KOMUNITET - ILLYRIA - Page 12 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 12

Mark Gjonaj, shqiptaro-amerikani i parë, në Këshillin Bashkiak të New York-ut

Djali i emigrantëve bën për herë të dytë histori, pas një gare të vështirë përballë katër kandidatëve   Mark Gjonaj... »

Trashëgim nga veterani i një shekulli të torturuar për brezat e shekullit të ri

Ruben Avxhiu Vështirë të gjesh në letrat shqipe një shkëmbim më simbolik, se ai i Sami Repishtit, i arratisur politik... »

Dy aktivistë të njohur shqiptarë në piknikun e Kongresit në Shtëpinë së Bardhë

Zonja e Parë dhe Presidenti i SHBA-së, Melania dhe Donald Trump të shoqëruar nga drejtues të tjerë të administratës pritën... »

Fondacioni Plavë Guci, një nga organizatat më aktive të komunitetit

Intervistë me Esad Gjonbalajn, aktivist i njohur në komunitetin shqiptar të Amerikës Si e vlerësoni aktivitetin e i Fondacionit Plavë... »

Një ekspozitë fotografish nga e kaluara që frymëzon të ardhmen

Familja Lukaj dhe një grup miqsh organizuan një mbrëmje në Connecticut për Princin Leka dhe bashkëshorten e tij Elia Nga... »

Kur Senatori Bob Dole pengonte njohjen e Serbisë nga SHBA

Ndikimi i shqiptaro-amerikanëve dallohej qartë në pjesën kushtuar Kosovës, në Rezolutën 290 të aprovuar prej Senatit Amerikan Nga Ruben Avxhiu... »

Imami shqiptar Tahir Kukaj zgjidhet për të bekuar tragetin e ri në New York

Në prani të kryetarit të Bashkisë së New York-ut, Bill de Blasio, imami shqiptaro-amerikan Tahir Kukaj nga Staten Island, ka... »

Surprizë në Aeroport në New York, dirigjenti i talentuar shqiptar drejton orkestrën në koncertin e mesnatës (film)

Nga Ruben Avxhiu Ngjarja ndodhi në qershorin e vitit të kaluar, kur muzikantët e Orkestrës Filarmonike Rinore të Bostonit po udhëtonin... »

Shqiptarët në protestë, tundin Nju Jorkun për lirimin e Haradinajt

Nga Beqir Sina Qindra shqiptaro-amerikanë, duke sfiduar edhe kushtet e vështira të një moti polar, (minus 15 grade celcius), u... »

Illyria, zëri i shqiptarëve të Amerikës

(Intervistë me Evgenia (Gena) Bajramin, bashkëpronare e gazetës “Illyria” në New York) Intervistoi: Kozeta Zylo Zonja Bajrami ju me bashkëshortin... »

Qitësja shqiptare që u rikthye në Olimpiadë pas 20 vitesh për të përfaqësuar Amerikën

Nga Ruben Avxhiu 7 gusht 2016 20 vjet më parë, kur Olimpiada Botërore organizohej në SHBA, qitësja e talentuar Enkelejda... »

Kënga më e famshme në stadiumet e botës u kompozua nga një shqiptar i Amerikës

Tifozët kuqezi duhet ta ringjallin kujtimin e tij duke e përqafuar këtë këngë në repertorin e tyre Ruben Avxhiu Sot,... »

New York: Bashkëkombësi ynë Salih Bacaj zuri vendin e 3-të në bodybuilding

Nga Esad GJONBALAJ Ne garat që u mbajtën me 4 Qershor 2016 në New York Atlantic States Championships, bashkëkombësi ynë... »

Historia e shqiptarit që u dashurua me vajzën e kapos së Mafies Italiane në New York

Nga Ruben Avxhiu Shqiptari John Alite, është bërë i njohur për një histori, që tashme është pjesë e një libri.... »

Anijet amerikane me ndihma ishin në port, por Enver Hoxha i refuzoi se preu lidhjet

Ronald Nasson, Komandant, kryetari i Shoqatës së Veteranëve Shqiptaro-Amerikanë flet për gazetën “Illyria”   Britanikët humbën 55 ushtarë në Shqipëri... »

A memorial to honor the US officers who fought in Albania during World War II

The inaugurating ceremony was made special by the presence of a group of Albanian-American veterans, led by their commander Ronald... »

IKU 91-VJEÇARI QË NUK U PLAK KURRË

  Sejfi Protopapa jepej me pasion mbresëlënës ndaj çdo kauze që përqafonte     Nga Ruben Avxhiu   Nuk besoj... »

Prishtina me rezerva uji edhe vetëm për tre muaj

Kosova po përballet me thatësi – Mungesa e rreshjeve dhe thatësia dominuese vërehet më së shumti në Batllave dhe Badovc... »

Kuadrati shqiptar, më i madhi në Paradën e Emigrantëve në New York

      Simbolet tona kombëtare, bluzat e kuqe me hartën e Shqipërisë Etnike, flamuri kuq e zi, këngët e... »

Lidhja – Simbol i bashkimit kombëtar

Në Philadelphia nderohet 135 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit   Nga Laver Niku Eshtë bërë traditë e bukur tanimë... »

Takim kushtuar 135-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

WORCESTER, MA – Veprimtaritë me karakter patriotik, kanë qënë në vëmëndje të vazhdueshme të Shoqatës “Kombi” me qendër në qytetin... »

Mbyllja e vitit shkollor, 2012-2013, në Shkollën Shqipe “Gjuha Jonë”në Philadelphia

Nga Dritan Matraku Eshtë bërë traditë që dita e fundit e vitit shkollor tek shkolla;”Gjuha Jonë” në Filadelfia, të kthehet... »

Pikniku “Dita e Traditës Shqiptare – New York 2013”

Nga Beqir Sina Çdo vit, komuniteti shqiptaro-amerikan i zonës së “Tri-Shteteve” (NY-NJ-CT), organizon një piknik të shënuar si Dita e... »

Dita Globale e Prindërve

Më 17 Shtator të vitit 2012 me Rezolutën 66/292, Asambleja e Kombeve të Bashkuara miratoi “DItën Globale të Prindërve”. Këtë... »

Të humbasësh statusin e azilantit kur po aplikon për green card

Rubrika e Emigracionit: Për ju avokati Kieran BOTH   Një lexues i rubrikës sonë na shkruan : Unë aplikova për... »

Bekim Fehmiu përkujtohet në New York

Nga Beqir Sina Tre vite nga vdekja dhe 77 vite nga ditëlindja, aktori Bekim Fehmiu kujtohet në Amerikë, në një... »

Festivali i Fëmijëve Shqiptarë në Amerikë “Zërat e Rinj 2013”

Me çmimin e parë u nderua e kënga “Jemi ne e ardhmja” me muzikë nga Pranvera Çobo teksti Violeta Mirakaj,... »

Mbretërorë e legalistë në SHBA mbështesin kandidaten e PLL-së, në Pukë, Leonora Laçi

Nga Beqir Sina NEW YORK CITY : Një grup veteranësh të komunitetit emigrantë të vjetër, mbretërorë besnikë, këta, me në... »

T’i jepet fund uzurpimit të tokave shqiptare në Martinaj

Në çdo shtet të mirëfilltë demokratik , e drejta e fjalës së lirë si edhe e drejta për të protestuar... »

Emigracion: Si ta sjell të fejuarin në Amerikë?

Unë jam një shtetase amerikane dhe gjatë një vizite në Shqipëri u njoha me një djalë dhe vendosa të martohem... »