HOMEPAGE - Ekonomi (2-4) - ILLYRIA - Page 3 HOMEPAGE - Ekonomi (2-4) - ILLYRIA - Page 3

MIA – Made in Albania

Fotoja tregon një Mercedes të përshtatur në trap a raft për shëtitje turistike në një liqen të vogël, sot një... »

Elon Musk e blen Twitter-in

Bordi i Twitter ka pranuar ofertën e Elon Musk për blerjen e kompanisë, me një shifër prej 44 miliardë dollarë.... »

Në Shqipëri, rritja e çmimeve godet shtresat në nevojë

Tiranë, 25 prill 2022 – Agresioni rus ndaj Ukrainës ka shkaktuar një valë tronditëse në krejt tregun botëror, që prej... »

Fundi i palavdishëm i gjigandit shqiptar të hidrokarbureve

Ola Xama, BIRN Tre muaj përpara se çmimi i naftës të arrinte nivelet më të larta historike në treg, Kombinati... »

Në Kosovë, u pezullohet leja e importit katër kompanive të derivateve të naftës

Prishtinë, 19 prill 2022 – Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka pezulluar lejet për katër kompani të derivateve të... »

Kosova ndalon eksportin e disa produkteve ushqimore

Prishtinë, 13 prill 2022 – Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të ndalojë përkohësisht eksportin e disa produkteve ushqimore... »

Inflacioni në Kosovë arrin në 10 për qind

Prishtinë, 12 prill 2022 – Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) bëri të ditur më 12 prill se indeksi i... »

Në Shqipëri, shtohen vështirësitë e sektorit të fasonerisë

Tiranë, 10 prill 2022 – Pas periudhës thuajse dy vjeçare të pandemisë COVID-19, biznesi fason në Shqipëri, që prodhon veshje... »

INSTAT: Në vitin 2021, ekonomia e Shqipërisë u rrit 8.5%

Tiranë, 31 mars 2022 – Në Shqipëri, ekonomia regjistroi një rritje të fortë jatë vitit të shkuar. Të dhënat paraprake... »

Ekonomia e Shqipërisë po preket nga pasojat e luftës në Ukrainë

Tiranë, 8 mars 2022 – Shqipëria ngriti një komitet të posaçëm ndërministror për përballimin e pasojave mbi ekonominë, që po... »

Çmimi i naftës arrin nivelin më të lartë që nga viti 2008

Uashington, 7 mars 2022 – Çmimet e naftës u rritën në nivelin më të lartë që nga viti 2008, pasi... »

“Z-Mobile” e fiton edhe një rast në Arbitrazh, Telekomi obligohet t’ia paguajë mbi 11 milionë euro

Prishtinë, 21 shkurt 2022 – Ish-kompania “Z-Mobile” ka fituar edhe një herë në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit kundër Telekomit të... »

Në Kosovë, importet nga Serbia bien për rreth 37%

Prishtinë, 16 shkurt 2022 – Sasia e prodhimeve të Serbisë në tregun e Kosovës ka rënë për gati 37 për... »

Mungesa e gazit rus mund të shkaktojë “katastrofë” në Evropë

Gazi natyror që rrjedh nga tubacionet e Rusisë, ngroh shtëpitë dhe objektet në pjesën më të madhe të Evropës. Thënë... »

Banka Botërore: Shqipërisë i duhet një model më i qëndrueshëm ekonomik

Uashington / Tiranë, 11 shkurt 2022 – Banka Botërore vlerëson se “rritja e ardhshme e Shqipërisë kërkon një model më... »

Lazim Destani në Odën Ekonomike të MVP-së: Duhet bashkëpunim mes Odave të trevave tona

Presidenti i Nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare Z. Lazim Destani ka zhvilluar ditën e djeshme një takim... »

Kosova ka potenciale për prodhimin e energjisë nga dielli dhe nga era

Prishtinë, 6 shkurt 2022 – Në kohën që mbarë bota është në kërkim të burimeve energjetike, edhe në Kosovë ka... »

Bursa Shqiptare e Energjisë bëhet anëtare e Shoqatës Evropiane të Energjisë, EUROPEX

Tiranë, 1 shkurt 2022 – Bursa Shqiptare e Energjisë (ALPEX) i është bashkuar shoqatës evropiane të shkëmbimit të energjisë Europex-it... »

BQK: Rritja ekonomike në Kosovë në vitin 2021 ishte 9.9 për qind

Prishtinë, 25 janar 2022 – Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka thënë se rritja ekonomike në Kosovë... »

KLSh raporton rrezik për pensionet pasi mungojnë 16.6 miliardë lekë

Skema e pensioneve mund të rrezikohet seriozisht në vitet që vijnë si pasojë e mosarkëtimit të detyrimeve për kontributet nga... »

Në Shqipëri, vazhdojnë debatet lidhur me borxhin publik

Në Shqipëri dy krizat e njëpasnjëshme, ajo e tërmtit të vitit 2019 dhe kriza e Pandemisë së Covid 19, e... »

Energjia elektrike në Kosovë mund të shtrenjtohet 7 për qind

Prishtinë, 14 dhjetor 2021 – Fatura e energjisë elektrike në Kosovë mund të shtrenjtohet për 7 për qind në muajt... »

Banka Popullore qetëson qytetarët: Denari është stabil

Banka Popullore (BP) i demanton informacionet e publikuara në disa portale dhe rrjete sociale se kursi i euros është rritur.... »

Kosova dhe Shqipëria bëjnë edhe një hap drejt tregut të përbashkët energjetik

Prishtinë, 7 dhjetor 2021 -Rregullatorët e energjisë të Kosovës dhe Shqipërisë nënshkruan të martën në Prishtinë një marrëveshje për njohjen... »

Kosova, i vetmi vend në rajon pa rezerva të arit

Prishtinë, 4 dhjetor 2021 – Kosova është shteti i vetëm në rajon, i cili nuk ka rezerva të arit. Banka... »

Çmimi i energjisë elektrike në Kosovë mund të rritet për mbi 30 për qind

Prishtinë, 22 nëntor 2021 – Fatura e energjisë elektrike për muajin prill të vitit të ardhshëm, qytetarëve të Kosovës do... »

Hajdari: Kosova nuk është e përfaqësuar siç duhet në CEFTA

Prishtinë, 22 nëntor 2021 – Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka thënë se Kosova nuk është duke... »

Kurti: Strategjia e Energjisë 2022-2030 mundëson furnizim të sigurtë me energji

Prishtinë, 18 nëntor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, prezantoi të enjten Strategjinë e Energjisë 2022-2030. Gjatë prezantimit, ai... »

Nimanbegu: Eurofondi synonte përfitimin, Mitroviq: Punëtorët u plaçkitën

Në seancën e 11-të të Komisionit parlamentar për Përcjelljen dhe Kontrollin e Privatizimeve, u shqyrtua procedura e privatizimit të Kripores... »

KE: Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor – përtej pritjeve

Bruksel,12 nëntor 2021 – Vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor që kanë statusin e vendit kandidat, këtë vit do të... »