HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 25 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 25

Ulet në 7 numri i viktimave dhe në 647 i infektimeve me COVID-19 brenda 24 orëve në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

SHBA “krah” KM Kurti: E drejta e Kosovës të aplikojë reciprocitetin

Pas deklaratës së kryeminsitrit Albin Kurti lidhur vendosjen e reciprocitetit dhe arritjes së një akordi mes Serbisë e Kosovës, ka... »

PD kërkon komision hetimor kuvendar për zgjedhjet e 25 prillit, ja 9 parregullsitë

Zbardhet kërkesa e Partisë Demokratike për Komisionin Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit Me kKërkesën e u depozituar sot në... »

Arrihet marrëveshja Kosovë – Serbi për krizën në veriun e Kosovës

Bruksel, 30 shtator 2021 – “E kemi një marrëveshje. Pas dy ditë negociatash intensive, një marrëveshje për shtensionimin e dhe... »

Manja dhe Kim: Pengesat e vogla s’do ta ndalin bashkëpunimin kundër krimit

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja priti ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim Biseda ishte shumë konstruktive dhe... »

Vazhdojnë bisedimet në Bruksel, ende s’ka marrëveshje finale

Bruksel, 29 shtator 2021 – Në Bruksel po vazhdojnë ende bisedimet mes kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe... »

Gjermania kërkon rikthimin e vizave për Shqipërinë dhe vendet e Lindjes

Qëndrimi i paligjshëm dhe kërkesat e larta për azil nga disa shtete të Ballkanit Perëndimor po shkaktojnë diskutime mbi pezullimin... »

Zv/presidentja e AP të NATO-s, Kodheli: S’na vendos kush ultimatum!

Zv/presidentja e Asamblesë Parlamentare të NATO, Mimi Kodheli ka folur për tensionet Kosovë-Serbi Kodheli siguron se nuk ka për të... »

Osmani nënshkruan marrëveshje me SHBA-të, Kosova përfiton 3 mln dollarë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe drejtoresha e USAID-it në Kosovë, Zeinah Salahi, kanë nënshkruar sot amendamentin 3... »

Manja: Marrëveshja e Ekstradimit me Spanjën, sinjal i qartë për botën e krimit

Ministri Drejtësisë, Ulsi Manja theksoi se kryerësit e krimeve nuk do të mund t’i fshihen drejtësisë as në Spanjë dhe... »

Osmani-Von der Leyen: Njohja reciproke, e vetmja zgjidhje për paqe në rajon

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.... »

Escobar: Të ulen menjëherë tensionet mes Kosovës e Serbisë

Bruksel, 29 shtator 2021 – Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar, të mërkurën... »

Ndërron jetë në spital pas vetëplagosjes me plumb në kokë, vrasësi i policit

Aldi Rama ka ndërruar jetë në spitalin e Traumës disa orë pasi qëlloi veten në Lezhë. Ai vrau policin Saimir... »

Giacobbe: “Për SHBA-të, sovraniteti i Kosovës është i pacenueshëm”

Prishtinë, 28 shtator 2021 – Për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sovraniteti i Kosovës është i pacenueshëm, ka thënë i... »

SHBA: Escobar në Bruksel, në dialogun Kosovë-Serbi palë e interesuar e partner

Takimi që do të mbahet këtë javë në mes të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel pas situatës së krijuar në... »

Gj.e Lartë rikthen në Apel çështjen për lidhje narkotrafiku të ish-MBr.Tahiri

Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë, në datën 28.09.2021, ka marrë në shqyrtim, në seancë gjyqësore, çështjen me palë; Dorëzues... »

Drejtpërdrejtë konferenca e Presidentes së KE-së, Von der Leyen me KM Rama

Transmetimi nga kryeministria. Konferenca e përbashkët për median e Kryeministrit Edi Rama me Presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der... »

Policia: Ja si u vra në aksion kundër kultivimit të kanabisit oficeri i krimeve

Shërbimet e Policisë kanë rrethuar zonën me qëllim kapjen e autorit Policia e Shtetit dha informacion zyrtar për vrasjen e... »

Fon der Lajën: E ardhmja e Shqipërisë është në BE, koha që BE të veprojë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shprehur e kënaqur që turin e saj ballkanik e ka nisur... »

Osmani: Diskursi nxitës e ka burimin në Serbi dhe Rusi

Prishtinë, 27 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të hënën se Serbia “është burim i destabilizimit në... »

Rama: Lugina e Preshevës me diplomaci, harrohet se në Serbi jetojnë shqiptarë

Kryeministri Edi Rama në një takim me studentë të Universitetit të Prishtinës u ndal te të drejtat e shqiptarëve të... »

Ja ç’thanë në konferencë KM shqiptarë Kurti e Rama në Prishtinë (përmbledhje)

Transmetimi nga televizioni i Kryeministrit Edi Rama në fejsbuk ERTV. Tekstet nga tv Ora News, BalkanWeb, Top Channel dhe RTK... »

Kryeministri Rama arrin për vizitë njëditore në Kosovë

Prishtinë, 27 shtator 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, arriti sot në mëngjes në Kosovë, në një vizitë njëditore,me... »

SHBA-ja dhe BE-ja kërkojnë uljen e tensioneve në veri të Kosovës

Uashington / Bruksel / Prishtinë, 26 shtator 2021 – Shtetet e Bashkuara thanë se po punojnë së bashku me Bashkimin... »

Limaj: Kosova dhe Shqipëria nuk i kanë pasur kurrë më keq marrëdhëniet

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka komentuar raportet ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, një ditë para vizitës së kryeministrit shqiptar... »

Axhenda e takimit të KM shqiptarë Rama dhe Kurti në Prishtinë dt.27 shtator 2021

Axhenda është bërë e ditur nga zyra e kryeministrit Albin Kurti “Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, nesër, më... »

Borrell: Të tërhiqen policët dhe të hiqen barrikadat nga veriu

Bruksel, 26 shtator 2021 – Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka kërkuar që... »

11 viktima dhe 539 raste të reja ditore me COVID-19 në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Liderët e opozitës mbështesin veprimet e qeverisë për sundimin e ligjit

Prishtinë, 26 shtator 2021 -Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar sot, më 26 shtator, me liderët e dy partive... »

Kurti do të diskutojë me liderët e opozitës për situatën në veri

Prishtinë,26 shtator 2021 -Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohet me liderët e partive opozitare, për të diskutuar lidhur... »