HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 49 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 49

Gjykata Speciale kritikohet për mbyllje të seancave dhe redaktime të ashpra  

Nga Radio Europa e Lirë Monitoruesit e punës së Dhomave të Specializuara të Kosovës kanë vlerësuar se ky institucion është... »

Escobar e Lajçak nisin vizitën në Kosovë, takohen me Presidenten dhe Kryeministrin

Prishtinë, 31 janar 2022 – I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe i... »

Gjeneral Tabor tregon pse SHBA e përzgjodhi Shqipërinë për bazën e Forcave Operacionale Speciale

Arsyet përse Komanda e Operacioneve Speciale të SHBA-së për Evropën përzgjodhi Shqipërinë për të ngritur një shtab të bazës së... »

Osmani: Nuk do të lejojmë kurrfarë Asociacioni që do ta bënte Kosovën shtet jofunksional

Prishtinë, 31 janar 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të hënën se institucionet e Kosovës nuk kanë... »

Promovohet, në New Jersey, libri “Përpjekja për Lirinë Shqiptare dhe Fundi i Jugosllavisë”

Nga Keze Kozeta Zylo Në mjediset komode të restorantit RP Prime Steak and Seafood në Mahwah, New Jersey u promovua... »

SAKRIFICE QE SJELL BASHKIMIN, PER TE FITUAR AMERIKEN ME TE MIRAT E SAJ

Nga Tajar  DOMI             U bashkuam dhe shijuam  një darkë shumë të këndëshme para pak ditësh tek Restauranti “ Il... »

SHBA: Rusia do të përballet me trysni në OKB lidhur me Ukrainën

Nju Jork, 31 janar 2022 – Shtetet e Bashkuara u përpoqën të dielën të rrisin trysninë ndaj Rusisë lidhur me... »

Kosova dhe Shqipëria pritet të miratojnë 8 zona të reja të kalimit kufitar

Tiranë, 30 janar 2022 – Në Parlamentin e Shqipërisë është dërguar për ratifikim marrëveshja ndërmjet Qeverisë së Shqipërisë dhe Qeverisë... »

PD: “Rama ka udhëtuar me charter privat, për qejfet e veta”

Tiranë, 30 janar 2022 – Partia Demokratike e ka denoncuar kryeministrin Edi Rama se ka udhëtuar me charter privat, pak... »

Rama rrëfen si u rrah me shufra hekuri në 1997: “Mrekulli që mbijetova”

Është e diela e parë pas Vitit të Ri. Një Porsche, tip ”Panamera GTS”, e zezë, përplaset pak në një... »

Pentagoni paralajmëron pasoja të rënda në rast të ndërhyrjes ushtarake ruse në Ukrainë

Uashington, 29 janar 2022 – Zyrtarët më të lartë ushtarakë amerikanë paralajmëruan se Rusia do të hapë një rrugë të... »

Në Prishtinë, protestë kundër shtrenjtimit të rrymës

Prishtinë, 29 janar 2022 – Të shtunën në Prishtinë është mbajtur një protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike. Protesta është... »

Kuvendi i Kosovës nuk i miraton rekomandimet e opozitës për masat kufizuese

Prishtinë, 27 janar 2022 – Kuvendi i Kosovës nuk i ka miratuar rekomandimet e partive opozitare për  masat kufizuese kundër... »

Premtimi i Metës për “Skënderbeun” e poetit amerikan Longfellow

Tiranë, 27 jana 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka publikuar në “Facebook” poemën “Skëndeberu” të poetit amerikan... »

Rusia thotë se SHBA nuk u është përgjigjur shqetësimeve kryesore të Moskës për sigurinë

Moskë, 27 janar 2022 – Rusia tha të enjten se Shtetet e Bashkuara nuk iu përgjigjën shqetësimeve kryesore të Moskës... »

KONGRESI I LUSHNJES (21-31 JANAR 1920) – THEMELI I INSTITUCIONEVE SOVRANE DHE PAVARËSISË SË PLOTË TË SHTETIT SHQIPTARË

Nga Kevin Haxhiu* Pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në vitin 1912 një vitë më vonë në vitin 1913 në... »

SHBA-ja u bën thirrje amerikanëve që të largohen nga Ukraina

Kiev, 27 janar 2022 – Ambasada amerikane në Kiev u ka bërë thirrje amerikanëve në Ukrainë që ta shqyrtojnë mundësinë... »

Kanadaja zgjeron misionin e saj trajnues të ushtarëve në Ukrainë

Otawa, 27 janar 2022 – Kanadaja zgjati me tre vite të tjera misionin e saj të trajnimit të ushtarëve ukrainas... »

SHBA refuzon kërkesën e Rusisë që Ukraina të mos pranohet në NATO

Uashington, 26 janar 2022 – Shtetet e Bashkuara e kundërshtuan të mërkurën, më 26 janar, kërkesën e Rusisë që të... »

FSK në dispozicion të SHBA-së përballë rrezikut të pushtimit të Ukrainës

Prishtinë, 26 janar 2022 – Kosova është rreshtuar në krah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe shteteve tjera mbështetëse... »

Rusia zhvillon stërvitje ushtarake në Krime

Moskë, 25 janar 2022 – Ushtria ruse njoftoi të martën se ka nisur stërvitje ushtarake në jug të Rusisë, pranë... »

Escobar e Lajçak vizitojnë Kosovën dhe Serbinë, javën e ardhshme

Bruksel, 25 janar 2022 – I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe i dërguari i... »

L’Unità (1972): Kur legjenda e futbollit shqiptar Naim Kryeziu, ish-kampion i verdhekuqve në 1942, shprehej për rezultatin e derbit Roma-Lacio (Intervista)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Janar 2022 “L’Unità” ka botuar, të premten e 10 nëntorit 1972, në faqen n°10, një... »

Meta diskuton me gjeneralin Begaj për ndikimet e krizës së Ukrainës në rajon

Tiranë, 25 janar 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, të martën e ka thirrur në takim Shefin e Shtabit... »

Kurti: Hetimi për pagat e dyfishta të zyrtarëve të Listës Serbe është detyrë e organeve të drejtësisë

Prishtinë,25 janar 2022 – Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë ka nisur procedurat hetimore kundër zyrtarëve të Listës Serbe, parti udhëheqëse... »

Tritol në portën e shtëpisë së kreut të FSHF-së, Armand Duka, i cili thotë se është kërcënuar me vdekje

Tiranë, 24 janar 2022 – Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur të hënën në mbrëmje pranë shtëpisë së kryetarit të... »

Dyshime për abuzim me fonde të UEFA-s në FSHF, Duka nën hetim

Tiranë, 24 janar 2022 – Një material i sektorit të krimit ekonomik të policisë, ndaj disa zhvillimeve në Federatën Shqiptare... »

Bildt: Grumbullim masiv i forcave ruse pranë Ukrainës, Evropa nuk ka parë diçka të tillë me dekada

Stokholm, 24 janar 2022 – Ish-ministri i Punëve të Jashtme i Suedisë, Carl Bildt, ka shpërndarë në Twitter një videoregjistrim... »

Kina sërish dërgon avionë luftarakë drejt Tajvanit

Tridhjet e nëntë avionë luftarakë të Kinës fluturuan drejt Tajvanit, në kohën kur tensionet mbi të ardhmen e këtij ishulli... »

NATO dërgon forca shtesë në lindje, ndërsa Irlanda kundërshton stërvitjet e Rusisë pranë brigjeve të saj

Bruksel, 24 janar 2022 – NATO-ja tha të hënën se po vendos forca shtesë dhe po dërgon më shumë anije... »