HOMEPAGE - Histori (2-4) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Histori (2-4) - ILLYRIA - Page 2

Tepelenë, shënohet Dita evropiane e viktimave të regjimeve totalitare

Nga Raimond Kola Autoriteti i Dosjeve dhe Shoqata e ish të Përndjekurve Politikë Antikomunistë shënuan sot (e hënë) në ish-kampin... »

Vajza hebreje kthehet pas 74 vitesh në Shkodër të takojë familjen që e shpëtoi

Në fillim të verës së vitit 1943, Shalom Adishe e kishte ndarë mendjen: braktisi Prishtinën  e pushtuar nga nazistët dhe... »

Arkivi i Shtetit publikon dokumente për arratisje nga burgu i Tiranës

Tiranë, 13 gusht 2021 – Dy të dënuar, Arbër Çekaj dhe Fatmir Pjetri, tentuan të arratisen nga burgu i sigurisë... »

Arvanitasi që fitoi maratonën e parë në historinë e Lojërave Olimpike

Spiridon Luisi ujësjellësi i fshatit që fitoi medaljen e parë të artë për Greqinë në histori, në Olimpiadën e parë,... »

BRONZI I SHQIPTARIZMËS

Nga Visar Zhiti Kthehet në Kolonjën e tij në bronz legjendari Sali Butka. Jeta e tij është histori, pjesë e... »

Corriere d’Italia (1913) / Intervista me Isa Boletinin : “Nëse Shkodra dhe Janina do t’u jepeshin aleatëve, unë do të ndieja të njëjtën dhimbje që do të ndienin italianët nëse Roma do të dorëzohej!”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Korrik 2021 “La Stampa” ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n°2,... »

Radiocorriere (1931): Ja përse nevojitet një stacion radiofonik në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Korrik 2021 “Radiocorriere” ka botuar, me 2 maj 1931, në faqen n°15, një shkrim në... »

2 korrik 1990 – 2 korrik 2021

Nga Afrim Krasniqi Vlerësimi? Ngjarjet e korrikut 1990 patën impakt të rëndësishëm në ecurinë e zhvillimeve politike dhe shoqërore në... »

International Herald Tribune (1980) / Leka Zogu I mori azil politik në Egjipt në emër “të vlerave supreme humanitare që rrjedhin nga besimi tolerant i Islamit”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Qershor 2021 “International Herald Tribune” ka botuar, të enjten e 3 korrikut 1980, në faqen... »

Le Monde (1985) / Deklarata e Leka Zogut I në Paris me rastin e vdekjes së Enver Hoxhës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Qershor 2021 Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të dielën e 14 prillit 1985, në faqen... »

Kur për baba, të bie Stalini

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1967, vajza e Josif Stalinit hyri në Ambasadën Amerikane dhe Nju Dehli të Indisë dhe... »

Ekspozita “Rezistenca e padhunshme e Kosovës 1989 -1999”

Periudha e rezistencës paqësore dhe shtetndërtimit në Kosovë prezantohet përmes fotografive dhe dokumenteve të ndryshme në muzeun “Shtëpia e Pavarësisë... »

Zgjerimi i NATO-s: Një histori përplasjesh mes Perëndimit dhe Rusisë

Disa mite na kthejnë shumë vite prapa. Ky mit – nëse do të mund të vlerësohet i tillë – na... »

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Ulqin, 16 maj 2021 – Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur... »

Europa Mbretëreshë dhe Arbëria

Dorian Koçi, drejtor i Muzeut Historik Kombëtar Kjo është një hartë e vjetër e Europës e shekullit te XVI, e... »

93 vjet më parë zbriti për herë të parë në fushën e Kastriotit aeroplani për pasagjerë i Shoqërisë Italiane Adria Aereo Lloyd

Nga Pertefe Leka Në këte udhëtim të parë pati shansin të ishte pasagjer Im Atë, i cili e përshkruan mbërritjen... »

Demonstratat 1981 – vetëdijesimi dhe përcaktimi gjithëshqiptar

Nga Don Lush Gjergji Populli ynë, dikur ilir, pastaj arbëror e tash shqiptar, me shekuj është flijuar dhe përpjekur për... »

Ibrahim Rugova – lideri më i votuar në historinë e zgjedhjeve të lira në Kosovë

Dr Ibrahim Rugova, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, lider i lëvizjes për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, do të... »

Mons. dr. Zef Oroshi, një mozaik i historisë shqiptare me një taban të lartë fetar, kombëtar e kulturor

(Sot, më 15 mars të vitit 2021, shfletojmë dhe kujtojmë Prelatin e Kishës Katolike shqiptare, mons. dr. Zef Oroshi, në... »

Patriku shqiptar i Kishës bullgare që shpëtoi hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore

Nga Ruben Avxhiu Marko Konstandini (Marko Konstantinov) ishte një shqiptar nga Pogradeci që u vendos në Sofje të Bullgarisë, ku... »

100 vjet më parë. Presidenti Wilson Konferencës së Parisit: Larg duart nga Shqipëria!

100 vjet më parë në 6 mars, 1920: As grekët në jug e as jugosllavët në veri, nuk duhet të... »

Një surprizë që fshihet në javoren vjeneze “Das Interessante Blatt”, në numrin e saj të 28 Nëntorit 1912

Shkrimi i tetë i ciklit për 550 vjetorin e pritshëm të vdekjes së Skënderbeut Nga Ylli Polovina Fakti që pas... »

Kur përfaqësuesit e Podgoricës kërkuan bashkim me Shqipërinë

Shtatëdhjetë e dy vjet më parë, në 14 maj 1942, përfaqësuesit dhe të dërguarit e posaçëm të popullsisë myslimane dhe... »

Historiku i kafenesë së parë në Londër

Nga Ilir Seci   Në fillim të viteve ’90 pata lexuar në gazetën “Rilindja” të Kosovës një shënim të shkurtër... »

Çekrezi: Ja, plani i tretë për copëtimin e Shqipërisë

Libri i ri: Kostë Çekrezi: “Plani i tretë për copëtimin e Shqipërisë”, botimet “Naimi”, Tiranë 2013.   Libri i Kostë... »

Pse Amerika nuk preferoi pro-amerikanizmin e Nolit por realpolitikën e Zogut

Cikël historik me rastin e 20-vjetorit të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike shqiptaro-amerikane – Pjesa e dhjetë   Ahmet Zogu dhe... »

Pellazgët janë popull i gjallë

Pellazgët janë populli i vetëm i identifikuar në Europën parahistorike, mijëvjeçari i 6 p.e.s. , që vërtetohet me mbishkrimet e... »

Në linjën Tiranë-Washington, shfaqet Ahmet Zogu

Cikël historik me rastin e 20-vjetorit të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike shqiptaro-amerikane – Pjesa e tetë   Ndërsa Fan Noli... »

Roli i Presidentit Woodrow Wilson në Mbrojtjen e të Drejtave të Shqipërisë

Nga arkivat e komunitetit – ligjëratë studimore e mbajtur me rastin e 50 vjetorit të vdekjes së Presidentit Woodrow Wilson,... »

Noli dhe Konica, SHBA në mes

Cikël historik me rastin e 20-vjetorit të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike shqiptaro-amerikane – Pjesa e gjashtë   Nga Ylli Polovina... »