HOMEPAGE - Ekonomi (1) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Ekonomi (1) - ILLYRIA - Page 2

KE: Shqipëria me ecurinë më të dobët ekonomike në rajon, në tremujorin e dytë

Bruksel, 18 tetor 2022 – Shqipëria dhe Serbia janë dy shtetet e rajonit, që kanë pasur ngadalësimin më të lartë... »

Në Shqipëri, gjobë progresive për mospagimin në kohë të tatimit në fitim

Tiranë, 17 tetor 2022 – Në paketën fiskale 2023, gjoba për mospagimin e tatim-fitimit në kohë do të bëhet progresive.... »

Ministria e Financave ul vlerën minimale për pjesëmarrje në ankandet e obligacioneve

Tiranë, 17 tetor 2022 – Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka vendosur të ulë shumën minimale të pjesëmarrjes në ankandet... »

Hapet tenderi për studimin e fizibilitetit të linjës hekurudhore Durrës-Prishtinë

Tiranë, 14 tetor 2022 – Durrësi dhe Prishtina do lidhen me një linjë hekurudhore. Të paktën ky është synimi i... »

Sejko: Presim që inflacioni në Shqipëri të ulet vitin e ardhshëm

Uashington, 14 tetor 2022 – Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, mori pjesë në Mbledhjet Vjetore të Fondit Monetar... »

“Magna” hap fabrikë në Strugë me një mijë të punësuar

Strugë / Tiranë, 14 tetor 2022 – Furnizuesi i pjesëve të automjeteve me bazë në Kanada, Magna International ka hapur... »

Banka Botërore parashikon ngadalësim të rritjes së BPV-së në Kosovë

Uashington, 4 tetor 2022 – Banka Botërore ka parashikuar se rritja e Bruto Produktit Vendor (BPV) në Kosovë pritet të... »

Shqipëri: Shtrenjtimi i energjisë rrezikon falimentimin e bizneseve

Çmimet e larta të energjisë po japin efektet e para negative në ecurinë e aktivitetit të ndërmarrjeve prodhuese, pasi energjia... »

Në Shqipëri, inflacioni i lartë, qytetarët në vështirësi ekonomike

Shqipëria vijon të përballet me vështirësi ekonomike që prej muajit shkurt kur nisi agresioni rus në Ukrainë. Kriza globale e... »

Marzha tregtare pa efekte në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 24 shtator 2022 – Vala e shtrenjtimit të produkteve ushqimore në Maqedoninë e Veriut nuk ka të ndalur pavarësisht... »

Shqipëria, ndër vendet me rritjen më të lartë të çmimit të bukës në Europë

Shqipëria renditet ndër vendet që kanë para një rritje të lartë të çmimeve të bukës në Europë, duke ia tejkaluar... »

Në Shqipëri, 43% e të punësuarve marrin deri në 330 euro në muaj

Zbrazja e vendit nga emigracioni i lartë i të rinjve po nxit bizneset të aplikojnë rritje të pagave, por përfitimet... »

Investitorët shqiptarë po ikin nga vendi, për 6 muaj investuan 60 milion euro jashtë vendit

Tiranë,13 shtator 2022 – Ndërkohë që investimet e huaja direkte në Shqipëri këtë vit po shënojnë vlera rekord, një tendencë... »

Parashikime të zymta për inflacionin në Gjermani në vitin 2023

Berlin, 12 shtator 2022 – Më 1 tetor, paga minimale në Gjermani do të rritet në 12 euro/ora. Ekspertët thonë... »

Çmimet e bulmetit në Shqipëri rriten deri 33%, mungesë e qumështit të lopës

Tiranë, 12 shtator 2022 – Nga fillimi i muajit shtator çmimet e produkteve të bulmetit në Shqipëri janë rritur në... »

Kompania e tretë më e madhe në Shqipëri, “Kurum”, e mbyll fabrikën e çelikut, për shkak të energjisë së shtrenjtë

Tiranë, 9 shtator 2022 – Çmimet e larta të energjisë për bizneset po japin efektet e para në ecurinë e... »

“Royal Haskoning DHV”: Kosto e ndërtimit të Porto Romanos – 2 miliardë euro

Tiranë, 6 shtator 2022 – Konsulenca inxhinierike “Royal Haskoning DHV” ka zbuluar planet e saj për dy porte të reja... »

Punëtorët shqiptarë nuk janë më aq të preferuar në Gjermani, përgjysmohen lejet e qëndrimit

Luksemburg, 6 shtator 2022 – Gjermania u kthye në “parajsën” e re të shqiptarëve vitet e fundit. Mundësitë për punësim,... »

Shqipëri: KLSH zbulon një dëm ekonomik prej 263 milionë eurosh

Tiranë, 5 shtator 2022 – Dëmi ekonomik si efekt i parregullsive si dhe shkeljet e disiplinës financiare i kanë kushtuar... »

Ulet konsumi në Gjermani, qytetarët e “shtrëngojnë rripin”

Berlin, 3 shtator 2022 – Nga 1 shtatori në Gjermani është shtrenjtuar sërish benzina dhe nafta, për shkak se paketa... »

TEC i Vlorës mund të jetë një zgjidhje për krizën energjetike në Shqipëri

Tiranë, 1 shtator 2022 – Termocentrali i Vlorës ishte zgjidhja e gabuar për Shqipërinë në kohën kur u vendos të... »

Interesi i depozitave me afat arrin nivelin më të lartë në 7 vjetët e fundit

Tiranë, 1 shtator 2022 – Normat e interesit të depozitave me afat në Lekë shënuan një tjetër rritje të lehtë... »

Çmimi i naftës në Shqipëri, më i larti në rajon

Tiranë, 31 gusht 2022 – Nafta dhe benzina në Shqipëri janë ndër më të shtrenjtat në Europë dhe më të... »

Në Shqipëri, për 6 muaj u financuan vetëm 39% e projekteve të planifikuara

Tiranë, 30 gusht 2022 – Deri në fund të 6 mujorit të parë 2022, Ministria e Financave ka financiar vetëm... »

Në Tiranë, shkon deri në 5 mijë euro metri katror i banesave

Tiranë, 30 gusht 2022 – Në qendër kanë nisur punën shumë projekte luksoze apo kulla, çmimet e të cilave për... »

Çmim rekord i energjisë në bursa, arrin në 1047 euro për MWh

Tiranë, 29 gusht 2022 – Çmimet e energjisë të ditës në avancë në Bursën Hungareze (referencë edhe për Shqipërinë) arritën... »

Shfrytëzimi i energjisë diellore në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 29 gusht 2022 – Përdorimi i teknologjisë diellore për nxehtësi duhet të ishte krejt i thjeshtë në Maqedoninë e... »

Gjermania paralajmëron forcimin e luftës kundër pastrimit të parave

Berlin, 29 gusht 2022 – Gjermania konsiderohet nga shumë kriminelë si një parajsë për pastrimin e parave. Por ministri federal... »

Shqipëria i kthen sytë nga kultivimi i tartufit

Tartufi ishte një kërpudhë e panjohur në Shqipëri deri në shfaqjen e gjuetarëve italianë në vitet 2000. Por tani, studiues... »

Si po rritet biznesi i influencës në Shqipëri?

Influencuesit janë profesion i kohëve moderne. Kemi ende një treg informal dhe kritere të pastandardizuara për vlerësimin, megjithatë një postim... »