LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 138 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 138

Ekspertiza: Në vendin e ngjarjes gjenden 20 gëzhoja, nuk dihet kush qëlloi i pari

Tiranë, 22 prill 2021 – Pjerin Xhuvani, militanti i Partisë Socialiste, rezulton të jetë qelluar me 5 plumba, duke gjetur... »

Maas: Idetë për ndryshim kufijsh janë të rrezikshme

Prishtinë, 22 prill 2021 – Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka thënë të enjten në Prishtinë se idetë, të... »

Ambasadorja Kim: Liderët politikë të bëjnë thirrje për qetësi

Tiranë, 22prill 2021 – Ambasadorja e Shteteve tëBasshkuara të Amerikës, Yuri Kim, u ka bërë thirrje udhëheqësve të politikës shqiptare... »

BE-ja e mbështet Kosovën për furnizim me energji të pastër

Prishtinë, 22 prill 2021 – Bashkimi Evropian (BE) do ta vazhdojë mbështetjen e Kosovës për furnizim me energji nga burime... »

Mesazhi i ambasadorëve të huaj: Mos e shisni votën, demokracia është e paçmueshme

Tiranë, 22 prill 2021 – Ambasadorët e disa shteteve perëndimorte në Tiranë u janë drejtuar qytetarëve shqiptarë me një video-mesazh... »

Aliu: Kompanitë e hidrocentraleve e lëshojnë ujin vetëm gjatë vizitave të paralajmëruara

Prishtinë, 22 prill 2021 – Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka deklaruar se kompanitë që menaxhojnë... »

Të premten, mbahet seancë paragjyqësore ndaj “Komandant Ujkut”

Hagë, 22 prill 2021 – Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka njoftuar se seanca paragjyqësore e radhës ndaj... »

Demiri: Njohja nga Izraeli thyen të gjitha tabutë e ngritura nga ata që nuk e njohin Kosovën

Përfaqësues të komunitetit hebraik në Shtetet e Bashkuara, thanë të mërkurën se Kosova bëri historinë duke u bërë vendi i... »

Shtetasit e Shqipërisë do të mund të punojnë lirshëm në Kosovë

Prishtinë, 21 prill 2021 – Qeveria e Kosovës ka themeluar të mërkurën Grupin Punues ndërministror për bashkërendimin e punëve për... »

Qeveria sllovene e mohon autorësinë e “non-paperit” për ndryshim kufijsh në Ballkan

Lubjanë / Bruksel, 21 prill 2021 – Për ditë më radhë mediat sllovene raportuan për ekzistimin e një dokumenti të... »

Loeckel: Kosova të fuqizojë mekanizmat mbikëqyrës për luftimin e korrupsionit

Pragë, 21 prill 2021 – “Kosova duhet të fuqizojë mekanizmat e pavarur që do të mbikëqyrnin shpenzimet qeveritare, si pjesë... »

Sfidat e vaksinimit të mjekëve kundër COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 21 prill 2021 – Në Kosovë, që nga fillimi i procesit të vaksinimit kundër COVID-19, para më shumë se... »

Në Mal të Zi arrestohet i dyshuari si kreu i një bande kriminale

Podgoricë, 21 prill 2021 – Policia e Malit të Zi ka arrestuar kreun e dyshuar të një bande kriminale e... »

Zgjedhjet, një i vrarë e 4 të plagosur në mes të ditës në Elbasan

Në Shqipëri, Pjerin Xhuvani, 56 vjeç, i cili mendohet se është angazhuar në mbështetje të fushatës e Partisë Socialiste mbeti... »

Cirman: Sllovenia s’duhet të përfshihej në planin për ridefinim kujfijsh në Ballkan

Lubjanë, 21 prill 2021 – Kryeredaktori i gazetës sllovene “Necenzurirano”, Primozh Cirman, e cila e botoi dokumentin jozyrtar, “non-paper”, për... »

Serbia e fajëson një “palë të tretë” për mungesën e marrëveshjes me Kosovën

Beograd, 21 prill 2021 – Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka deklaruar se Kosova... »

Shqipëria mikpritëse e stërvitjes më të madhe të NATO-s në rajon

Zëri i Amerikës: Zoti Gjeneral! Stërvitja “Defender Europe 21”është vlerësuar si më e madhja, që është zhvilluar ndonjëherë më parë... »

Maqedonia e Veriut kërkon vaksinat ruse “Sputnik V” që do të prodhohen në Serbi

Shkup, 20 prill 2021 – Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut do të bëjë një marrëveshje me autoritetet e... »

Pse Kosova shënoi rënie në lirinë e mediave?

Prishtinë, 20 prill 2021 – “Pandemia e COVID-19 dhe sulmet verbale dhe fizike ndaj punonjësve të mediave, kanë kontribuar që... »

Celibashi u bën thirrje për vetëpërmbajtje liderëve politikë

Tiranë, 20 prill 2021 – Në Shqipëri, Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi tha sot se udhëheqësit politikë kanë shumë... »

“Reporterët pa kufij”: Shqipëria mes vendeve “problematike” për lirinë e medies

Paris, 20 prill 2021 – Shqipëria ka bërë një përparim simbolik në fushën e të lirisë së shtypit gjatë vitit... »

Greqia e mbështet rrugën evropiane të Kosovës

Prishtinë, 20 prill 2021 – Greqia e mbështet Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave dhe në rrugën e saj... »

Asnjë i dënuar me burgim efektiv për korrupsion të nivelit të lartë

Prishtinë, 20 prill 2021 – Për 13 vjet, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, prokurorët kanë ngritur 298 aktakuza... »

Kosova bie tetë pozita në renditjen e raportit për lirinë e medies

Paris, 20 prill 2021 – Kosova ka shënuar regres në fushën e lirisë së shtypit. Në raportin e organizatës ndërkombëtare... »

Biden: Marrëveshja Kosovë-Serbi të përqendrohet në njohje reciproke

Prishtinë, 20 prill 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se SHBA-ja e mbështet... »

Kreu i KMSH kërkon të zbardhet rasti i plagosjes së besimtarëve në Tiranë

Tiranë,19 prill 2021 – Kryetari i Komunitetit të Muslimanëve në Shqipëri, Bujar Spahiu, ka reaguar në lidhje me sulmin me... »

Pesë të plagosur, në një sulm me thikë në një xhami të Tiranës

Tiranë, 19 prill 2021 – Pesë persona kanë mbetur të plagosur në një sulm me thikë në xhaminë “Dine Hoxha”... »

Portali “Lapsi.al” detyrohet të dorëzojë databazën me të dhënat e 910 mijë qytetarëve

Tiranë, 19 prill 2021 – Gjykata e Posaçme e ka detyruar portalin “Lapsi.al” të dorëzojë databazën e të dhënave për... »

Bizneset e Kosovës e mirëpresin hapjen e Aeroportit të Kukësit

Prishtinë, 18 prill 2021 – Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) e vlerëson hapjen e aeroportit të Kukësit si mundësi të... »

Analistët: Fushata zgjedhore në Shqipëri e shpërfaq krizën e medias

Tiranë, 18 prill 2021 – Fushatat zgjedhore në Shqipëri i shtyjnë mediat vendase në një krizë të pazakontë profesionale. Ato... »