RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 2 RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 2

Kur për baba, të bie Stalini

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1967, vajza e Josif Stalinit hyri në Ambasadën Amerikane dhe Nju Dehli të Indisë dhe... »

Dhuna dhe demokracia nuk mund të bashkëjetojnë

Nga Ruben Avxhiu Ngjarja e rëndë sot në Elbasan meriton një denoncim të plotë dhe pa ekuivoke nga të gjitha... »

Urime Vetëvendosjes!

Nga Ruben Avxhiu Urimet më të mira për Albin Kurtin dhe Lëvizjen Vetëvendosje. Një parti që premton ndryshime, një frymë... »

Kosova nuk u ka palestinezëve asnjë borxh

Nga Ruben Avxhiu Gjëja e fundit që dua të dëgjoj sot, kur Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhëniet diplomatike, është punë... »

Në mbrojtje të vitit 2020!

Nga Ruben Avxhiu Dua të them disa fjalë të mira për vitin 2020. E di që është viti që të... »

Pse Korona nuk do që të vdesim

Shikoni çfarë koncepti interesant mësova nga Dr. Camaj gjatë intervistës me të. »

Trump mbase humbi, por 3 nëntori ishte një fitore për Trumpizmin

Nga Ruben Avxhiu Festa e demokratëve në mbarë vendin dje për fitoren e kandidatit të tyre Joe Biden, nuk mund... »

Besim te demokracia amerikane

Nga Ruben Avxhiu Si sot, katër vjet më parë, në 10 nëntor 2016, Presidenti Barack Obama dhe Zonja e Parë... »

Trump mbase humbi, por 3 nëntori ishte një fitore për trumpizmin

Nga Ruben Avxhiu Festa e demokratëve në mbarë vendin për fitoren e kandidatit të tyre Joe Biden, nuk mund të... »

“Nuk i fshihemi historisë, e shkruajmë historinë!”

Nga Ruben Avxhiu E përktheva këtë shkrim në “The Wall Street Journal” te historianes Amanda Foreman sepse i kushtohet fjalimeve... »

Trump-Biden, çfarë ndodh nëse dalin barazim?

Nga Ruben Avxhiu Në SHBA nuk vendos shumica popullore se kush zgjidhet president, por ato që quhen kolegje elektorale. Janë... »

ÇFARË ZBULON GJEOGRAFIA E LËVIZJEVE TË FUNDIT TË DY KANDIDATËVE DHE MORALI I VOTËS SHQIPTARO-AMERIKANE

Nga Ruben Avxhiu Këto dy harta që tregojnë lëvizjet e dy kandidatëve Donald Trump dhe Joe Biden – në javën... »

Shumica e shqiptarëve në SHBA votojnë si amerikanë

Deklarata nga Joe Biden për vizionin e tij të marrëdhënieve me Kosovën dhe Shqipërinë është një fitore politike e komunitetit... »

Gostia e Grenellit në Beograd, muzikë amerikane e propagandë serbe

Nga Ruben Avxhiu Çfarë spektakli i shëmtuar pamjet e filmuara nga Ambasadori Grenell, gjatë një darke në Beograd, me presidentin... »

I Love NYPD

Nga Ruben Avxhiu Në kohën tonë nuk është më në modë që të lavdërosh policinë se menjëherë të fusin në... »

Një skandal që saboton së pari vetë Presidentin Trump

Partia Republikane promovon shkrimin nga mbesa e çetnikut që paraqet Kosovën si atdheu të cilin ia vodhëm serbëve – republikanët... »

Komunitet i vogël, vota vendimtare

E kaluara tragjike na jep më shumë arsye për të marrë pjesë në demokracinë amerikane Nga Ruben Avxhiu Në fillim... »

Hipokrizia e Rusisë në krizën bjelloruse

I vetmi që po ndërhyn në punët e brendshme në Bjellorusi është Kremlini   Nga Ruben Avxhiu “Bjellorusia i zgjidh... »

Edi Rama dhe kriza e ditës në Bjellorusi

Nga Ruben Avxhiu Një situatë interesante është krijuar, e mbarsur me një thes me ironi, nëse e ndjek nga këndvështrimi... »

Faleminderit John Lewis, në emër të Kosovës dhe të gjithë shqiptarëve

Një amerikan i madh, i respektuar nga të gjitha krahët e politikës ishte anëtar deri në ditën e fundit të... »

Shqiptarët e Amerikës, mes kandidatëve Joe Biden dhe Donald Trump

Nga Ruben Avxhiu Mund të jetë rastësi, por pak ditë përpara botimit të letrës kushtuar dialogut Kosovë-Serbi nga ish-Zv-Presidenti Joe... »

Shqiptarët që janë kundër Engelit

Nga Ruben Avxhiu Kongresisti Eliot Engel, një nga përkrahësit më të mëdhenj të shqiptarëve në Washington si dhe themelues i... »

“Liria” nuk erdhi vetëm

Nga Ruben Avxhiu Diktatura komuniste shkaterroi shume gjera, po ne lagjen ku u rrita e kishte lene nje fushe sporti... »

“Bisha e ndërtimeve” është përsëri e uritur në Tiranë

Dhe as njeriu që ka të gjitha levat e pushtetit në Shqipëri nuk guxon që t’ia prishë Nga Ruben Avxhiu... »

Taksat e biznesmenit Donald Trump

Nga Ruben Avxhiu Për mua personalisht, fakti që Donald Trump fitoi garën mes kandidatëve republikanë në 2016 qe më e... »

Gjithmonë gati, për diktaturën tjetër

Nga Ruben Avxhiu “Spaçin nuk e harroi, por as nuk e la ta përkufizonte si njeri” Më pëlqeu kjo fjali... »

Një virus kapriçioz

Nga Ruben Avxhiu Sot, lexova një shkrim në The New York Times për mospërputhjen totale të bilanceve në luftën kundër... »

A do ta ndalë stina e nxehtë virusin

Nga Ruben Avxhiu   Në periudhën e Krishtlindjes së fundit, gjeta një mundësi për të blerë shumë lirë, disa volume... »

Një betejë që nuk fitohet vetëm

Nga Ruben Avxhiu Vendimi i qeverisë Kurti për të filluar heqjen e taksës duhet përshëndetur e mbështetur. Ai nuk ka... »

Kosova ka nevojë për seriozitet dhe përgjegjësi në politikën e jashtme

Nga Ruben Avxhiu Ka nisur keq kjo ditë për Kosovën sot, pasi ministrja e Jashtme e Xhamajkës u detyrua të... »