EKONOMI - (2-30) - ILLYRIA - Page 3 EKONOMI - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

KE: Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor – përtej pritjeve

Bruksel,12 nëntor 2021 – Vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor që kanë statusin e vendit kandidat, këtë vit do të... »

Është ky çasti i duhur për të rivendosur TVSH tek inputet bujqësore?

Qeveritë përveç planifikimeve afatgjata si një mjet zhvillimi dhe për të dalë nga krizat kanë buxhetet vjetore të vendit të... »

Buxheti 2022, Rama: 42% më shumë mbështetje për fermerët krahasuar me 2021

Kryeministri Edi Rama përmes një shënimi në facebook ka bërë të ditur se mbështetja për fermerët me buxhetin e vitit... »

40 milion euro nga ndryshimet e paketës, korrigjimi i taksave pritet të shtojë arkëtimet

Rreth 40 milionë euro të ardhura më shumë në vit nga ndryshimet e paketës fiskale. Janë këto pritshmëritë e Financave... »

FMN: Sivjet, bruto prodhimi vendor në Kosovë pritet të rritet 7-8 për qind

Prishtinë, 5 nëntor 2021 – Shefi i Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovën, Gabriel Di Bella, ka thënë se... »

Shpenzime 13.6 milionë euro në 9 muaj për të siguruar pronat

Për nëntë muajt e parë të këtij viti, shqiptarët shpenzuan rreth 1.67 miliardë lekë ose rreth 13.6 milionë euro për... »

Jemi duke parë bujqësinë dhe ushqimin…

CAP është krijuar 60 vjet më parë në vitin 1962 dhe është një partneritet midis bujqësisë e shoqërisë, midis Europës... »

Jemi të uritur apo kemi pasiguri ushqimore?

A kemi një siguri ushqimore në sasi e standarte të cilat janë baza e shëndetit, së pari personal, e pastaj... »

Kurti e Murati promovojnë masat për mbështetjen e prodhuesve vendorë

Prishtinë, 28 tetor 2021 – Kryeministri Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, kanë folur... »

SHBA mbështet marrëveshjen Shqipëri-Kosovë për bashkimin e tregut energjetik

Ambasadorja Juri Kim dhe USAID-i thanë se SHBA ishin krenare për marrëveshjen e formsuir në Tiranë nga ERE, ZRRE, OST... »

Guvernatori Sejko: “Rritja e çmimeve, rrezik për rimëkëmbjen”

Tiranë, 22 tetor 2021 – Banka e Shqipërisë po monitoron pasojat e rritjes së çmimeve dhe në rast se ndikimi... »

BB: Shqipëria e Kosova shënuan rimëkëmbje e fuqishme të ekonomisë

Uashington, 21 tetor 2021 – Shqipëria dhe Kosova rregjistruan një rimëkëmbje të fuqishme të ekonomisë së tyre pas frenimit që... »

Kosovë: Komuniteti i bizneseve e mbështet themelimin e Gjykatës Komerciale

Prishtinë, 21 tetor 2021 – Bizneset në Kosovë e mbështesin nismën e Qeverisë për themelimin e Gjykatës Komerciale. Në një... »

Jaço, i zgjedhur president i AmCham-it garanton: Zëri i bizneseve do të jetë i fortë

President i Dhomës Amerikane të Tregtisë u rizgjodh Enio Jaço ndërsa AmCham zhvilloi Asamblenë e Përgjithshme Knid Ndrenika I rizgjedhur... »

Sot blihet sërish energji, pasi OSHEE nuk siguroi një ditë më parë sasinë e duhur

“Operatori i Shpërndarjes së Energjisë zhvilloi një ditë më parë dy ankande për blerje të energjisë elektrike, por nuk arriti... »

OSHEE blen 6.4 milionë euro energji elektrike për një javë, dy ankande siguruan më pak se gjysmën e sasisë së kërkuar

Furnizuesi i Tregut të Lirë SH.A, pjesë e shoqërise OSHEE Group, zhvilloi sot ankandin e radhës për blerjen e sasisë... »

Çmimin Nobel për Ekonomi e ndajnë tre studiues

Stokholm, 11 tetor 2021 – David Card, Joshua Angrist dhe Guido Imbens janë shpërblyer të hënën me Çmimin Nobel për... »

Rusia e fajëson BE-në për rritjen e ꞔmimit të gazit

Shpërthimet e ꞔmimeve të gazit në tregjet ndërkombëtare kanë shkaktuar kritika të ashpra të BE kundër Rusisë. Ky vend bëhet... »

Hajredin Fratari: Bashkimi kombëtar vjen duke hequr barrierat Shqipëri-Kosovë!

Intervistë me sipërmarrësin e njohur dhe themeluesin e “Konfindustrias shqiptare”, Hajredin Fratari   Nga Çerçiz Loloçi   Hajredin Fratari, nipi... »

BB: Rritja ekonomike në Kosovë sivjet pritet të jetë 7.1%

Kosova pritet të ketë rritje ekonomike me 7.1 për qind në vitin 2021, këtë vlerësim e ka dhënë Banka Botërore... »

Rritje e çmimeve të mallrave dhe shërbimeve në gjithë botën

Uashington, 7 tetor 2021 – Konsumatorët në të gjithë botën po përballen me çmime më të larta për një shumëllojshmëri... »

7 propozime ndihme për qytetarët, ulje TVSHje dhe ristrukturim buxheti

Pjesë nga fjala e kryedemokratit opozitar Lulzim Basha: Ndaj prioritetet në këtë moment të parë janë të qarta dhe të... »

Rama paralajmëron krizë energjetike me efekte tronditëse, çmime marramendëse

Mesazhi drejtuar shtetasve nga kryeministri Edi Rama: https://www.facebook.com/ediramaal/videos/1277511976021393 Të dashur bashkëqytetarë dhe bashkëqytetare, vala goditëse e një tjetër fatkeqësie natyrore,... »

Auditi i KLSH-së: 22.6 milion euro dëm në buxhetin e shtetit nga 38 institucione

Buxhetit të shtetit i është shkaktuar një dëm prej 22.6 milionë euro nga shkeljet financiare të 38 institucioneve. Nga auditimi... »

Për projektin e Portit të Ri të Durrësit nga 14 kompani, u përzgjodhën 5

Kryeministri Edi Rama publikoi në fejsbuk foto nga projekti i ri i Portit të Ri të Durrësit ⚓ Porti i... »

Ahmetaj: Qeveria jep 30 milionë dollarë shtesë për rindërtimin

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj ka deklaruar se qeveria ka dhënë dhe 30 milionë dollarë shtesë për rindërtimin pas tërmetit të 26... »

INSTAT: Gati 1/4 e popullsisë mbi 16 vjeç nuk përballoi financiarisht ekzaminimet shëndetësore dhe dentare më 2019

Gati çereku i popullsisë së rritur në vendin tonë e patën të pamundur të përballojnë financiarisht në vitin 2019 ekzaminimet... »

Maqedonia me dallime mes të varfërve dhe të pasurve, rekord në borxh publik

Më 26 prill të vitit 1992 filloi pavarësimi monetar i vendit. Valuta e Maqedonisë, Denari në Kuvend u prezantua nga... »

SHBA: Shqipëria të luftojë korrupsionin se klima e biznesit do të jetë problematike

Koment i ambasadores amerikane Juri Kim pas publikimit të Indeksit të Biznesit AmCham (Dhoma Amerikane e Tregtisë) të vitit 2020-2021... »

Indeksi i Dhomës Amerikane të Tregtisë për 2020, Tabaku: Sinjalizim i një krize të thellë besimi, qeveria dhe mazhoranca nuk ndryshojnë kurs

Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka komentuar indeksin e Dhomës Amerikane të Tregtisë: Rënia më e madhe e besimit në... »