HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 26 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 26

Këshilli i Ambasadorëve: Ndërkombëtarë, reagoni për konflikt-nxitjen nga Serbia

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë po përcjell me shqetësim zhvillimet në pjesën veriore të Republikës së Kosovës. Ne mbështesim fuqimisht vendimin... »

KE kërkon tërheqjen e policisë dhe të barrikadave në veri të Kosovës

Bruksel, 26 shtator 2021 – Këshilli i Evropës (KE) ka bërë thirrje për shtendosjen e situatës në veri të Kosovës.... »

Shqipëria: Serbia të tërheqë forcat e armatosura në kufi me Kosovën

Deklarata nga Ministria e Jashtme e Shqipërisë për trazirat në veri të Kosovës: Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme... »

Kurti mbledh Këshillin e Sigurisë për të analizuar situatën e sigurisë në veri

Prishtinë, 25 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka thirrur për sonte (e shtunë) mbledhjen e Këshillit... »

Florian Marku pasi rrahu Prodanin, mori titullin botëror në peshat e mesme

Boksieri shqiptar, Florian Marku ka triumfuar ndaj kundërshtarit të tij ukrainas, Maxim Prodan, në meçin që u zhvillua për plot... »

Atmosferë e tensionuar në veri të Kosovës, vendkalimet kufitare mbeten të bllokuara

Prishtinë, 25 shtator 2021 – Dy vendkalime kufitare me Serbinë në veri të Kosovës, në Jarinjë dhe në Bërnjak, vazhdojnë... »

110 vjet nga ngritja e flamurit të vetëm shqiptar në Deçiq nga Heroi Ded Gjo Luli

Presidenti Ilir Meta dekoroi figura të shquara të Malësisë Me rastin e 110-vjetorit të ngritjes së Flamurit Kombëtar në Deçiç... »

Escobar: Do t’i përdorim në mënyrë agresive mekanizmat kundër korrupsionit

Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar thotë se përparësia kryesore në këtë detyrë do të... »

NATO bën thirrje për shtendosjen e situatës në veri të Kosovës

Bruksel, 24 shtator 2021 – NATO ka bërë thirrje për shtendosje të menjëhershme të situatës në veri të Kosovës, duke... »

KM Edi Rama drejtpërdrejtë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB: Njihni Kosovën!

Kryeministri Edi Rama po flet në Sesionin e 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Transmetimit nga kanali i zotit... »

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, takohet me diasporën në New York

Merr pjesë edhe ministrja e Jashtme dhe e Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz Nga Beqir SINA NEW YORK Presidentja e... »

“Nxehet” ambasadorja amerikane Kim, “shtrydh” Bashën dhe Berishën

Mesazhe të prera dhe të qarta ka dhënë ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, pas takimit të zhvilluar në... »

Konjufca: BE s’duhet të lë hapësirë për projekte jomiqësore në Ballkanin Perëndimor

Budapest, 24 shtator 2021 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se në rast se shtetet e... »

Berisha: Një foto me dy antipodet e historisë së kombit shqiptar!

Postimi në fejsbuk nga dy herë ish-presidenti dhe dy herë ish-kryeministri nga Partia Demokratike, Sali Berisha: Presidentja e Kosoves Vjosa... »

Katër rusë me çanta mes serbëve në veri, mendohet se janë të pajisur me…

Mediat në Kosovë raportojnë se katër rusë sot kanë hyrë në mesin e serbëve në veri në Jarinje. Sipas burimeve... »

SHBA kërkojnë uljen e menjëhershme të tensioneve në veriun e Kosovës

Prishtinë, 23 shtator 2021 – Diplomacia amerikane bëri thirrje të enjten sërish për uljen e menjëhershme të tensioneve në veriun... »

​Dy viktima dhe dhe 133 raste të reja me COVID-19 në Kosovë për 24 orë

Dy të vdekur dhe 133 raste të reja me COVID-19 janë raportuar në 24 orët e fundit në Kosovë. kështu... »

Ndërkombëtarët duan zgjatjen e mandatit të trupave të “Vetting”-ut

Deklarata nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit në në faqen zyrtare të Bashkimit Europian “Në përputhje me mandatin e monitorimit që... »

Noka: Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka mbështetur jo Bashën, por Edi Ramën

“Ky nuk do të jetë Kuvend kundër SHBA-së por kundër tij. Gjithçka është një proces dhe askush nuk mund të... »

Borrell: Kosova dhe Serbia t’i zbatojnë detyrimet e tyre nga dialogu

Bruksel, 22 shtator 2021 – Nga Brukseli të mërkurën erdhi një qortim dhe një apel për Prishtinën dhe Beogradin, pas... »

Lindita Nikolla në Prishtinë: Ta ripërtërijmë procesin e njohjeve për Kosovën

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, tha të mërkurën në Prishtinë se Shqipëria dhe... »

Dënohet me 2 vjet burg ish-Kryeprokurori, Adriatik Llalla

Gjithashtu ka edhe dënim tjetër, që zotit Llalla i hiqet për 5 vjet e drejta e ushtrimit të funksioneve publike... »

Serbët vazhdojnë t’i mbajnë të bllokuara dy rrugë nacionale në veri të Kosovës

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Kosova ka hyrë në ditën e tretë që kur janë bllokuar dy rrugë nacionale në... »

SHBA: Jemi seriozë për korrupsionin, apo përfshirjen e politikanëve të lartë në të

Postimi në tuiter nga ambasadorja amerikane Juri Kim: “Në Uashington për të koordinuar hapat e ardhshëm në marrëdhëniet SHBA-Shqipëri. Ne... »

Biden: E ardhmja e përbashkët varet nga aftësia për të punuar së bashku

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden mbajti fjalimin e tij të parë në sallën e Kombeve të Bashkuara duke... »

Rama: Kosova ka të drejtë për targat, të shmanget ndodhia si me tarifën 100%

Postimi në tuiter nga kryeministri Edi Rama “Kosova e ngre problemin me plot të drejtë. Tani që problemi të zgjidhet... »

Vazhdojnë të mbahen të bllokuara rrugët afër pikave kufitare në Jarinje dhe Bërnjakë

Prishtinë, 21 shtator 2021 – Rrugët afër pikave kufitare ndërmjet Kosovës e Serbisë në Jarinje dhe në Bërnjakë, në pjesën... »

Kadare: Helena, njeriu që më dha gjithë gëzimet e kësaj bote!

Në përvjetorin e lindjes të shkrimtares Helena Kadare, bashkëshorti i saj, shkrimtari i mirënjohur botërisht, Ismail Kadare, ka një mesazh... »

Përurohet qendra kulturore shqiptare në New York

Të dielën në lagjen Bronks të Nju Jorkut u përurua qendra kulturore dhe e mirëqenies për komunitetin shqiptaro-amerikan. Qendra Illyria... »

Mbledhje dorëshkrimesh të shkrimtarëve, Bardhyli: Me fat që kemi Kadarenë!

Sipas drejtueses së qendrës së librit, mbledhja e këtyre thesareve do të krijonte një arkivë të jashtëzakonshme Qendra Kombëtare e... »