HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 2

Të shtunën Rusia do të ndërpresë furnizimin e Finlandës me gaz

Moskë, 20 maj 2022 – Gazpromi rus ka informuar Finlandën se do të ndërpresë furnizimet e gazit natyror nga mëngjesi... »

Ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, dënohet me nëntë vjet burgim

Shkup, 20 maj 2022 – Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski me nëntë... »

Ushtari rus thotë se është penduar për vrasjen e civilit ukrainas

Kiev, 20 maj 2022 – Një ushtar rus, 21-vjeçar i tha gjykatës, të premten, më 20 maj, se ai nuk... »

Kongresi amerikan miraton 40 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Uashington, 20 maj 2022 – Senati amerikan miratoi një fond prej 40 miliardë dollarësh për ndihmë humanitare dhe ushtarake për... »

Rusia i kundërpërgjigjet NATO-s, paralajmëron hapjen e bazave të reja ushtarake në perëndim të vendit

Moskë, 20maj 2022 – Ministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu deklaroi të premten se Moska do të vendoste baza... »

QUINT-i i bën thirrje qeverisë të zbatojë vendimin e Kushtetueses për Manastirin e Deçanit

Prishtinë, 20 maj 2022 – Shtetet e QUINT-it sërish i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të zbatojë vendimin... »

Rama “kërcënon” kurs të ndryshëm për në BE, Michel kërkon hapjen e negociatave

Konferenca e plotë për gazetarë e kryeministrit Edi Rama dhe Presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel në Tiranë Knid Ndrenika... »

Michel e mbështeti “Ballkanin e Hapur”, Rama rishtaz nervoz

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel mbështeti “Ballkanin e Hapur” kur foli krah kryeministrit Edi Rama në Tiranë Knid Ndrenika... »

Zelensky: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Kiev, 20 maj 2022 – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se forcat ruse kanë “shkatërruar plotësisht” rajonin ukrainas të Donbasit,... »

Ukraina pranon afër 530 milionë dollarë grante nga SHBA-ja dhe Britania

Kiev, 20 maj 2022 – Ukraina ka pranuar pothuajse 530 milionë dollarë grante nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania nga... »

Kurti takoi senatorët Murphy, Shaheen dhe Tillis

Uashington, 19 maj 2022 – Ditën e dytë të qëndrimit në Uashington, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me... »

Vuçiq: E dijmë se pa marrëveshje me Kosovën s’ka integrim në BE

Beograd, 19 maj 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se gjatë takimit me Presidentin e Komisionit Evropian,... »

Geer: Unioni i ri politik nuk e zëvendëson anëtarësimin në BE

Shkup, 19 maj 2022 – Ambasadori i BE-së në Shkup, David Geer, tha të enjten se vendi i Maqedonisë së... »

Michel propozon krijimin e “Bashkësisë gjeopolitike evropiane”

Bruksel, 19 maj 2022 – Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka propozuar krijimin e një Bashkësie gjeopolitike evropiane, në... »

Scholz: Pranimi i shpejtë i Ukrainës në BE do të ishte i padrejtë për Ballkanin Perëndimor

Berlin, 19 maj 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se përpjekjet e Ukrainës për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian... »

PE kërkon nisjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Strasburg, 19 maj 2022 – Parlamenti Evropian miratoi të enjten me shumicë dërrmuese dy raportet për procesin e aderimit të... »

Talibanët urdhërojnë prezantueset televizive të mbulojnë fytyrën

Kabul, 19 maj 2022 – Talibanët kanë urdhëruar që të gjitha gratë prezantuese në kanalet televizive të vendit të mbulojnë... »

Shqipëri: SPAK godet 8 grupe kriminale, në kërkim emra të njohur të krimit

Tiranë, 19 maj 2022 – Në Shqipëri, një operacion i urdhëruar nga Prokuroria e Posaçme kundër korrupsionit dhe krimit të... »

Emrat e kandidatëve të mundshëm të PD-së për president të vendit

Tiranë, 19 maj 2022 – Pasi morën garancinë nga maxhoranca se do të kenë ekskluzivitetin për të propozuar kandidatë për... »

Mediu: Opozita të propozojë kandidat të përbashkët për president ose të tërhiqet nga procesi

Tiranë, 19 maj 2022 – Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu deklaroi në tryezën e sotme për zgjedhjen e presidentit... »

Ekipi i UP-së del i pari në garën për siguri kibernetike të organizuar me partnerët nga Iowa

Prishtinë, 18 maj 2022 – Në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike (FIEK) të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” është... »

Një autobus nga Kosova aksidentohet në Austri, raportohet për 20 të lënduar

Vjenë, 19 maj 2022 – Një autobus me targa të Kosovës është aksidentuar në një autostradë pranë Eugendorfit në Austri,... »

Ukraina druan për fatin e ushtarëve ukrainas të dorëzuar në Mariupol

Kiev /Moskë, 18 maj 2022 – Në Ukrainë është rritur drojtja  për fatin dhe mirëqenien e më shumë se 250... »

KPK e shkarkon nga detyra gjyqtaren e “Tik-Tok”, Enkeleda Kapedani

Tiranë, 18 maj 2022 – Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) e ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren Enkeleda Kapedanin. Kapedani... »

Ura që do të transformojë udhëtimin në Ballkan

Ura në Peleshac të Kroacisë, së shpejti, do t’u mundësojë udhëtarëve të shmangin disa pika të kontrollit kufitar, por jo... »

FRONTEX: Ballkani Perëndimor, rruga kryesore e kalimit të migrantëve drejt BE-së

Bruksel, 17 maj 2022 – Agjencia Evropiane e Ruajtjes së Kufijve FRONTEX tha se në katër muajt e parë të... »

Micotaqis në Kongresin amerikan: Demokracia është vënë në sprovë nga Rusia

Uashington, 17 maj 2022 – Kryeministri grek Kiriakos Micotaqis i tha Kongresit amerikan të martën se besimi i përbashkët i... »

Nesër në Gjykatën Speciale shpallet vendimi për Gucatin e Haradinajn

Hagë, 17 maj 2022 – Pas gati 600 ditësh qëndrimi në qendrën e paraburgimit në Hagë të Holandës, dy drejtuesit... »

Përse i druhet Turqia anëtarësimit në NATO të vendeve nordike?

Ankara, 17 maj 2022 – Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan po pengon përpjekjet e Suedisë dhe Finlandës, të cilat morën... »

Musk: Dyshimet për numrin e llogarive të rreme mund të fundosin marrëveshjen me “Twitter-in”

Austin (Texas), 17 maj 2022 – Shefi i kompanisë “Tesla”, Elon Musk, thotë se marrëveshja e tij për të blerë... »