LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 110 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 110

Meta: “Çdo votë të numërohet e rinumërohet”

Tiranë, 30 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka përsëritur thirrjen për numërimin e rinumërimin e votave të... »

Në Maqedoninë e Veriut do të nisë vaksinimi masiv kundër COVID-19

Shkup, 30 prill 2021 – Në Maqedoninë e Veriut të premten kanë mbërritur 200 mijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19 të... »

Kurti: Dokumentet “non-paper” vijnë nga Beogradi dhe Moska

Bruksel, 29 prill 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se dokumentet “non paper”, të publikuara ditët e fundit... »

Riaktivizohet lobi shqiptar në SHBA

Uashington,29 prill 2021 – Sistemi politik amerikan u mundëson qytetarëve pjesëmarrjen në procese vendim-marrëse, përmes ndikimit ose lobimit në çështje... »

Zgjedhjet në Shqipëri, fitojnë disa kandidatë të “rangut të dytë”

Tiranë, 29 prill 2021 – Në Shqipëri vijon ende numërimi për votat që zgjedhësit kanë hedhur për kandidatët e tyre... »

Yuri Kim: Prokurorët të intensifikojnë hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve zgjedhore

Tiranë, 29 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, i është bashkuar thirrjes së Prokurorit të Përgjithshëm,... »

Çela kërkon hetime intensive lidhur me procedimet për “krime zgjedhore”

Tiranë, 29 prill 2021 – Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë, Olsian Çela, u ka dërguar qarkore të gjitha prokurorive të... »

Borrell e Kurti pajtohen që dialogu Kosovë-Serbi të rinisë në qershor

Bruksel, 29 prill 2021 – Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, deklaroi... »

Në Shqipëri nisin stërvitjet ushtarake të NATO-s “DEFENDER-Europe 21”

Tiranë, 29 prill 2021 – NATO nisi të enjten stërvitje ushtarake në Shqipëri, me pjesëmarrjen e mijëra forcave nga Shtetet... »

10 kandidatët më të votuar në Shqipëri, Basha para Ramës

Tiranë, 29 prill 2021 – Vazhdon numërimi i votave preferenciale në rang vendi. Sipas të dhënave të KQZ, sipas votave... »

Lana Morton-Owens: Kosovës i duhet vetting sistematik

Prishtinë, 28 prill 2021 – Lana Morton-Owens, këshilltare e përhershme ligjore në Departamentin amerikan të Drejtësisë, tha se pajtohet që... »

Kurti: Anëtarësimi i Kosovës në NATO do ta bëjë rajonin më të sigurt

Bruksel, 29 prill 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të enjten po vazhdon takimet në Bruksel, ku u takua... »

Serbia vazhdon spastrimin etnik të Luginës

Bujanovc, 29 prill 2021 – Në Luginë të Preshevës po vazhdon misioni i shtetit serb për pasivizim të adresave të... »

SHBA bën thirrje për respektimin e rezultatit të zgjedhjeve në Shqipëri

Uashington,28 prill 2021 – Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price bëri thirrje për respektimin e rezultatit të zgjedhjeve... »

Në Shqipëri, sekuestrohen pasuritë e tre ish-gjyqtarëve të lartë

Tiranë, 28 prill 2021 – Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, (SPAK), njoftoi sot se,... »

Vuçiq: As mos ëndërroni që Serbia do ta njohë Kosovën

Novi Sad, 28 prill 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të mërkurën se autoritetet në Prishtinë as nuk... »

Kryeministri Kurti në Bruksel: Nuk ka bisedime Kosovë – Serbi më 11 maj

Bruksel, 28 prill 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë para mediave në Bruksel se nuk do të... »

Ministria e jashtme gjermane: Gjermania nuk ka të bëjë me “non-paper”

Berlin, 28 prill 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë ka reaguar ndaj raportimeve që e implikojnë Gjermaninë... »

Freedom House: Shqipëria shënon rënie të nivelit të demokracisë

Uashington, 28 prill 2021 – Shqipëria ka shënuar rënie të nvelit të demokracisë gjatë vitit 2020. Në raportin e organizatës... »

Freedom House: Kosova shënon kthim prapa në demokraci

Uashington, 28 prill 2021 – Organizata ndërkombëtare “FreedomHose”,e cila merret me kërkimepër shkallën e demokracisë, lirisë politikedhe të drejta të... »

SHBA: Spekulimet për ndryshim kufijsh në Ballkan, kërcënojnë stabilitetin e rajonit

Uashington, 27 prill 2021 – Shtetet e Bashkuara mbeten të angazhuara në mbështetje të vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugën... »

Serwer e Willson bëjnë thirrje për vazhdimin e reformave dhe forcimin e institucioneve në Shqipëri

Uashington, 27 prill 2021 – Dy analistë amerikanë thonë se forcat politike në Shqipëri duhet të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve... »

Gjermania dhe Franca e quajnë të rremë “non-paper-in” për marrëveshjen Kosovë – Serbi

Prishtinë, 27 prill 2021 – Gjermania dhe Franca i kanë përgënjeshtruar raportimet se këto dy vende janë hartuese të dokumentit... »

“Koha” publikon një “non-paper” për marrëveshjen finale mes Kosovës e Serbisë

Prishtinë, 27 prill 2021 – Në kohën e intensifikimit të përpjekjeve për vazhdimin e dialogut midis Kosovës e Serbisë, në... »

SHBA mbështet dialogun Kosovë-Serbi, Kosnett tregon çka biseduan me Kurtin dhe Palmerin

Prishtinë, 27 prill 2021 – Ambasadori i SHBA’së në Prishtinë, Philip Kosnett, përmes një njoftimi në llogarinë e tij zyrtare... »

Gërxhaliu: Gërmimet në Kizhevak do të rinisin më 5 maj

Prishtinë, 27 prill 2021 – Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë, Arsim Gërxhaliu, ka thënë se gërmimet për... »

Beogradi ndalon punimet për memorialin e Komandant Lleshit

Beograd / Preshevë, 27 prill 2021 – Ende nuk dihet se cili institucion në Serbi urdhëroi pezullimin e punimeve në... »

BE thërret palët në Shqipëri të respektojnë rezultatin e zgjedhjeve

Bruksel, 27 prill 2021 – Bashkimi Evropian i bëri sot thirrje forcave politike në Shqipëri që të respektojnë rezultatin e... »

Ambasada amerikane në Tiranë: “Numërimi i votave të partive është në përfundim”

Tiranë, 27 prill 2021 – Ambasada e Shteteve të  Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar në Facebook foto të... »

Mal i Zi: Zëvendës-kryeministri Abazoviq kërcënohet me jetë

Podgoricë, 26 prill 2021 – Ministria e Punëve të Brendshme të Malit të Zi ka njoftuar të hënën se ka... »