Uncategorized - ILLYRIA - Page 2 Uncategorized - ILLYRIA - Page 2

The angry and true face of the Russian aggression

The question is: Will Russia respect the Court’s Order or will it unplug and cancel itself completely from the International... »

Këshilli i Sigurimit: Shqipëria dhe 5 vende anëtare kërkojnë mbledhje për Ukrainën

Gjashtë vende perëndimore të mërkurën bënë thirrje për një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Ukrainën përpara një... »

Ravesa Bajo, histori suksesi në New York

Shkruar nga Kozeta Turishta Historitë e suksesit të shqiptarëve nëpër botë nuk janë të pakta dhe këtë herë do sjellim... »

Civilians are killed, children are traumatized and women are suffering

In less than two weeks, Russia has managed to create, out of nothing and for no reason, as UNHCR has... »

Times-Gazette (1929) / Giuseppe Falgari, berberi personal i Zogut, ruhet nga dy roje të armatosura kur rruan mbretin

Nga Aurenc Bebja, Francë – 27 Shkurt 2022 “Times-Gazette” ka botuar, të premten e 9 gushtit 1929, në faqen n°7, një shkrim... »

Dënohet me 3,4 vjet qëndrim në burg ish-MB Saimir Tahiri për lidhje me narkotrafikun

GJKKO ka vendosur sot dënim me burg për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Trupa gjykuese ka lënë në fuqi vendimin... »

SHBA-ja u bën thirrje amerikanëve që të largohen nga Ukraina

Kiev, 27 janar 2022 – Ambasada amerikane në Kiev u ka bërë thirrje amerikanëve në Ukrainë që ta shqyrtojnë mundësinë... »

Osmani mirëpret miratimin e rezolutës kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 15 janar 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka përshëndetur miratimin e rezolutës kundër mbajtjes së referendumit... »

Gjykimi i rastit Ivanoviq: Dëshmitari konfirmon praninë e grupeve kriminale në veri

Prishtinë, 16 dhjetor 2021 – Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, më 16 dhjetor, ka vazhduar gjykimi lidhur me vrasjen e... »

Osmani pret Presidentin Meta

Presidenti Ilir Meta u prit nga homologia e tij, Vjosa Osmani në Prishtinë. Postimi i Osmanit “Sot prita në takim... »

Meta: Lufta e UÇK-së, e drejtë, besojmë në pafajësinë e Thaçit, Veselit dhe të gjithëve

Kreu i Shtetit Ilir Meta është takuar gjatë vizitës në Kosovës edhe me kreun e Partisë Demokratike të Kosovës Memli... »

Berisha konferencë urgjente me gazetarët në orën 19:00

Ish-Kryeministri Sali Berisha do të dalë në një konferencë në orën 19:00. Konferenca do të mbahet tek ambientet e ‘Xheko... »

Sekuestrohen 18 mln euro, kërkohet biznesmeni Rezart Taçi, i arrestohen njerëzit e besuar

Njoftimi nga SPAK-u: Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, mbi bazën e informacioneve dhe verifikimeve kryesisht,... »

VMRO/DPMNE shpall fitoren në shumicën e komunave në Maqedoninë e Veriut

Partia opozitare, VMRO-DPMNE-ja shpalli fitoren në shumicën e komunave në balotazhin për zgjedhjet lokale që u mbajt të dielën (31... »

28-29 nëntor hapet kantieri i aeroportit Vlorë dhe për qarkullim Rruga e Arbrit

Kryeministri Edi Rama ka dhënë dy lajme për qytetarët në fejsbuk: “28 nëntor- Hapet kantieri i aeroportit ndërkombëtar të Vlorës... »

Krasniqi: Mbrojtja e shtetit është përgjegjësi kombëtare

Prishtinë, 25 shtator 2021 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, e ka mbështetur vendimin e Qeverisë së... »

Rama me ministrat e rinj betohen te presidenti të shtunë, rreth orës 10

Mësohet se ceremonia e betimit do të nisë në orën 10:00, në Presidencë. Kujtojmë se qeveria “Rama 3” do të... »

Azem, ti je gjallë!

Sali Berisha* Demokrate, tribuni yne sot na therret: Koken Lart! Te dashur miq, sot kombi shqiptar perulet me nderimin me... »

Promovohet në SHBA botimi për seminarin e mësimdhënies në shkollat shqipe në Diasporë

Në selinë qëndrore të Federatës Panshqiptare të Amerikës Vatra në New York, “Albanian-American Dual Language and Culture” dhe Shkolla “Children... »

Më shumë se 700 mln Euro të ardhurat nga turizmi në Malin e Zi

Tashmë është e sigurt se të ardhurat e planifikuara nga turizmi në Mal të Zi do të arrijnë në rreth... »

Classified Ads

Place your ads and notices here – Place your ads and notices here – Place your ads and notices here... »

KM Edi Rama: Javën tjetër shpallim qeverinë e re

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën përmbyllëse të mandatit të dytë qeverisës 2017-2021 Knid Ndrenika https://www.facebook.com/edirama.al/videos/345306550658146/ “Qeveria e re do të... »

SPAK dërgon në gjyq dy të arrestuar me 788 kg.kokainë dhe 1,250,000 mln euro të sekuestruara

Dy shtetasit e arrestuar në Spanjë akuzohen për “Falsifikim të dokumentave”, “Trafikimi i narkotikëve”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale”,“Grupi... »

Grabomi është pika e re kufitare e hapur ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi

Knid NdrenikaSipas kryeminstrit Edi Rama, qëllimi është gjithashtu që “njerëzit tanë të ndihen dhe të jenë të lirë si në... »

BRONZI I SHQIPTARIZMËS

Nga Visar Zhiti Kthehet në Kolonjën e tij në bronz legjendari Sali Butka. Jeta e tij është histori, pjesë e... »

Kthimi i një miku të harruar

Njeriu që i prezantoi shqiptaro-amerikanët me kandidatin Bill Clinton, në 1992, u bën thirrje tani që të votojnë për Presidentin... »

Ismail Kadare: Libri i Vehbi Bajramit, një “libër total” për mërgatën e Amerikës

PARATHËNIE Nga Ismail Kadare Kur të bie në dorë një libër si “Shqiptarët e Amerikës”, i Vehbi Bajramit, dhe pasi... »

Arrest me burg për 8 të arrestuar lidhur me tenderin e uniformave të policisë

Tiranë, 12 korrik 2021 – Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka lënë në fuqi masën e arrestit për... »

Kanada: 36-vjeçari kosovar vdiq pas një aksidenti me motoçikletë, gruaja e tij në gjendje kritike 

    Beqir SINA – New York     Kreshnik Cermjani, 36-vjeçar nga Kosova, ka vdekur pasi u aksidentua me... »

Community Calendar: Unveiling of Father Arthur’s portrait

SAINT GEORGE ALBANIAN ORTHODOX CATHEDRAL South Boston, Massachusetts June 26, 2021 12:00 – 3:00 PM Very Reverend Arthur E. Liolin... »