LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 136 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 136

Ambasada e SHBA në Tiranë: Urdhri i Bidenit, jetik për integrimin e Shqipërisë

Tiranë, 9 qershor 2021 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri e ka quajtur mjet jetik drejt integrimit të... »

Takimi Kurti – Vuçiq do të mbahet më 15 qershor, në Bruksel

Bruksel, 9 qershor 2021 -Bashkimi Evropian njoftoi të mërkurën se takimi ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të... »

Parlamenti i Shqipërisë pritet të votojë për shkarkimin e Presidentit Meta

Tiranë, 9 qershor 2021 – Parlamenti i Shqipërisë po diskuton për raportin e Komisionit Hetimor, të ngritur nga shumica socialiste... »

Kosova, një ndër tri shtetet e para që do të pranojnë vaksina nga SHBA

Tbilisi (Gjeorgji), 8 qershor 2021 – Kosova do të jetë në mesin e tri shteteve të para që do pranojnë... »

Biden: Bllokim pasurie dhe ndalim hyrje në SHBA personave që kontribuojnë në destabilizimin e Ballkanit Perëndimor

Uashington, 8 qershor 2021 – Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, e ka nxjerrë një urdhër të ri ekzekutiv që e... »

Opozita maqedonase bllokon rrugët e Shkupit

Shkup, 8 qershor 2021 – Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE bllokoi të martën pasdite tre kryqëzime kryesore në qendër të Shkupit,... »

Ratko Mlladiqit i konfirmohet dënimi me burgim të përjetshëm

Hagë, 8 qershor 2021 – Gjykatësit e Kombeve të Bashkuara vendosën të martën të lënë në fuqi dënimin me burgim... »

Kandiq: Serbia nuk do t’i hapë arkivat e periudhës së luftës

Beograd, 8 qershor 2021 – Natasha Kandiq nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Serbi, thotë se nuk beson që... »

Maas: Negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të hapen brenda këtij viti

Maas: Negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të hapen brenda këtij viti Berlin, 8 qershor 2021 – Nën... »

Opozita maqedonase e akuzon Zaevin për “bisedime sekrete” me Bullgarinë

Opozita maqedonase e akuzon Zaevin për “bisedime sekrete” me Bullgarinë Shkup, 8 qershor 2021 – Opozita maqedonase ka nisur protestat... »

Kongresisti Zeldin kërkon informacion të detajuar për rastin e Berishës

Uashington, 8 qershor 2021 – Një ditë pasi e pyeti Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, mbi vendimin për të... »

Ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor diskutojnë sot për Procesin e Berlinit

Berlin, 8 qershor 2021 – Të martën mblidhen virtualisht ministrat e Jashtëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të disa... »

Në Kosovë konfirmohet një rast me variantin afrikan të koronavirusit

Prishtinë, 8 qershor 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) njoftoi të martën se ka konfirmuar një... »

Fukuyama: Kina nuk ka vetëm interesa ekonomike në Ballkan

Përmes projekteve në Ballkan, Kina nuk ka vetëm motive ekonomike, por edhe të politikës së jashtme dhe qëllime strategjike, thotë... »

Në Kosovë themelohet Instituti për hulumtimin e krimeve të kryera gjatë luftës

Prishtinë, 7 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të hënën në Prishtinë se është koha e fundit... »

Blinken fton kongresistin Zeldin t’i shohë vetë materialet që çuan në listimin e Berishës

Sekretari i Shtetit nuk pranon të zbulojë informacione në publik gjatë dëgjesës në Komitetin e Punëve të Jashtme – tha... »

Gjyqtarja Enkeleda Kapedani pezullohet nga detyra, për shkak të videove në “Tik-Tok”

Tiranë, 7 qershor 2021 – Në Shqipëri, Këshilli i Lartë Gjyqësor (KLGJ) vendosi sot pezullimin nga detyra të drejtueses së... »

Vendimi i DASH për Berishën, mesazh për të korruptuarit

Uashington / Prishtinë, 6 qershor 2021 – Lufta kundër korrupsionit në nivel global është afirmuar si një prej prioriteteve të... »

Presidenti i PE-së mbështet anëtarësimin e shteteve të Ballkanit në BE

Bruksel, 6 qershor 2021 – Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, ka bërë thirrje që shtetet e Ballkanit Perëndimor të... »

Ministrja Gjonaj takohet me zyrtarë të lartë të administratës amerikane

Ministrja e Drejtësisë znj. Etilda Gjonaj ndodhet në një vizitë zyrtare në Washington DC. Përgjatë kësaj vizite ministrja u prit... »

Në Kosovë, pritet të hapet “Muzeu i Fëmijërisë së Luftës”

Prishtinë, 5 qershor 2021 – Në Kosovë deri në fund të këtij viti pritet të hapet ‘Muzeu i Fëmijërisë së... »

Në Shqipëri, shoqëria civile bën thirrje për mbrojtjen e mjedisit

Shkodër, 5 qershor 2021 – “Në fakt, na bëri shumë përshtypje, ngaqë nuk e kishim vëzhguar pasi e shikojmë si... »

Rama në “Bild”: Ndihem sikur po jetoj në dramën e Beckettit “Duke pritur Godonë”

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, në një shkrim për median e njohur gjermane “Bild“, drejton gishtin e akuzës ndaj krerëve... »

Dendias: “Greqia ka të drejtë të patjetërsueshme të shtrihet 12 milje detare”

Athinë, 5 qershor 2021 – Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Denidas, i është rikthyer edhe një herë çështjes detare... »

Në Kosovë, mungesa e kontrollit gjyqësor i penalizon qytetarët

Prishtinë, 5 qershor 2021 – Një numër i madh i rasteve të korrupsionit, të raportuara qoftë në polici apo prokurori,... »

Në Kosovë, arrestohen 20 persona, të dyshuar për kontrabandë me emigrantë

Prishtinë, 5 qershor 2021 – Policia e Kosovës njoftoi se në një aksion të zhvilluar në orët e para të... »

Holanda: SPAK të hetojë rastet e mashtrimit zgjedhor në Shqipëri

Qeveria e Holandës thotë se është dakord të mbahet Konferenca e Parë Ndërqeveritare Shqipëri-BE sapo të arrihet marrëveshja për kornizën... »

Palmer: Njohja reciproke mes Kosovës e Serbisë i vë pikë gjithë çështjes

Beograd, 4 qershor 2021 – Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Mattheë Palmer, ka thënë të premten, më 4 qershor, se... »

Dendias: Greqia do të ketë qasje pozitive ndaj statusit të Kosovës

Prishtinë, 4 qershor 2021 – Ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, deklaroi të premten në Prishtinë se Athina ka... »

Presidentja Osmani kërkon që Greqia ta njohë pavarësinë e Kosovës

Prishtinë, 4 qershor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të... »