EKONOMI - (1) - ILLYRIA - Page 3 EKONOMI - (1) - ILLYRIA - Page 3

SHBA mbështet marrëveshjen Shqipëri-Kosovë për bashkimin e tregut energjetik

Ambasadorja Juri Kim dhe USAID-i thanë se SHBA ishin krenare për marrëveshjen e formsuir në Tiranë nga ERE, ZRRE, OST... »

Guvernatori Sejko: “Rritja e çmimeve, rrezik për rimëkëmbjen”

Tiranë, 22 tetor 2021 – Banka e Shqipërisë po monitoron pasojat e rritjes së çmimeve dhe në rast se ndikimi... »

BB: Shqipëria e Kosova shënuan rimëkëmbje e fuqishme të ekonomisë

Uashington, 21 tetor 2021 – Shqipëria dhe Kosova rregjistruan një rimëkëmbje të fuqishme të ekonomisë së tyre pas frenimit që... »

Kosovë: Komuniteti i bizneseve e mbështet themelimin e Gjykatës Komerciale

Prishtinë, 21 tetor 2021 – Bizneset në Kosovë e mbështesin nismën e Qeverisë për themelimin e Gjykatës Komerciale. Në një... »

Jaço, i zgjedhur president i AmCham-it garanton: Zëri i bizneseve do të jetë i fortë

President i Dhomës Amerikane të Tregtisë u rizgjodh Enio Jaço ndërsa AmCham zhvilloi Asamblenë e Përgjithshme Knid Ndrenika I rizgjedhur... »

OSHEE blen 6.4 milionë euro energji elektrike për një javë, dy ankande siguruan më pak se gjysmën e sasisë së kërkuar

Furnizuesi i Tregut të Lirë SH.A, pjesë e shoqërise OSHEE Group, zhvilloi sot ankandin e radhës për blerjen e sasisë... »

Çmimin Nobel për Ekonomi e ndajnë tre studiues

Stokholm, 11 tetor 2021 – David Card, Joshua Angrist dhe Guido Imbens janë shpërblyer të hënën me Çmimin Nobel për... »

Rusia e fajëson BE-në për rritjen e ꞔmimit të gazit

Shpërthimet e ꞔmimeve të gazit në tregjet ndërkombëtare kanë shkaktuar kritika të ashpra të BE kundër Rusisë. Ky vend bëhet... »

BB: Rritja ekonomike në Kosovë sivjet pritet të jetë 7.1%

Kosova pritet të ketë rritje ekonomike me 7.1 për qind në vitin 2021, këtë vlerësim e ka dhënë Banka Botërore... »

Rritje e çmimeve të mallrave dhe shërbimeve në gjithë botën

Uashington, 7 tetor 2021 – Konsumatorët në të gjithë botën po përballen me çmime më të larta për një shumëllojshmëri... »

Rama paralajmëron krizë energjetike me efekte tronditëse, çmime marramendëse

Mesazhi drejtuar shtetasve nga kryeministri Edi Rama: https://www.facebook.com/ediramaal/videos/1277511976021393 Të dashur bashkëqytetarë dhe bashkëqytetare, vala goditëse e një tjetër fatkeqësie natyrore,... »

Për projektin e Portit të Ri të Durrësit nga 14 kompani, u përzgjodhën 5

Kryeministri Edi Rama publikoi në fejsbuk foto nga projekti i ri i Portit të Ri të Durrësit ⚓ Porti i... »

INSTAT: Gati 1/4 e popullsisë mbi 16 vjeç nuk përballoi financiarisht ekzaminimet shëndetësore dhe dentare më 2019

Gati çereku i popullsisë së rritur në vendin tonë e patën të pamundur të përballojnë financiarisht në vitin 2019 ekzaminimet... »

AmCham: Bashkëpunimi me qeverinë dhe Kuvendin e ri është kritik

Dhoma Amerikane e Tregtisë, siç thekson presidenti Enio Jaço, vëren se dinamika e zhvillimeve por edhe perspektivës Europiane që Shqipëria... »

Indeksi i plotë 2021 i Dhomës Amerikane të Tregtisë për Shqipërinë (pdf)

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi sot më 8 Shtator 2021 edicionin e 9-të të Indeksit të Biznesit, i... »

Hulumtimi i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Bie besimi i biznesit në Shqipëri

Tiranë, 8 shtator 2021 – Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi sot Indeksin Vjetor për vitin 2020, ku regjistrohet përsëri një... »

Në 2019 Shqipëria shpenzoi më shumë për mbrojtjen që nga viti 2007

Raporti më i lartë i shpenzimeve të qeverisë për mbrojtjen ndaj PBB -së në Estoni, më i ulëti në Irlandë... »

Banka e Shqipërisë ul blerjet e Euros për rezervën valutore

Banka e Shqipërisë uli ndjeshëm blerjet e Euros në ankandin e radhës që u zhvillua ditën e premte Sipas informacioneve... »

Shqipëria e ka Kosovën “hambar” + 145 mln Euro, por Serbia i merr 134 mln Euro

Mallrat kryesore që eksportojmë në Kosovë janë materialet e ndërtimit e metalet (kryesisht çeliku, tullat, çimento), lëndë djegëse e energji... »

Vazhdon rënia e Euros drejt 121 lekëve, rritet disi Dollari amerikan

Monedha e përbashkët ka vijuar me nënçmimin e fortë edhe në dy ditët e para të kësaj jave Monedha e... »

Ekonomia e Shqipërisë – mes optimizmit të matur për rritje dhe thellimit të borxheve e deficitit

Tiranë, 6 gusht 2021 – Në Shqipëri, Banka Qendrore shprehu optimizëm të matur mbi rritjen ekonomike dhe zbehjen e presioneve... »

Rritja e borxhit publik rrezikon destabilizimin financiar në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 4 gusht 2021 – Borxhi publik në Maqedoninë e Veriut ka arritur në shifrat më të larta të shënuara... »

Telekomi i Kosovës – i mbytur në borxhe, rrezikon edhe licensën e operimit

Prishtinë, 3 gusht 2021 – Komisioni i Kuvendit të Kosovës për Mbikëqyrjen e Financave Publike e ka shqyrtuar të martën... »

Kosova shënon rritje të eksportit të bimëve aromatike dhe mjekësore

Prishtinë, 31 korrik 2021 – Me ngjyra të ndritshme vjollcë dhe të kaltër, lulet e cianit që ndryshe njihen si... »

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoninë e Veriut?

Shkup, 24 korrik 2021 – Qeveria e Maqedonisë së Veriut synon të vendosë tatime për bletarët, respektivisht për çdo koshere... »

Telekomi i Kosovës gjobitet për moszbatim të kodit +383

Prishtinë, 21 korrik 2021 – Telekomi i Kosovës është duke pësuar gjoba mujore në vlerë prej 5 mijë eurosh nga... »

Kompania amerikane “Excelerate Energy” shqyrton mundësinë e një gazsjellësi në Shqipëri

Një kompani amerikane që synon futjen e Gazit të Lëngshëm Natyror (GNL) në Shqipëri, ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi për... »

Bashkëpunimi Shqipëri – Kosovë: Shumë marrëveshje, shumë pak konkretizim

Tiranë, 19 korrik 2021 – Në Tiranë, organizata e bizneseve Al-Konfindustria shprehu sot shqetësim për shkëmbimet e dobëta ekonomike mes... »

Qeveria e Kosovës emeton 20 milionë euro bono thesari për diasporën

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Ministri i Financave dhe Transfereve në Qeverinë e Kosovës, Hekuran Murati, ka bërë të ditur... »

Ishte larguar si emigrant, kthehet në Kosovë si investitor milionash

Prishtinë, 4 korrik 2021 – Ukë Blakaj nga Komuna e Istogut ishte vetëm 19-vjeçar, kur së bashku me familjen e... »