LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 138 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 138

Burgim i përjetshëm për autorin e vrasjes së bashkëshortes së tij në Prizren

Prizren, 1 tetor 2021 – Është dënuar me burgim të përjetshëm Bajram Velija autor i vrasjes së bashkëshortes së tij,... »

Ndalohen dy shtetas për falsifikim kartelash punësimi për uljen e dënimit të të burgosurve

Drejtoria e Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm në Burgje në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan,... »

Manja dhe Soreca: Reforma e Drejtësisë duhet të konsolidohet

Ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca u takua me ministrin e Drejtësisë, Ulsi Manja. Ministri Manja tha: “Sot mikprita në... »

Nga COVID-19, 13 viktima dhe 669 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Basha përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi për targat

Kryedemokrati Lulzim Basha ka përshëndetur marrëveshjen e arritur ditën e sotme mes Kosovës dhe Serbisë, për targat e automjeteve. Në... »

SHBA “krah” KM Kurti: E drejta e Kosovës të aplikojë reciprocitetin

Pas deklaratës së kryeminsitrit Albin Kurti lidhur vendosjen e reciprocitetit dhe arritjes së një akordi mes Serbisë e Kosovës, ka... »

GJKKO nuk lejon shkenctarin Edvin Prifti të japë mësim në auditore

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsioni në Apel, ka refuzuar kërkesën e mjekut Edvin Prifti për të hequr masën e sigurimit... »

PD kërkon komision hetimor kuvendar për zgjedhjet e 25 prillit, ja 9 parregullsitë

Zbardhet kërkesa e Partisë Demokratike për Komisionin Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit Me kKërkesën e u depozituar sot në... »

Vuçiq e quan “sukses të madh të Serbisë” marrëveshjen për targat

Beograd, 30 shtator 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur i kënaqur me marrëveshjen për targat e automjeteve... »

Ursula von der Leyen e mirëpret marrëveshjen Kosovë – Serbi për targat

Bruksel, 30 shtator 2021 – Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e ka mirëpritur marrëveshjen ndërmjet Kosovës e... »

Kurti: Tash fillon epoka kur Serbia nis e mësohet me reciprocitet

Prishtinë, 30 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se me marrëveshjen e arritur sot në Bruksel... »

Lajçak: Uniteti BE-SHBA çelës i suksesit për Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 30shtator 2021 – Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se uniteti... »

Trajkoviq: Marrëveshja e sotme është marrëveshja e vitit 2016

Prishtinë, 30 shtator 2021 – Politikania serbe Rada Trajkoviq ka thënë se marrëveshja e sotme mes Kosovës dhe Serbisë për... »

Rihapet Qendra për Regjistrimin e Automjeteve në Zubin Potok

Prishtinë, 30 shtator 2021 – Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) e Kosovës njoftoi të enjten se Qendra e Regjistrimit... »

Von der Leyen: Mali i Zi ka nevojë për dialog politik

Podgoricë, 30 shtator 2021 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shprehu besimin se Mali i Zi do... »

Arrihet marrëveshja Kosovë – Serbi për krizën në veriun e Kosovës

Bruksel, 30 shtator 2021 – “E kemi një marrëveshje. Pas dy ditë negociatash intensive, një marrëveshje për shtensionimin e dhe... »

Manja dhe Kim: Pengesat e vogla s’do ta ndalin bashkëpunimin kundër krimit

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja priti ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim Biseda ishte shumë konstruktive dhe... »

PD: Nesër padi shqiptaro-amerikanes Kokalari për shpifje ndaj akuzave për lobimin e një dosjeje të Bashës

Partia Demokratike i është përgjigjur aktivistes Evi Kokalari, e cila tha nga foltorja e ish-kryeministrit Sali Berisha, të mbajtur mbrëmjen... »

Sërish shtohen viktimat ditore nga COVID-19: 17 si dhe 680 raste të reja në 24 orë

    Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin... »

Rakiq: Zgjidhja për ngërçin në veri, gjendet në Bruksel

Prishtinë, 29 shtator 2021 – Lideri i Listës Serbe, Goran Rakiq, i cili është edhe ministër i Pushtetit Lokal në... »

Vazhdojnë bisedimet në Bruksel, ende s’ka marrëveshje finale

Bruksel, 29 shtator 2021 – Në Bruksel po vazhdojnë ende bisedimet mes kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe... »

Ish-kryeministri Sali Berisha pritet me ovacione nga simpatizantët në Durrës

Ish-kryeministri Sali Berisha është pritur me ovacione të shumta nga simpatizantë dhe mbështetësit e tij në Durrës.   https://www.oranews.tv/vendi/ish-kryeministri-sali-berisha-pritet-me-ovacione-nga-simpatizantet-ne-durr-i1010712 Berisha... »

Gjermania kërkon rikthimin e vizave për Shqipërinë dhe vendet e Lindjes

Qëndrimi i paligjshëm dhe kërkesat e larta për azil nga disa shtete të Ballkanit Perëndimor po shkaktojnë diskutime mbi pezullimin... »

Meta takon udhëheqësen e opozitës bjelloruse

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një takim me udhëheqësen e opozitës në Bjellorusi, Sviatlana Tsikhanouskaya. Kënaqësi të takoja sot... »

PD: Raporti i OSBE/ODIHR-it konfirmon masakrën zgjedhore të 25 prillit

Krydemokrati Lulzim Basha pas takimit që ka zhvilluar me ambasadoren e OSBE/ ODIHR, Urzula Gacek në një deklaratë për mediat... »

Basha shmang pyetjen nëse po përçahet PD nga Berisha: Armiku i vetëm Rama

Mbrëmjen e sotme, pas Tiranës, Fierit e Vlorës, Berisha do të jetë në Durrës Ish-Kryeministri Sali Berisha që pas përjashtimit... »

Ursula Von der Leyen: Dialogu, e vetmja rrugë për zgjidhjen e krizës në veri

Prishtinë, 29 shtator 2021 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, deklaroi të mërkurën në Prishtinë se është... »

I japet lamtumira e fundit nënkomisarit të policisë Saimir Hoxha

Nënkomisari Saimir Hoxha u shpall “Dëshmor i Atdheut” 44-vjeçari, babai i dy fëmijëve ishte nisur në aksionin antikanabis së bashku... »

Zv/presidentja e AP të NATO-s, Kodheli: S’na vendos kush ultimatum!

Zv/presidentja e Asamblesë Parlamentare të NATO, Mimi Kodheli ka folur për tensionet Kosovë-Serbi Kodheli siguron se nuk ka për të... »

Osmani nënshkruan marrëveshje me SHBA-të, Kosova përfiton 3 mln dollarë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe drejtoresha e USAID-it në Kosovë, Zeinah Salahi, kanë nënshkruar sot amendamentin 3... »