekësore duke preferuar që të lërë natyrën të... »

SHBA: Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Mynih, 18 shkurt 2023 – Administrata presidentit Biden ka arritur zyrtarisht në përfundimin se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit... »

Bullgari: 18 migrantë të vdekur gjenden në një kamion të braktisur

Sofje, 18 shkurt 2023 – Autoritetet bullgare njoftuan se kanë gjetur 18 migrantë të vdekur në një kamionë të braktisur,... »

Grupi i parë i ushtarëve ukrainas përfundon trajnimin amerikan në Gjermani

Uashington, 18 shkurt 2023 – Grupi i parë prej 635 luftëtarësh ukrainas ka përfunduar një trajnim të avancuar pesë-javor amerikan... »

Lufta në Ukrainë në fokus të Konferencës së Sigurisë në Mynih

Mynih, 17 shkurt 2023 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i bëri thirrje udhëheqësve perëndimore të shpejtojnë ndihmën ushtarake për Ukraninën.... »