KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 6 KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 6

Cannoli Siciliana: Ëmbëlsira e shqiptarëve

Nga Daut Dauti Kanoli (Cannoli) është ndër ëmbëlsirat më të popullarizuara në Itali. Madje, në botë kur hani në restorantet... »

Hapet Kuvendi për gjendjen aktuale të studimeve arbëreshe

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA), çeli sot ditën e parë të Kuvendit parë të saj me temën:... »

Hapet ekspozita e librit shqip në Amerikë

     Dr. Yllka FILIPI      Stamford, Connecticut, 25 shtator 2021      Të shtunën, me 25 qershor qyteti i Stamfordit, ziente... »

U promovua libri “Enigma e poezisë” i Sabri Hamitit

Prishtinë, 23 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, me 22 shtator 2021,... »

7 vjet nga vdekja e “Donikës” së filmit “Skënderbeu”, aktores Besa Imami

Aktorja e njohur e skenës shqiptare Besa Imami  si sot më 21 shtator 2014 u nda nga jeta pas një... »

Mbledhje dorëshkrimesh të shkrimtarëve, Bardhyli: Me fat që kemi Kadarenë!

Sipas drejtueses së qendrës së librit, mbledhja e këtyre thesareve do të krijonte një arkivë të jashtëzakonshme Qendra Kombëtare e... »

Inaugurimi i TKOB, Rama: Dita erdhi!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar momente nga “Grand Gala” që shënoi inaugurimin e Teatrit Kombëtar të Operas dhe... »

Visar Zhiti rrëmben çmimin e parë në konkursin “Vexhi Buharaja 2021”

Shkrimtari dhe poeti Visar Zhiti është nderuar në Berat me Çmimin e Parë Letrar Kombëtar “Vexhi Buharaja 2021”. Dorëzimi i... »

Filmi kosovar “Pa vend” e fiton çmimin kryesor të festivalit në Toronto, kualifikohet për Oscar

Toronto, 19 shtator 2021 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda, e ka fituar çmimin... »

Më në fund, tre Yje Michelin për restorantin Noma të Rëne Rexhepit

Restoranti i famshëm “Noma” i mjeshtrit të kuzhinës, Rëne Rexhepi (René Redzepi) në Kopenhagë të Danimarkës ka marrë më në... »

Libri i Rexhep Ismajlit ”Për historinë e gjuhës shqipe”, vepër kulmore në fushë të albanologjisë

Prishtinë, 15 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, u paraqit libri i... »

Ermonela Jaho në skenën e TKOB: “Këtu filloi ëndrra ime…”

Tiranë, 15 shtator 2021 – Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho ka interpretuar në skenën e Teatrit Kombëtar të... »

Ne ditën e shuarjes nga jeta: Odise Paskali (1903 – 1985)

Personalitet i shquar i kulturës kombëtare, skalitës i ngjarjeve e figurave madhore të vendit në gur, në mermer dhe në... »

Nga 12-21 shtatori American Jewish Congress, amb. izraelite bashkëorganizatorë të Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael

Festivali përkon me 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit Knid Ndrenika Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael është veprimtari... »

Shkolla Shqipe në Patra vlerësohet me titullin “Mirënjohje e qytetit”

Shkolla Shqipe në Patra të Greqisë është vlerësuar me titullin “Mirënjohje e qytetit” dhënë nga Bashkia e qytetit të Elbasanit,... »

Shqipëria dërgon tekste shkollorë shqip për diasporën në 10 shtete

Qendra e Botimeve për Diasporën në bashkëpunim me Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme kanë nisur sot drejt Bullgarisë,... »

Teatri “Migjeni” hap dyert për herë të fundit për Paulin Prekën

I nderuar me tituj “Artist i Merituar” dhe “Mjeshtër i Madh”, Paulin Preka u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare... »

Prometeu

Mbi të ecnin re të zeza të rënda, si kanistra vigane të mbushura me avull, bubullima dhe elektricitet   Ismail... »

“Unte paghesont premenit Atit et birit et spertit senit”

Shqipërisë i ndodhi diçka që rrallë i kishte ndodhur ndonjë vendi. Kur elita e vendit, kryezotët, oficerët, njerëzit e letrave,... »

Vdes aktori francez Jean-Paul Belmondo

Paris, 6 shtator 2021 – Ka vdekur në moshën 88 vjeçare aktori injohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi u kumtua nga... »

Shqipëri: Përkujtohet 5-vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës

5 vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës nga Papa Françesku bashkoi sot një numër të madh banorësh në katedralen “Nënë... »

Grupi zviceran me solistin e njohur shqiptar gati albumin “Mount Angeles”

Këngëtari shqiptar Altin Asllani, bashkë me grupin e tij zviceran “Pablo Infernal” do të publikojnë albumin e tyre më të... »

Komuniteti Arbëresh feston edicionin e 14 -të të festivalit “Croce e Basilico”

Komuniteti Arbëresh në San Paolo Albanese, më 14 shtator do të festojë edicionin e 14 -të të festivalit “Croce e... »

Historia e vendosjes së 4 mijë shqiptarëve në qytetin Dandenong të Australisë

Qyteti  Dandenong ndodhet 32 kilometra në juglindje të Melburnit me siperfaqje prej 130 km2 dhe 166.094 banorë. Karakteristika e këtij... »

ATJONI, KULLA ILIRE, BUZËQESHJA DHE FJALËT PËR ATË…

         – Në 26 vjetorin e lindjes së Atjon Zhitit –           Atjon Zhiti, i riu nga Tirana, që u... »

Edhe një jetë tjetër po ta kisha, epikës do t’ia kushtoja

Nga Ruben Avxhiu Prof. Dr. Zymer U Neziri tregon për gazetën shqiptaro-amerikane “Illyria” se si u realizua botimi nga Universiteti... »

Rreth 10 mijë shqiptarë jetojnë në Finlandë

Shqiptarët në Finlandë janë një komunitet aktiv, me organizime kulturore, takime dhe menaxhimin e shkollave të mësimit të gjuhës shqipe.... »

Shqiptarët në Hungari: Klementinasit

Në territorin e Hungarisë, veçanërisht në pjesën jugore të Szerémség, dikur Mbretëria e Hungarisë, sot territore të Kroacisë e të... »

Kolec Çefa, studiuesi i njohur tani prehet në varret e familjes

U kthye përgjithmonë nga Tirana, në Shkodër, studiuesi dhe shkrimtari i njohur, Kolec Çefa, autor i disa librave e i... »

Lamtumirë e vonuar…

Nga Albana M Lifschin  Nuk di nëse u ka ndodhur ndonjëherë që në një moment të veçantë qetësie kur je... »