HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 38 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 38

Tirana: Shqiptarët në rajon janë agresivë ndaj njëri-tjetrit

Një raport i ministrisë së Jashtme tregon me shqetësim marrëdhëniet ndërmjet shqiptarëve ne Ballkan. Përveçse pohoi gjendjen e tensionuar të... »

Bushati: Politikë e re, aktive dhe me zgjidhje për shqiptarët në rajon dhe integrimin e Shqipërisë

Intervistë e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, z. Ditmir Bushati dhënë gazetës “Illyria” të Komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet... »

Meta: Rama kryeministër, zotohemi për bashkëpunim

I propozuar për kryetar Kuvendi, Ilir Meta premtoi bashkëpunim të ngushtë me Partinë Demokratike si opozita e re – Kryetari... »

Miratohet gazsjellësi “TAP”, Berisha: Të përfshihet Kosova, projekt madhor

Kryeministri Sali Berisha udhëhoqi mbledhjen e parë të qeverisë pasi pranoi mbrëmjen e së mërkurës humbjen në zgjedhjet e 23... »

Kuadrati shqiptar, më i madhi në Paradën e Emigrantëve në New York

      Simbolet tona kombëtare, bluzat e kuqe me hartën e Shqipërisë Etnike, flamuri kuq e zi, këngët e... »

Dëshmi rrënqethëse: Në Serbi janë djegur trupa të shqiptarëve të vrarë në Kosovë

Prishtinë, 25 qershor 2013 – Gazeta e përditshme kosovare “Tribuna” ka publikuar një tregim rrënqethës që flet për djegien e... »

Opozita e majtë kryeson rezultatin e zgjedhjeve, numërim i qetë i votave

Rezultatet, sipas shifrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, deri tani shihen si prirje vote, pasi nuk janë numëruar mesatarisht më... »

8 mijë vëzhgues vendas e të huaj “skanojnë” zgjedhjet në Shqipëri

Drejtuesi i Misionit Vëzhgues Afatshkurtër të OSBE-së Roberto Batelli thotë që në rast se besimi i votuesve në institucionet demokratike... »

Takim kushtuar 135-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

WORCESTER, MA – Veprimtaritë me karakter patriotik, kanë qënë në vëmëndje të vazhdueshme të Shoqatës “Kombi” me qendër në qytetin... »

Ka dhënë dorëheqje “ambasadori” i Kosovës në Beograd

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Zyrtari ndërlidhës i Kosovës në Beograd, Lulzim Peci, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë dhe... »

Ema Bonino e cilëson historike Marrëveshjen Kosovë-Serbi

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Ministrja e Punëve të Jashtme të Italisë, Emma Bonino, e ka vlerësuar lart përkushtimin e... »

Premtimet e fundit elektorale pak para finishit të 23 qershorit

Rama: Legalizimet e shtëpive do t’i bëjmë falas – Berisha: Qytetarët paguajnë sot vetëm 30% të vlerës së legalizimeve  ... »

Thaçi e Daçiq vlerësojnë progresin në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Vjenë, 16 qershor 2013 – Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiq, kanë lavdëruar progresin e... »

Ku po përqendrohet beteja, nëntë ditë para zgjedhjeve

Beisha-Rama, “luftë” edhe për një votë të vetme në Tiranë, Elbasan, Fier dhe Berat –  Lezha, Shkodra dhe Durrësi janë... »

Riafirmohet partneriteti i ngushtë SHBA-Kosovë

Zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden pret në takim në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin Hashim Thaçi –... »

Shqipëria një nga vendet e para që nënshkruajnë traktatin për armët

SHBA premton ta nënshkruajë së shpejti – ndërkohë Rusia, Kina, Arabia Saudite etj ende heshtin   Shqipëria ishte një nga... »

Jakup Krasniqi do të formojë parti të re

Kryetari i Kuvendit të Kosovës konfirmoi se më nuk do të kthehet në PDK-në, në majat e së cilës ishte... »

Protestat në Turqi, në objektivin e fotografit shqiptar, Elidon Veshaj

-Fotoreportazh ekskluziv – »

Ministrat shqiptare nuk shkojnë në Beograd

Mbahet mbledhja e përbashkët qeveritare Maqedoni-Serbi  pa ministrat shqiptarë – Vendimi duket se ka ardhur në çastet e fundit, si... »

Pa Kosovën nuk ka samit rajonal

Dështoi Samiti i presidentëve dhe qeverive të Evropës Juglindore ne Ohër – Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, të mërkurën pasdite... »

Vetëvendosja fillon udhëtimin nëpër SHBA

Delegacioni i Lëvizjes VETËVENDOSJE! i përbërë nga Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes, Shpend Ahmeti, nënkryetar i parë, Visar Ymeri, kryetar... »

Kosova nderon viktimat e Holokaustit

Me një psalm dedikimi për shtëpinë, ku lartësohet Zoti që ka ngritur dhe frymëzuar njeriun, për mbijetesë, nisi fjalën e... »

Tornadoja më e tmerrshme në histori – Të vdekur dhe shkatërrime në Oklahoma

Moti me stuhi të fuqishme pritet të përhapet përgjatë pjesëve të tjera të zonës së mesme perëndimore të Shteteve të... »

Partia Demokratike hapi fushatën zgjedhore

Berisha: Deputetët janë të qytetarit, jo të partive Në tribunën qendore përpara ndërtesës së Universitetit Politeknik, përveç deputetëve të Tiranës,... »

Kongresi Amerikan diskuton mbi marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Kosova dhe Serbia – shtegu drejt paqes: A po ndryshon qasja amerikane ndaj Çështjes Shqiptare në Ballkan?   Nga Faton... »

Pranvera e përgjakur e Bostonit

Përjetime për tragjedinë e 15 prillit   Nga Fuat Memeli   Prej ditësh, pranvera kishte trokitur edhe në Boston. Në... »

Guljed Birçe, gjashtë vite në shërbim të Senatorit Kerry

Flet për gazetën “Illyria”, menaxheri shqiptar i zyrës së ish-Senatorit Kerry në Boston – Historia e emigrantit nga Shqipëria që... »

Miratohet pa opozitën ndarja e re mandateve të deputetëve për zgjedhjet

PS akuzoi se banorë të Tiranës u bënë banorë në Kukës për të shtuar fiktivisht popullatën dhe lënien e 4... »

Inaugurimi i presidentit Barack Obama

Disa qindra mijëra njerëz u mblodhën dje në lëndinën qëndrore të kryeqytetit për të marrë pjesë në inaugurimin publik të... »

Tiranë, firmoset marrëveshja kundër pasurive të organizatave kriminale

Lufta kundër krimit, korrupsionit dhe pastrimit të parave bashkoi qeveritë e Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës   Katër... »