HOMEPAGE - Shkence (1) - ILLYRIA

Studimi: Kanabisi mund të shkatërrojë qelizat e kancerit të lëkurës

Studiuesit australianë po bëjnë eksperimente laboratorike për të parë nëse kanabisi mund të përdoret për trajtimin e kancerit të lëkurës.... »

MRM ju ndihmon të bëheni prindër

Praktika mjekësore e cilësisë së lartë në Manhattan, bazuar në arritjet më të fundit të shkencës – trajtim i personalizuar,... »

Testi i gjakut mund ta zbulojë Alzheimerin në fazat e hershme

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar po u bëjnë thirrje institucioneve shëndetësore që të kryejnë një test të thjeshtë gjaku për... »

Shkencëtarët e BE-së: Viti 2023 ishte viti më i nxehtë në histori

Bruksel, 9 janar 2024 – Viti i kaluar ishte viti më i nxehtë i regjistruar në planet dhe me gjasë... »

Një testament për ortopedinë shkencore shqiptare, themeluesin, dhe heronjtë e saj

Një vështrim mbi librin “Prof. Dr. Panajot Boga – themelues dhe figurë qendrore e ortopedisë shkencore shqiptare”, të autorit Prof.... »

Science: Shqipëria e fundit në Europë për kërkime shkencore

Në një kohë kur shkencat dhe inovacioni po zhvillohen me një ritëm të shpejtë, duket se Shqipëria po renditet e... »

Tre shkencëtarë amerikanë fitojnë çmimin Nobel në kimi për studimet mbi pikat kuantike

Stokholm, 4 tetor 2023 – Tre shkencëtarë në Shtetet e Bashkuara u shpallën fitues të çmimit “Nobel” në kimi të... »

Çmimin Nobel për fizikë e ndajnë tre shkencëtarë, për studim të elektroneve

Stokholm, 3 tetor 2023 – Çmimi Nobel për Fizikë u është ndarë tre shkencëtarëve që kanë kryer eksperimente me dritën... »

Shkencëtarët Katalin Kariko dhe Drew Wesiman fitojnë çmimin Nobel për mjekësi

Stokholm, 2 tetor 2023 – Shkencëtarja hungareze Kalin Kariko dhe shkencëtari amerikan Drew Weissman fituan çmimin Nobel në mjekësi të... »

ChatGPT- Premtimet dhe rreziqet e inteligjencës artificiale

Nga Rafael Floqi Titulli në faqen e parë të faqes së “New York Times- Sunday Opinion” në fillim të korrikut... »

NASA po eksploron një aeroplan pasagjerësh që rrugën Nju Jork- Londër mund ta bëjë për 90 minuta

Nga Nju Jorku në Londër për vetëm 90 minuta? NASA po eksploron potencialin e një aeroplani supersonik që një ditë... »

India shkruan historinë, anija kozmike e saj zbarkon afër polit jugor të Hënës

Nju Delhi, 23 gusht 2023 – Anija kozmike Chandrayaan-3 ka zbarkuar në sipërfaqen hënore më 23 gusht, duke e bërë... »

Studimi: Inteligjenca Artificiale ndihmon në diktimin e kancerit të gjirit

Lund (Suedi), 21 gusht 2023 – Inteligjenca artificiale mund të përdoret në ekzaminimet e kancerit të gjirit për të përmirësuar... »

Donanemab, ilaçi me rezultate premtuese kundër Alzheimerit

Ilaçi i ri, Donanemab, është duke u përshkruar si pikë kthesë në luftën kundër Alzheimerit, pasi një testim global ka... »

Bota mund të ngrohet më shumë se 1.5 gradë Celsius deri më 2027

Bota mund të thyejë limitin kyç të temperaturës për herë të parë, kanë parashikuar shkencëtarët. Hulumtuesit kanë thënë se ekziston... »

Inteligjenca artificiale krijon zëra për filma dhe për reklama

Një numër gjithnjë e më i madh kompanish po përdor inteligjencën artificiale për të imituar zërat njerëzorë. Korrespondenti i Zërit... »

Mira Murati – Shqiptarja në krye të shpikjeve që kanë shokuar botën teknologjike

Nga Modeli DALL-E 2 të ChatGPT dhe produkte te tjera të Sistemeve të Inteligjencës Artificiale Rafaela Prifti Mira Murati eshte... »

Lamtumirë Edi Shukriu, e para grua arkeologe shqiptare

Shkrimtarja dhe historiania, anëtare e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Edi Shukriu, vdiq sot, në moshën 73 vjeçare... »

Raport i ri i OKB-së, shtresa e ozonit po ripërtërihet

Denver, 9 janar 2023 – Shtresa mbrojtëse e ozonit po ripërtërihet ngadalë, por dukshëm me një ritëm që do ta... »

SHBA pritet të njoftojë një arritje të madhe në fushën e energjisë

Uashington, 13 dhjetor 2022 – Departamenti i Energjisë i Shteteve të Bashkuara pritet të njoftojë të martën se shkencëtarët amerikanë... »

Një ilaç për Alzheimerin konsiderohet si zbulim i rëndësishëm

San Francisko, 30 nëntor 2022 – Shkencëtarët e kanë konsideruar si tejet të rëndësishëm zbulimin e një ilaçi që besohet... »

Sonda e re e NASA-s “Artemis” nis anijen kozmike “Orion” drejt Hënës

Uashington, 16 nëntor 2022 – Sonda e re e NASA-s Artemis, nisi fluturimin debutues për në Hënë, të mërkurën herët,... »

Tre shkencëtarë e fitojnë çmimin Nobel për kimi

Stokholm, 5 tertor 2022 – Tre shkencëtarë u nderuan të mërkurën me çmimin Nobel të këtij viti në kimi, për... »

Tre shkencëtarë fitojnë çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në teknologjinë kuantike

Stokholm, 4 tetor 2022 – Tre shkencëtarë fituan të martën çmimin Nobel të këtij viti në fizikë për punën e... »

Suedezi Svante Paabo e fiton Çmimin Nobel për Mjekësi

Stokholm, 3 tetor 2022 – Shkencëtari suedez Svante Paabo u nderua me çmimin Nobel në Mjekësi këtë vit për zbërthimin... »

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

Uashington, 27 shtator 2022 – NASA përplasi me sukses një sondë në një astereoid, gjatë një prove të paprecedentë për... »

NASA shpreson të nisë së shpejti raketën drejt Hënës

Uashington, 18 shtator 2022 – NASA deri më tani nuk ka qenë në gjendje të nisë raketën e parë për... »

NASA e shtyn sërish nisjen e raketës rreth Hënës

Cape Canaveral (Florida), 3 shtator 2022 – Raketa që NASA pritet ta dërgojë për një mision rreth Hënës ka pësuar... »

NASA do të provojë sërish të shtunën të nisë raketën drejt Hënës

Cape Canaveral, Florida, 31 gusht 2022 – NASA do të përpiqet përsëri të shtunën të nisë raketën e saj të... »

Shtyhet nisja e raketës së NASA-s drejt Hënës

Uashington, 29 gusht 2022 – Një problem me motorin e ka detyruar NASA-n të shtyjë lëshimin e raketës së re... »