OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 13 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 13

Mbi raportin “minoriteti shqiptar në pritje: Medvegja, Presheva, Bujanovci, si pengje të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë“

AFEDS – Medvegjë: Komunikatë per shtyp Në fillim të muajit korrik 2021, Komiteti Serb i Helsinkit, udhëhequr nga Sonja Biserko,... »

KONT URANI – POETI ME REPUBLIKË MBI KRYE

Nga Visar Zhiti          Më vjen të vë titullin “Kont” kur them emrin Uran Kostreci, jo vetëm pse kemi një... »

Në kërkim të një NAIMIADE

Shqiptarë të të tërë botës, a s’mund të jemi cazë më naimjanë! Nga Namik SelmaniAnëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-... »

Maqedoni – Bullgari, një tunel i mbyllur në rrugën e integrimeve euro-atlantike

Shqiptarët ishin dhe duhet të ngelin konsekuentë në mbështetjen e frymës euro-atlantike në Maqedoninë e Veriut. Ata edhe tani duhet... »

Grenell, si provokator në shërbim të mitit serb

La zananë e zu zurnanë: kështu do t’i thuhej, me një fjalë të vjetër shqipe, ndërrimit të profesionit nga z.... »

A mund të pësojë Kosova nga pavendosmëria e bashkësisë ndërkombëtare?

Insistimi për të rikthyer Serbinë në Kosovë duke bosnjizuar atë, është një shkelje fragrante e rregullave që vendosi bashkësia ndërkombëtare... »

USCIS lavdëron politikat për natyralizimin të nxjerra nga administrata Biden që prej janarit 2021

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Presidenti Biden nxorri një urdhër ekzekutiv lidhur me nënshtetësinë amerikane. Që në... »

PRIVATIZIMI I KAUZAVE!

Sot nuk e kemi dimensionin e heroit kolektiv, që ishte një popull i tërë i martirizuar, por kemi heronj lokal,... »

Ku i ka rrënjët pro-amerikanizmi i shqiptarëve?

Përkushtimi i shqiptarëve për Amerikën nuk është sipërfaqësor, sepse festa e 4 Korrikut, përpos që konsiderohet si gurë kilometrik i... »

4 Korriku, ditëlindja e një shteti dhe një epoke të re për njerëzimin

Nga Sadik Elshani 4 Korriku i vitit 1776 hapi horizonte të reja, të papara gjer atëherë Sot është 4 Korriku,... »

RËNDËSIA E VËRTETË E KATËR KORRIKUT PËR AMERIKANËT DHE PËR BOTËN

Nga Frank Shkreli Çdo vit me 4 Korrik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) festojnë Ditën e Pavarësisë.  Sivjet, 4... »

4 Korriku për amerikanët

Astrit Lulushi Nuk ka dyshim që Deklarata e Pavarësisë u nënshkrua në korrik 1776. Por cila datë ka pretendimin e... »

Të rejat mbi shërbimet e imigracionit dhe dhënies së vizave

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both (Na shkruani në shqip në kieranboth@verizon.net)   Ambasada e SHBA-së në Tiranë,... »

Beteja e Kosovës e vitit 1389 – miti dhe historia

Janë të shpeshta rastet kur ngjarjet historike kthehen në mitologji, por ndodh shumë rrallë që mitologjia të bëhet histori, si... »

STUDIUES QË PËRJETESOJNE VLERAT NJEREZORE, NUK DUHET VETËM T’I NJOHIM

(  Mbi  veprimtarine  botuese  te  kolonel  Hys  Xhemali  Hases ) Nga Tajar Domi Shkrimi i meposhtëm ka për qëllim që... »

Vidovdani – kodi i politikës ekspansioniste serbe

  Vidovdani i sivjetmë mund të ketë një konotacion të posaçëm në atmosferën politike që po mundohet Beogradi ta instalojë,... »

Në poste drejtuese të zgjedhen njerëz të aftë e të përkushtuar

Kur e shohim gjendjen anemike, të plogshtë, politike, ekonomike e shoqërore të Kosovës, nivelin jo të lakmueshëm në shumë lëmi:... »

Sa mund ta “varë pushkën” Kosova te shteti shqiptar?

  Shqipëria mbrohet në Kosovë dhe anasjelltas. Sa më stabile të jetë Kosova në marrëdhëniet e saj me fqinjët, aq... »

Është turp të mos dijë shqiptari gjuhën e tij (Naim Frashëri)

Isuf Ismaili Sudiuesi, profesori, gjuhëtari i nderuar e atdhedashësi i shquar Eroll Sejdiu ka shkruar për bilbilin e gjuhës sonë,... »

Çfarë na mëson fundi i Jugosllavisë?

  Më 26.06.1991 filloi lufta që e shkatërroi Jugosllavinë. Sot shtete të tjera multietnike dhe organizime të ngjashme me formën... »

Oj Shqipni, oj nana e turistëve t’huaj!

Nga Bajram Lani, redaktor në radion “Kosova”, RTK Një rrugë e gjatë nga Prishtina deri në Ksamil. Por, e këndshme,... »

Çfarë mund të bëj nëse gjendem në SHBA dhe kam frikë që do të më skadojë viza e vizitorit?

Çështje të Emigracionit: Nga Avokati Kieran Both Nëse keni ardhur nga Shqipëria për të vizituar Shtetet e Bashkuara me vizë... »

Aushvic-i shqiptar

Nga Moza Boletini Afërdita, një vajzë e re, tashmë e rritur dhe nënë për të birin e saj, u ftua... »

NË KUADËR TË JAVËS SË ÇAMËRISË

Nga Sali Bollati Gjate jetes time qe ne foshnjeri dhe deri me sot, kur nipi im me emerin-LIS; u pergjigjet... »

Shqiptarët dhe nevoja e rindërtimit të urave me Partinë Republikane në SHBA

Në historikun e marrëdhënieve shqiptare me dy partite kryesore politike në SHBA, lidhjet me Partinë Republikane janë në piken më... »

Dialogu s’mund ta amnistojë Serbinë për krimet e kryera në Kosovë

Për Serbinë, Kosova vazhdon të jetë një mejhane ku mund të hyhet e të dilet kur të duash dhe të... »

Strategjia nacionale e Kosovës – përrocka që nuk derdhen në një pellg të vetëm

Kosova nuk ka nevojë për zgjidhje afatshkurtra që do t’i ndihmonte ndonjë politikani të sigurojë pushtet. Kosova ka nevojë për... »

Edhe kështu mund të ketë ndodhur

Astrit Lulushi Në kohë zbulimesh të mëdha, shpesh për interesa të ndryshme, fshihen edhe identitetet e njerëzve që i kryejnë... »

ÇKA I BËN SERBËT E KOSOVËS SUPERIORË KUNDREJT SHQIPTARËVE NË MAQEDONI DHE NË JUG TË SERBISË?

Rajoni ndodhet para fazës finale të përmbylljes së proceseve, ndërkohë që dikimi rus në Ballkan ende është prezent. Në Serbi... »

Serbia synon ta destabilizojë gjithërajonin, përmes serbëve të Kosovës

Bashkësia e komunave me shumicë serbe është uvertyra e bosnjizimit të Kosovës. Republika Srpska i ka rrënjët pikërisht tek ky... »